Gwarantujemy najlepszą cenę projektu 🔥Voucher na projekt wnętrza - rabat 500 zł 🧡 23% zniżki na adaptację do działki do 20.07.

Jak dobrze wybrać projekt domu?

Jak wybrać dom jednorodzinny i na co zwrócić uwagę wybierając gotowe projekty domów jednorodzinnych?

🏠Projekt domu, a uszczegóławiając plany domów jednorodzinnych to dokument zawierający szczegółowe informacje o planowanym budynku, w tym jego wymiary, rozmieszczenie pomieszczeń, materiały budowlane i inne istotne dane. Projekt domu jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę. Jaka jest rola projektu domu?

🏠 Projekt domu pełni ważną rolę w procesie budowy. Pozwala on na dokładne zaplanowanie prac budowlanych i zapobiega błędom. Projekt domu jest również podstawą do sporządzenia kosztorysu budowy.

Wybór projektu domu w zależności od potrzeb i preferencji

✅ Przy wyborze projektu domu należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Wielkość rodziny to jeden z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze projektu domu, plany na rozwój projektu domu parterowego a plany na dom z poddaszem to istotne zagadnienia w ścieżce użytkowania domu. Należy pamiętać, że dom musi być dostosowany do potrzeb i wymagań wszystkich domowników.
 • Plany na przyszłość To bardzo ważny czynnik, analizując temat: mój przyszły projekt dom jednorodzinny - istonte, bardzo istotne są plany na przyszłość. Jeśli planujesz powiększyć rodzinę, musisz wybrać projekt domu parterowego z potencjałem rozbudowy lub projekt domu z poddaszem dla rodziny minimum 2 + 2 albo też projekt domu piętrowego - każda analizowana kondygnacja kryje w sobie Twój plan na przyszłość w Twoim domu .
 • Styl życia również wpływa na wybór odpowiedniego projektu domu. Projektowanie domów jednorodzinnych opiera się między innymi na wizji spersonalizowania ścieżki użytkowania domownika i rozważenie jego potrzeb. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, możesz potrzebować więcej miejsca na garaż lub dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.
 • Budżet Oczywiście, że budżet również jest ważnym czynnikiem. Warto wybrać projekt domu, który będzie dopasowany do Twoich możliwości finansowych. W naszej ofercie dlatego posiadamy kolekcję projekty domów jednorodzinnych z kosztorysem .

Czym się kierować przy szczegółowym planowaniu przyłszego domu: bryłą budynku, dachem, ilością przyszłych domowników czy zaprojektowanym tarasem? Przeanalizujmy kilka istotnych kwestii dla budownictwa jednorodzinnego. Wybór projektu domu jednorodzinnego oraz przygotowanie się do procesu budowy to kluczowe kroki, które mogą znacząco wpłynąć na efektywność i satysfakcję z całego przedsięwzięcia.

Obecnie na rynku jest dostępnych kilkanaście tysięcy projektów gotowych parterowych, projektów donmów z poddaszem. Jeszcze kilka lat temu było ich o połowę mniej. Jak z takiej ilości wybrać ten jedyny, zakładając, że „budujemy jeden dom na całe życie”?

Wybór projektu domu w zależności od warunków działki

Wybór projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmie przeciętny człowiek w swoim życiu. Dobra selekcja projektu domu jest kluczowa dla stworzenia domu, który będzie spełniał potrzeby i styl życia jego mieszkańców. Kiedy mamy określony budżet i zanalizowane koszty budowy domów jednorodzinnych, okreslony plan na kolejne lata, musimy jeszcze spojrzeć na warunki działki czyli warunki determinujące wybór niezależne od nas: powierzchnia działki, wielkosć czy jej uwarunkowania z wytycznych - ale o tym w poniższym akapicie! Podsumujmy wytyczne zwiazane z działką - tutaj zgłoś się do nas - omawiamy w ramach adaptacji domu do działki takie sprawy!

 • Kształt i wielkość działki

✅ Działka o regularnym kształcie i równym terenie daje więcej możliwości wyboru projektu domu. Działka o nieregularnym kształcie lub zróżnicowanym terenie wymaga dopasowania projektu domu do jej warunków. W przypadku działki o niewielkim metrażu warto wybrać projekt domu parterowego lub z projekt domu z poddaszem użytkowym.

