Gwarancja najniższej ceny 🧡 Uzyskaj min. 10% rabatu na dom jednorodzinny do 22.05

Koszty budowy domu jednorodzinnego

Budowa domu to poważna inwestycja, która wymaga konkretnych kalkulacji kosztów budowy. Jak zaoszczędzić na budowie domu? - to ważne pytanie najczęściej zadawane przez Inwestorów.

Zacznijmy od decydującego i niełatwego etapu, a mianowicie wybierzmy projekt domu dobrany do naszych potrzeb, ale skrojony na nasze finansowe możliwości. Odpowiednio dobrany projekt domu i rozsądnie zaplanowane etapy budowy oraz ich przewidziane finansowanie pozwolą nam zrealizować plany budowy domu. Dobrze jest zrealizować własne zamierzenia, jednocześnie oszczędzając nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Rozsądne planowanie poszczególnych etapów budowy i kosztów z nimi związanych to gwarancja oszczędności w skarbonce budowlanej, jak i komfortu psychicznego.

Wróćmy do pytania: jak zaoszczędzić budując dom? Odpowiadając no to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

 • właściwy projekt domu: jakiego domu potrzebuję? Jakie potrzeby ma moja rodzina?
 • możliwości finansowe: jakiej wysokości kredyt będzie dla mnie rozsądny? co mogę zrobić sam?
 • świadomość kluczowych etapów budowy: ile pieniędzy będzie kosztować stan surowy otwarty? Ile kosztuje stolarka okienna i drzwiowa? Za ile chce uzyskać stan "pod klucz"?
 • i wybór odpowiedniego systemu budowy: czy zlecę budowę firmie budowlanej od "a do z", czy też część prac mogę wykonać sumptem gospodarczym?

WŁAŚCIWY PROJEKT DOMU

Wybór odpowiedniego i wymarzonego projektu domu to rozległy temat, na który należy poświęcić osobne rozdziały. Omawiając koszty budowy i konfrontując kalkulacje z tematem: właściwy projekt domu, należy mieć na uwadze przede wszystkim własne, realne potrzeby, ale również zorientować się, co ma wpływ na koszty budowy: jakie elementy projektu domu generują koszty budowy, a jakie minimalizują koszty budowy przyszłego domu. Szczegółowa analiza dotycząca wyboru odpowiedniego projektu domu opisana jest na stronach: Jak dobrze wybrać projekt domu? oraz Dom parterowy czy dom z poddaszem?

ŚWIADOMOŚĆ KLUCZOWYCH ETAPÓW BUDOWY I KALKULACJA KOSZTÓW BUDOWY DOMU

Przedstawiamy szacowanie kosztów budowy na rok 2022/2023 na podstawie ogólnopolskich średnich cen.

Ogromny wpływ na określenie szacunkowych kosztów budowy ma bryła budynku: obrys budynku, powierzchnia fundamentów oraz rzut i konstrukcja dachu. W przybliżeniu, szacuje się koszt budowy domu do stanu "pod klucz” na poziomie 3800 - 4200 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. W ten sposób określona cena uwzględnia zlecanie prac budowlanych firmie wykonawczej. Natomiast „stan surowy zamknięty” - czyli fundament, ściany, dach, stolarka okienna i drzwiowa to ok. 60 - 75% całości kosztów.

Zobaczmy zatem jak szacują się koszty budowy za 1m2 powierzchni użytkowej domu w zależności od skomplikowania obrysu budynku i więźby dachowej:

 • Przybliżony koszt budowy domu do stanu deweloperskiego (tzw. "pod klucz"), biorąc pod uwagę prosty obrys budynku i więźbę dachową, wynosi ok. 3890 zł - 3 980 zł/1m2. Budując dom metodą gospodarczą koszt budowy domu wynosi ok. 2 850 zł/1m2.
 • Przybliżony koszt budowy domu do stanu deweloperskiego (tzw. "pod klucz"), biorąc pod uwagę skomplikowany obrys budynku i wielospadowy dach, wynosi ok. 3 990 zł - 4 300 zł/1m2. W przypadku skomplikowanej więźby dachowej, nie należy oszczędzać na materiałach konstrukcyjnych i ekipie budowlanej.

