Gwarancja najniższej ceny - 🧡 wiosenne rabaty na projekt domu! Tylko do 17.04 ☀️

Dom parterowy czy z poddaszem?

Czym się kierować przy wyborze ilości kondygnacji w przyszłym domu?

Jak zdecydować, czy projekt domu ma mieć dodatkową kondygnację czy jednak parterową bryłę, która zapewni wygodę użytkowania domu na nasze "stare lata" ... ?

Kluczowe etapy prowadzące do wyboru odpowiedniego projektu na konkretną działkę to:

 • Analiza planu miejscowego lub warunków zabudowy ustalonych przez gminę dla danej działki.
 • Analiza wymiarów działki i możliwości usytuowania domu na działce zgodnie z Prawem Budowlanym.
 • Sprecyzowanie własnych wymagań dotyczących funkcjonalności i bryły wymarzonego domu.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego może narzucić zasady kształtowania ładu przestrzennego oraz zagospodarowania terenu i konkretne warunki zabudowy, np.:

 • maksymalną powierzchnię zabudowy działki,
 • stosowanie odpowiedniej bryły dachu z określeniem układu połaci dachowych,
 • kąt nachylenia dachu,
 • ilość kondygnacji budynku,
 • wysokość budynku,
 • maksymalną szerokość elewacji frontowej budynku

Zatem pamiętajmy, że zalecenia planu miejscowego dla danej działki, często determinują parametry naszego przyszłego domu i musimy się do nich zastosować, by uzyskać pozwolenie na budowę.

Jaki projekt jest najlepszy dla mnie?

Kiedy mamy już za sobą zmagania z planem miejscowym i przeanalizowane wymiary działki, teraz skupmy się na tym, czego ja - jako przyszły użytkownik domu - wymagam od projektu? Na co zwrócić uwagę pod względem funkcjonalności? Kiedy decydujemy się na projekt domu, warto jest wyobrazić sobie codzienną ścieżkę funkcjonowania w domu, nastawić się na logistyczne rozmyślania i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

Wybieram projekt domu parterowego:

 • Ile pokoi jest nam potrzebnych na jednej kondygnacji oprócz pokoju dziennego?
 • Ile łazienek potrzebujemy w domu- dla siebie i dla gości?
 • Czy chcemy mieć spiżarnię przy kuchni? Czy może małe podpiwniczenie na spiżarnię, pomieszczenia gospodarcze i kotłownię?
 • Czy chcemy mieć dodatkowe pomieszczenie na pralnię/suszarnię, czy wykorzystamy na to strych? Jeśli strych, to musimy pomyśleć o wygodnym wejściu na strych i miejscem na lokalizacje schodów.
 • Czy potrzebujemy jednego dodatkowego pomieszczenia na garderobę, czy wolimy na tyle duże pokoje, by każdy z domowników miał swój garderobiany schowek?
 • Czy pomieszczenie gospodarcze z kotłownią chcemy mieć w garażu i jakie musi być duże?
 • Czy myślimy o późniejszej adaptacji strychu na pomieszczenia użytkowe? (w takim przypadku musimy zastanowić się: nad katem nachylenia dachu, nad włazem na strych lub miejscem na klatkę schodową, nad stropem).

Wybieram projekt domu z poddaszem:

 • Czy na kondygnacji parteru chcemy mieć dodatkowy pokój dla gości?
 • Skoro mamy poddasze, to czy nie wystarczy nam na parterze przestronny, wygodny salon z dużą jadalnią?
 • Jeśli jednak chcemy dodatkowy pokój, czy taki pokój ma mieć odrębną łazienkę/wc?
 • Ile zatem realnie potrzebujemy łazienek na parterze?
 • Gdzie planujemy pomieszczenie gospodarcze? Jeśli dom ma być z garażem- czy w garażu? Jeśli dom ma być bez garażu: gdzie chcemy zlokalizować kotłownię, schowek na narzędzie, pralnię, suszarnię?
 • Czy nie lepiej jest zlokalizować suszarnię/pralnię na poddaszu?
 • Ile potrzebujemy pokoi i łazienek na poddaszu?