 • Dostęp do mediów

✅ Warunki przyłaćzeniowe, sieci i dostęp do mediów takich jak woda, energia elektryczna i gaz, jest niezbędny do budowy domu. Jeśli na działce nie ma dostępu do mediów, należy wziąć to pod uwagę przy wyborze projektu domu. Można wybrać projekt domu z własnym źródłem energii, takim jak pompa ciepła lub panele fotowoltaiczne.

 • Ograniczenia budowlane

✅ Ograniczenia budowlane, takie jak wysokość budynku czy kąt nachylenia dachu, mogą wpływać na wybór projektu domu. Przed wyborem projektu domu należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Można wybrać projekt domu, który będzie zgodny z obowiązującymi przepisami. Oto kilka dodatkowych wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze projektu domu w zależności od warunków działki:

 • Jeśli działka znajduje się na pochyłym terenie, należy wybrać projekt domu, który będzie stabilny i bezpieczny.
 • Jeśli działka jest położona w pobliżu lasu lub innych drzew, należy wybrać projekt domu, który będzie dopasowany do otoczenia.
 • Jeśli działka jest narażona na silne wiatry, należy wybrać projekt domu, który będzie wytrzymały.

Pamiętaj jednak, że można zawsze dostosować projekt domu do indywidualnych potrzeb i wymagań. Można zmienić rozmieszczenie pomieszczeń, dodać lub usunąć pomieszczenia, a także zmienić materiały budowlane.

Większość inwestorów wybiera swój wymarzony projekt domu, bo jest „ładny”. Jednakże, tak jak w życiu, to, że projekt jest ładny, nie oznacza, że dom będzie funkcjonalny. A przecież o to właśnie chodzi: aby dom spełniał swoją rolę - żeby nam się dobrze, funkcjonalnie mieszkało, a nie żeby sąsiedzi podziwiali z zachwytem i nutką zazdrości, że jest piękny. To dość częsty błąd wśród inwestorów: np. „żona wybrała, bo jej się podobna, ma ładny kolor zdobny dach…” Nie mówię, żeby w związku z tym skreślać na wstępie domki ładne, urocze itd., ale warto zajrzeć do środka, aby przekonać się na 100%, że nie dość, że dom podoba mi się pod względem bryły, ale i spełnia moje wymagania funkcjonalne.

Mój dom ma być piękny dla mnie i dostosowany do mojego stylu życia i potrzeb funkcjonalnych.

Budowa domu jest niezaprzeczalnie inwestycją poważną, pochłaniającą czas i pieniądze, dlatego też warto trochę czasu poświęcić na wybór odpowiedniego projektu, zarówno pod kątem swoich wymagań, jak i wytycznych z planu zagospodarowania terenu.

Kluczowe etapy prowadzące do wyboru odpowiedniego projektuna konkretną działkę to:

 • Analiza planu miejscowego lub warunków zabudowy ustalonych przez gminę dla danej działki.
 • Analiza wymiarów działki i możliwości usytuowania domu na działce zgodnie z Prawem Budowlanym.
 • Sprecyzowanie własnych wymagań dotyczących funkcjonalności i bryły wymarzonego domu.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego może narzucić zasady kształtowania ładu przestrzennego oraz zagospodarowania terenu i konkretne warunki zabudowy, np.:
 • maksymalną powierzchnię zabudowy działki,
 • stosowanie odpowiedniej bryły dachu z określeniem układu połaci dachowych,
 • kąt nachylenia dachu,
 • ilość kondygnacjili budynku,
 • wysokość budynku,
 • maksymalną szerokość elewacji frontowej budynku.
Zatem pamiętajmy, że zalecenia planu miejscowego dla danej działki, często determinują parametry naszego przyszłego domu i musimy się do nich zastosować, by uzyskać pozwolenie na budowę.


Jak znaleźć projekt domu dla mnie?

