Gwarantujemy najlepszą cenę projektu 🔥Voucher na projekt wnętrza - rabat 500 zł 🧡 23% zniżki na adaptację do działki do 20.07.

Inwestycja w dom jednorodzinny

Na etapie planowania budowy domu najczęściej pojawiają się pytania: Jakie ponoszę wydatki na drodze do budowy domu? Ile wydam na sprawy formalne?

Ile kosztuje projekt domu? Mam projekt i co dalej? Czy adaptacja projektu jest już w cenie projektu? Czy za uzyskanie pozwolenia na budowę coś płacę?

Powszechnie wiadomo, że planując budowę domu musimy wybrać odpowiedni projekt, skosztorysować przyszły dom, wybrać ekipę budowlaną i zaplanować etapy budowy naszego wymarzonego domu.

Sprawa wydaje się być prosta w kalkulacji wydatków: koszt zakupu projekt + koszty budowy domu do stanu zamkniętego = koszty inwestycji w dom. Aby uniknąć stresujących niespodzianek w planowaniu kosztów naszej inwestycji, kalkulujmy odpowiedzialnie i świadomie podejmijmy decyzję o inwestycji w dom.

Proponujemy zrobić listę kolejnych konkretnych punktów, które krok po kroku prowadzą nas do wybudowania domu. Budowa domu wymaga nakładów finansowych, czasowych, jak i wielkich pokładów cierpliwości, dlatego też przygotujmy się i finansowo, i psychicznie do zaplanowanej inwestycji. Schemat sumowania wydatków jest nieco bardziej rozbudowany:

Koszt zakupu projektu + mapa do celów projektowych + dokumenty i opłaty urzędowe+ adaptacja projektu do działki + koszty budowy domu = koszt inwestycji

1. Potrzebujemy projektu domu. Ceny gotowych projektów domów :

Pamiętajmy, że wybór właściwego projektu domu to niezwykle istotna kwestia. Projekt musi pasować do uwarunkowań działki, wytycznych urzędowych oraz do naszych wymagań. Zapraszamy do artykułu: jak dobrze wybrać projekt domu?

2. Musimy zlecić mapę do celów projektowych - jest ona niezbędna do rozpoczęcia adaptacji projektu. Uprawniony geodeta musi wykonać aktualną mapę do celów projektowych w skali 1 : 500. Cena mapy do celów projektowych jest uzależniona od powierzchni działki. Mapa obejmuje poszerzony obszar działki o 30 m z każdej strony. Koszt mapy do celów projektowych na obszarze opracowania do 1ha wynosi ok. 800 zł.

3. Ważne dokumenty na start i opłaty urzędowe.

  • dokumentem, który musimy mieć na start to wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - koszt. ok 50 zł,
  • jeśli działka nie posiada MPZP, musimy postarać się o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy ( tzw. WZiZT) - koszt uzyskania wniosku to ok. 170 zł. Koszt przygotowania wniosku przez architekta to ok. 300 zł,
  • możliwe dodatkowe opłaty ( przy np. wymaganej przez niektóre urzędy mapce lokalizacyjnej, wypisy z ksiąg wieczystych) - podsumowując opłaty urzędowe wynoszą ok. 300-400 zł.

4. Musimy zlecić architektowi adaptację projektu do działki. Cena za wrysowanie budynku na mapę geodezyjną, dostosowanie do uwarunkowań działki i dostosowanie projektu do stref klimatycznych- to koszt ok. od 1000-2000 zł. Cena uzależniona jest od konkretnego regionu oraz dostosowania do MPZP lub WZ. Do ceny należy doliczyć koszt podłączenia do sieci - ok.350-800 zł za 1 przyłącze. Zmiany, które chcemy wprowadzić na projekt są indywidualnie wyceniane, w zależności od stopnia ich skomplikowania.

Adaptacja projektu jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę jest bezpłatne, jednak załatwienie wszystkich dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku, ponosi za sobą koszty na konkretnych etapach. Warto skorzystać z naszej bezpłatnej profesjonalnej pomocy w działaniach zmierzających do uzyskania pozwolenia na budowę, ponieważ sama procedura prowadząca do wydania decyzji, może różnić się w zależności od lokalnych wymagań i przepisów prawa.

5. Oszacujmy koszty budowy domu. Koszty budowy domu uzależniane są przede wszystkim od obrysu budynku, konstrukcji dachu oraz materiałów, których użyjemy w budowie, jak również od regionu budowy. W przybliżeniu, szacuje się koszty budowy domu do stanu “pod klucz” na poziomie 2400-3000zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Przykład: budowa domu o prostym obrysie budynku, dachu dwuspadowym o powierzchni 114 m2 wyniesie nas ok. 273.000 zł . Budowa domu o tej samej powierzchni, ale z dachem wielospadowym i bardziej skomplikowanym obrysie domu wyniesie nas ok. 330.000 zł.

Podstawą rozsądnej budowy domu jest świadomość poszczególnych prac budowlanych i kalkulacja każdego etapu budowy,  jak również kontrolowanie własnej budowy “z ręką na pulsie”. Chcąc dostarczyć Państwu wiedzy do tego niezbędnej, do projektów dodajemy Praktyczny Kurs Budowy Domu. Warto też skonsultować z nami swoje wątpliwości, kontaktując się z naszymi architektami telefonicznie, mejlowo lub korzystając z formularza znajdującego się na tej stronie.

Podsumowanie średniej kosztów inwestycji w dom:

Koszt zakupu projektu 2500zł + mapa do celów projektowych 800zł + dokumenty i opłaty urzędowe 300zł + adaptacja projektu do działki 3500zł + koszty budowy domu "pod klucz" = koszt inwestycji mój dom

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663