Zadajmy sobie takie pytania, nakreślmy "na oko" pomieszczenia i ich metraż, zsumujmy powierzchnię naszego domu, oszacujmy jego koszty budowy, abyśmy mieli pewność, że na takiej powierzchni będzie nam wygodnie, ale i stać nas na taki dom. Warto na takim etapie skonsultować się z naszymi architektami, porównać projekty domów pod względem funkcjonalności, wygody, ale i kosztów budowy.

Pamiętajmy, że musimy racjonalnie spojrzeć na swoje wymagania w odniesieniu do wymagań urzędowych i zdecydować świadomie o ilości kondygnacji naszego domu. Warto też skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy, skonsultować z nami swoje wątpliwości, kontaktując się z naszymi architektami telefonicznie, mejlowo lub korzystając z formularza znajdującego się na tej stronie.

Zalety domu parterowego

Parterowe domki na działki o większej powierzchni są odpowiednie, gdy cenimy umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie - nie ma w nich schodów na piętro, które mogą podwyższać koszty wykończenia domu i nie będą stanowiły przeszkody dla osób starszych, niepełnosprawnych czy dzieci

Najważniejszym atutem jest stosunkowo krótszy czas realizacji budowy, przez wzgląd na wykonanie jednej kondygnacji i prostej bryle takiego obiektu.

Należy mieć na uwadze, że nie zawsze w domach parterowych musimy wykonywać strop, co oprócz oszczędności materiału i robocizny, może być dodatkową ozdobą - sklepienie parteru może dekorować konstrukcja dachu. Taki pomysł rozwiązania "sufitu" cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Projekty parterowych domów zazwyczaj charakteryzują się prostym układem komunikacyjnym i funkcjonalnym, w którym następuje podział na 2 strefy parteru : część dzienną (salon, kuchnia, jadalnia, toaleta) oraz strefę sypialnianą (1-3 pokoi z 1-2 łazienkami), oddzieloną ciągiem komunikacyjnym (hol).

Oczywistym względem jest to, że projekt domu parterowego na jednej kondygnacji musi zmieścić więcej pomieszczeń. Powiedzmy, że szukając projektu domu parterowego z 3-4 pokojami, musimy liczyć się z tym, że szerokość działki dla takiego domu, powinna wynosić min. 20 m.

Dlaczego? Aby zachować minimum wygody i funkcjonalności w naszym przyszłym domu i wokół niego. W przypadku, gdy dodatkowo postanawiamy : "potrzebne nam są 2 garaże!" - pamiętajmy, że minimalna szerokość działki dla projektu domu parterowego z 2 garażami powinna wynosić min.23 m, by zapewnić domownikom wygodę użytkowania pomieszczeń mieszkalnych, ale i gospodarczych.

Zalety domu z poddaszem użytkowym

Kolekcja projektów parterowych z poddaszem użytkowym to bogata kategoria projektów praktycznych i popularnych.

W domach z poddaszem ujmuje wyraźny podział na strefę dzienną i strefę nocną. Architekci odnoszą się do tego układu jako klasycznego - czyli optymalnego ze względu na funkcjonalność i wygodę. Uniwersalne reguły, które są wyjściową do projektowania użytecznej przestrzeni życiowej, muszą być poparte wiedzą o trybie życia i przyzwyczajeniach danej rodziny. Dlatego tak wiele jest rozwiązań w układach pomieszczeń w projektach z poddaszem, związanych z ilością pokoi, ilością łazienek, obecnością pralni, garderoby itd. Projekty gotowe sugerują wiele ciekawych rozwiązań.

Projekty domów z poddaszem użytkowym to najczęściej wybierane i kupowane projekty, przede wszystkim ze względu na ich ekonomiczną budowę.

Projekty domów z poddaszem nie wymagają tak dużej działki jak domy parterowe, co obniża koszty zakupu działki, a dodatkowo: zabierają mniejszą powierzchnię działki, ponieważ mają mniejszą powierzchnię fundamentów. Projekty domów parterowych z poddaszem mają również mniejszą powierzchnię dachu, co znacznie wpływa na oszczędności w kosztorysie budowlanym.

Co istotne - plany zagospodarowania przestrzennego określają najczęściej w warunkach zagospodarowania terenu, budowę domów z poddaszem użytkowym.