Kiedy mamy już za sobą zmagania z planem miejscowym i przeanalizowane wymiary działki, teraz skupmy się na tym, czego ja - jako przyszły użytkownik domu - wymagam od projektu? Na co zwrócić uwagę pod względem funkcjonalności? Kiedy decydujemy się na projekt domu, warto jest wyobrazić sobie codzienną ścieżkę funkcjonowania w domu, nastawić się na logistyczne rozmyślania i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

Powierzchnia domu. Wybierzmy projekt domu na miarę swoich możliwości i potrzeb. Nie sztuka wybudować duży dom, później trzeba go jeszcze utrzymać… Najlepiej wybrać więc projekt domu z optymalną powierzchnią dostosowaną do ilości osób w rodzinie.

Pomieszczenia w domu. Co oprócz kuchni, jadalni i salonu - serca domu , pokoi, łazienki, powinien zawierać projekt? Warto zwrócić uwagę na:
 • kotłownię (jeśli myślimy o ogrzewaniu na paliwo stałe, pamiętajmy, aby miała odpowiednią wielkość, porównajmy koszty ogrzewania gazowego),
 • spiżarnię, ( czy chcę aby znajdowała się przy kuchni, czy w podpiwniczeniu?),
 • pomieszczenie gospodarcze (np. do gromadzenia opału, do przechowywania kosiarki, rowerów, narzędzi itd.)
 • garderoba (coraz więcej Inwestorów zwraca na to uwagę, nie każdy pokój musi mieć własną garderobę, ale dobrze, gdy chociaż np. sypialnia rodziców takową posiada lub gdy jest to osobne pomieszczenie ogólnodostępne dla wszystkich domowników).
 • czy dom ma być parterowy czy z poddaszem? (Zapraszamy do specjalnego artykułu dotyczącego wyboru ilości kondygnacji w budynku na stronie: dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?).

Wielu Inwestorów domaga się także dwóch łazienek na poddaszu. Przy rodzinach 4,5 - osobowych, jest to bardzo wygodne. Projekt nie musi koniecznie posiadać osobnej łazienki przy sypialni rodziców, ale dobrze, gdy np. w projektach domów jednorodzinnych z poddaszem, łazienka na parterze jest na tyle duża, że zmieści się w niej kabina prysznicowa.

Przemyślmy możliwie dokładnie ilość potrzebnych pomieszczeń w domu, nakreślmy “na oko” pomieszczenia i ich metraż, zsumujmy powierzchnię naszego domu, oszacujmy jego koszty budowy, abyśmy mieli pewność, że na takiej powierzchni będzie nam wygodnie, ale i stać nas na taki dom. Warto na takim etapie skonsultować się z naszymi architektami, porównać projekty domów pod względem funkcjonalności, wygody, ale i kosztów budowy.Podsumujmy temat najważniejszych czynników, które determinują plany domów jednorodzinnych i zobaczmy na ciekawe kolekcje gotowe projekty domów jednorodzinnych:

Wybór Projektu Domu- pomyśl o kilku ważnych kwestiach

➡️ Określenie Celów i Wymagań Pierwszym krokiem przy wyborze projektu domu jest określenie własnych celów i wymagań. To jest moment, w którym warto zastanowić się nad tym, jakie funkcje i przestrzenie są dla nas najważniejsze. Czy potrzebujemy przestronnej kuchni, dodatkowego pokoju dla gości, czy może obszernego garażu? Określenie tych potrzeb pomoże nam dokładniej wybrać projekt, który spełni nasze oczekiwania.
➡️ Wybór Stylu Architektonicznego Kolejnym istotnym aspektem jest wybór stylu architektonicznego, jaki nas interesuje. Wybór stylu wpłynie na ogólny wygląd domu, dlatego warto zastanowić się nad swoimi preferencjami. Czy to ma być nowoczesny budynek z minimalistyczną estetyką, tradycyjny dom w stylu wiejskim, czy może coś zupełnie innego?
➡️ Rozmiar i Układ projektu Domu Projekt domu powinien uwzględniać zarówno odpowiednią powierzchnię, jak i praktyczny układ pomieszczeń. Projekt determinuje to, ile metrów kwadratowych potrzebujemy, zależy od liczby domowników i naszych potrzeb. Dodatkowo, warto sprawdzić, czy układ pomieszczeń jest funkcjonalny i spełnia nasze oczekiwania.
➡️ Analiza Kosztów Budowy Wybierając projekt, nie zapominajmy o kosztach budowy domu. Szacunkowe koszty budowy domu możesz u nas szybko wycenić i ocenić. Budujemy w dwóch technologiach. Warto zastanowić się, czy mamy odpowiedni budżet na zrealizowanie projektu, czy też może trzeba dostosować go do naszych finansowych możliwości.Zalety budowy domu jednorodzinnego z dachem dwuspadowym:

 • Projekt domu z dachem dwuspadowym to podstawa do generowaniaoszczędności w kosztach zakupu materiału pokrycia dachowego i robocizny na etapie budowy domu.
 • Projekt domu o prostym obrysie budynku opartym zwykle na planie prostokąta i z dachem dwuspadowym, jest również prosty w budowie, co pozwala nam często na wykonanie wielu prac budowlanych systemem gospodarczym.
 • Dach dwuspadowy jest najczęściej stosowanym dachem w naszym krajobrazie, dlatego też zapisy w planach miejscowych zwykle narzucają bryłę dachu dwuspadową w warunkach zagospodarowania terenu.
 • Projekty domów z poddaszem użytkowym i z dachem dwuspadowym to domy wygodne w użytkowaniu drugiej kondygnacji. Ściany szczytowe w domu z dachem dwuspadowym pozbawione są skosów, dzięki temu mamy większą możliwość komfortowego zagospodarowania konkretnych pomieszczeń.
 • Dach dwuspadowy to dach energooszczędny, ponieważ im mniejsza powierzchnia dachu, tym mniejsze starty ciepła budynku. Im mniej połaci dachu, załamań, koszy, tym mniej mostków termicznych, przez które ucieka ciepło z domu. Dobre docieplenie dachu warstwą izolacyjną o grubości 30cm, spowoduje zmniejszenie strat ciepła do 35 %.
 • Estetyka domu z dachem dwuspadowym to również istotny czynnik przy wyborze domu. Projekty z dachem dwuspadowym to projekty ponadczasowe i eleganckie. Wybór projektów z dachem dwuspadowym jest ogromny.


Przykłady popularnych projektów z dachem dwuspadowym:

Przykłady ciekawych projektów domów z poddaszem i z łazienką przy sypialni rodziców:

➡️ w kolekcji projekty domów z dachem wielospadowym:

➡️ w kolekcji projekty domów do 70m2:

➡️ w kolekcji projekty domów z dachem płaskim:

Istotną kwestią przy wyborze projektu, w kontekście kosztów budowy, jest dach. Dachy najprostsze są najtańsze, co nie oznacza, że będą mniej efektowne po wybudowaniu. Inwestorzy bardzo często wybierają dachy dwuspadowe, są tańsze i mniej skomplikowane w budowie niż dachy czterospadowe z dużą ilością załamań kalenicy.

Dach dwuspadowy w projektach domów, niekoniecznie musi być nudny i banalny. Dodatkową ozdobą i urozmaiceniem (zwiększającym jednocześnie powierzchnię użytkową domu) są takie elementy jak lukarny - mogą być z balkonem lub bez, które zwiększają atrakcyjność projektu, ale nie są tak skomplikowane i drogie w budowie jak dachy wielospadowe. Dodatkowo w projektach z dachem dwuspadowym, na poddaszu jest większa powierzchnia użytkowa i lepiej zagospodarowana niż w projektach z dachami czterospadowymi (tutaj jest więcej "skosów" i mniej powierzchni realnie zagospodarowanej). Przy niewielkich domach, gdzie każdy metr jest ważny, warto zwrócić na to uwagę. Koszty budowy dachu dwuspadowego i czterospadowego nieskomplikowanego nie różnią się znacząco, ale różnica jest właśnie w powierzchni użytkowej poddasza.

Pamiętajmy, że musim racjonalnie spojrzeć na swoje wymagania w odniesieniu do wymagań urzędowych i zdecydować świadomie o przyszłym domu,w odniesieniu do praktycznego jego użytkowania. Warto też skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy, skonsultować z nami swoje wątpliwości, kontaktując się z naszymi architektami telefonicznie, mejlowo lub korzystając z formularza znajdującego się na tej stronie.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663