Projekty domów z poddaszem i doświetlenie skosów

Wybierając projekt domu z poddaszem użytkowym, musimy zwrócić uwagę na istotne rzeczy : skosy, wysokość ścianki kolankowej, konstrukcję dachu. Sprawdźmy wysokość ścianki kolankowej proponowanej przez projektanta, sprawdźmy powierzchnię użytkową na poddaszu.

Zastanówmy się, czy warto podnosić ścianę kolankową? Czy jej podniesienie nie zepsuje proporcji w bryle budynku? Optymalna wysokość ścianki kolankowej wynosi ok. 90-110 cm.

Jak uniknąć nadmiaru skosów?

Pamiętajmy, że im więcej połaci ma dach, tym więcej skośnych płaszczyzn jest na poddaszu. Rozważmy projekt z dachem dwuspadowym, miejmy na uwadze, że ściany szczytowe w takiej bryle pozbawione są skosów, co pozwala na wygodniejsze zagospodarowanie konkretnych pomieszczeń.

I bardzo ważny punkt : decydując się na dom z poddaszem, nie zapominajmy o jego prawidłowym doświetleniu, stosując np. okna połaciowe. Specjaliści z branży budowlanej pomogą nam wybrać rodzaj okien najlepiej dostosowanych do naszych potrzeb, mając na uwadze ich konkretne zastosowanie. Jeśli zadbamy o prawidłowe doświetlenie pomieszczeń na poddaszu, tym przyjemniejsze będzie jego użytkowanie.

Koszty budowy domu parterowego i domu z poddaszem

Budowa domu parterowego jest droższa od budowy domu z poddaszem. Wydawać by się mogło, że budowa domu z dodatkową kondygnacją, stropem terriva czy monolitycznym, będzie droższa! - nic bardziej mylnego.

Obrys budynku parterowego zajmuje więcej miejsca na powierzchni działki, większa działka to wyższe koszty jej zakupu. Dom parterowy ma znacznie większą powierzchnię fundamentów i dachu, co mocno podraża koszty realizacji. Analizując kosztorysy pracowni projektowych, możemy uśrednić, że koszty budowy domu parterowego o powierzchni ok. 120m2 do stanu "pod klucz" wynoszą : 321.000 zł netto, natomiast koszty budowy domu z poddaszem o tej samej powierzchni do stanu "pod klucz"- to koszt ok. 288.000 zł netto. Przy rozłożystym obrysie domu parterowego, projektanci uwzględniają więcej ścian wewnętrznych konstrukcyjnych lub słupów nośnych konstrukcyjnych, by podtrzymać strop i rozłożyć nośność budynku.

Okna dachowe, docieplenie dachu a ograniczenie strat ciepła

Okna połaciowe mogą powodować utratę ciepła, to prawda. Warto zatem rozważyć zastosowanie standardowych energooszczędnych szyb, które zapewniają pozytywny bilans cieplny, czyli zyskują więcej energii niż tracą.

Pamiętajmy, że okna ulokowane w odpowiednim miejscu (od strony południowej) mogą być źródłem pasywnego dogrzewania pomieszczeń. W miejscach, gdzie straty ciepła są większe, czyli od strony północnej, zastosujmy szyby energooszczędne dostosowane do tej własnie lokalizacji (np. szybę energooszczędną dwukomorową lub szybę pasywną trzykomorową). Niezwykle istotne jest zapewnienie prawidłowej izolacji na łączeniu okna z dachem.

Jak uniknąć start ciepła przez dach? Zastosujmy ocieplenie wełną szklaną lub mineralną. Specjaliści polecają zastosowanie wełny o grubości 25 cm, co zapewni skuteczną termoizolację

Wybór odpowiedniego projektu zależy od wielu czynników : uwarunkowań działki, wytycznych urzędowych, wymagań inwestora, stylu życia. Pamiętajmy, że inwestycja jaką jest budowa domu, wymaga wielu przemyśleń i kompromisów. Warto skorzystać z porad specjalistów, branżystów, by mieć pewność wyboru wymarzonego domu i zapewnić sobie komfort użytkowania na całe lata.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663