Przykład: koszty budowy domu Ajaks Bis o prostym obrysie budynku, dachu dwuspadowym o powierzchni 128 m2 wyniesie nas (na 2023 rok):

 • do stanu surowego zamkniętego ok. 260 000 zł
 • do stanu deweloperskiego ok. 520 000 zł
 • sumptem gospodarczym: 490 800 zł

Przykład: koszty budowy domu BS-15 o prostym obrysie budynku, dachu dwuspadowym o powierzchni ok. 180 m2 wyniesie nas (na 2023 rok):

 • do stanu surowego zamkniętego ok. 360 000 zł
 • do stanu deweloperskiego ok. 742 000 zł
 • sumptem gospodarczym: 710 800 zł

Przykład koszty budowy domu parterowego Hiacynt z dachem wielospadowym i urozmaiconym obrysie o powierzchni o powierzchni ok. 156 m2 wyniesie nas (na 2023 rok):

 • do stanu surowego zamkniętego ok. 320 000 zł
 • do stanu deweloperskiego ok. 645 000 zł
 • sumptem gospodarczym: 620 800 zł

Przykład: koszty budowy domu piętrowego Carmen Magdalena z dachem wielospadowym i urozmaiconym obrysie o powierzchni o powierzchni ok. 154 m2 wyniesie nas (na 2023 rok):

 • do stanu surowego zamkniętego ok. 310 000 zł
 • do stanu deweloperskiego ok. 628 000 zł
 • sumptem gospodarczym: 598 800 zł

Pamiętajmy jednak, że ceny określane na podstawie ogólnopolskich średnich wskaźników cen materiałów i robocizny to orientacyjna kalkulacja kosztów budowy. Różnice cenowe zależą zarówno od jakości użytych materiałów, wysokości marży wykonawców, jak i od konkretnego regionu Polski. Cena robót budowlanych zawsze wymaga szczegółowego wyszczególnienia.

Bardziej szczegółowe kalkulowanie kosztów budowy w zależności od typu budynku:

 • Budowa domu w technologii murowanej, dach dwuspadowy, bez piwnicy:
  • stan surowy zamknięty: 1 900 - 2 200 zł/m2 (w zależności od bryły: prosta, skomplikowana, z garażem czy bez)
   parterowe: 2 000 zł/m2
  • stan deweloperski: 3 800 - 3 900zł/m2
   parterowe: 2 600 zł/m2
 • Budowa domu w technologii murowanej, dach dwuspadowy, z piwnicą:
  • stan surowy zamknięty: 2 300 - 2 650 zł/m2
   parterowe: 2 550 zł/m2
  • stan deweloperski: 3 800 - 4 100 zł/m2
   parterowe: 4 000 zł/m2
 • Budowa domu w technologii murowanej, dach wielospadowy:
  • stan surowy zamknięty: 2 300 - 2 600 zł/m2
   z piwnicą: 2 800 zł/m2
  • stan “deweloperski: 3 980 - 4 200 zł/m2
   z piwnicą: 2 900 zł - 3 100 zł/m2
 • Budowa domu letniskowego:
  • stan surowy zamknięty: 1 500- 1 800zł/m2
  • stan pod klucz: 2 200 zł do 2 300 zł/m2 (w zależności od projektu)
 • Budowa domu z bala drewnianego/ płazów drewnianych:
  • stan surowy zamknięty: 2 200 -2 600 zł/m2
  • stan “deweloperski”: 3 400 - 3 900zł/m2
 • Budowa domu w szkieletcie drewnianym:
  • stan surowy zamknięty: 1 800 - 2 000 zł/m2
  • stan “pod klucz”: 3 000 - 3 400 zł/m2.

KLUCZOWE ETAPY BUDOWY: STAN SUROWY ZAMKNIĘTY I STAN DOMU "POD KLUCZ" TZW. DEWELOPERSKI

Mianem "stan surowy zamknięty" określa się ten etap budowy, gdy mamy zrealizowane elementy konstrukcyjne oraz dach z pokryciem dachowym. Etapy poszczególnych prac budowlanych do postawienia domu w stanie surowym zamkniętego są następujące:

 1. Wykonanie fundamentów.
 2. Murowanie ścian.
 3. Wykonanie stropu.
 4. Wykonanie więźby dachowej.
 5. Wykonanie pokrycia dachowego.
 6. Wstawiamy okna i drzwi.

Następnym etapem jest wykonanie instalacji wewnętrznych, posadzek, montaż białej ceramiki, wykonanie tynków wewnętrznych i malowanie. Tak osiągamy stan "pod klucz", czyli dom gotowy do wprowadzenia się lokatorów. Należy jednak wspomnieć, że oba określenia nie funkcjonują jako precyzyjnie zdefiniowane. Gdy w wypadku podawania kosztów szacunkowych możemy przyjąć powyższe ogólne określenia, tak analizując np. cenę robót podaną przez firmę wykonawczą należy oczekiwać szczegółowego wyszczególnienia.

Standardowo:
Nasze kosztorysy zawierają wycenę kosztów budowy domu w stanie deweloperskim czyli całkowicie wykończonym z zewnątrz wraz z rozprowadzeniem wszystkich instalacji i tynkami wewnętrznymi. Nie są uwzględnione elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz charakteryzujące się dużą rozpiętością cen i mające decydujący wpływ na indywidualny charakter pomieszczeń:

 • wykończenie ścian i podłóg (malowanie, glazura, wykładziny podłogowe itp.),
 • osprzęt instalacyjny - tzw. „biały montaż” (przełączniki, gniazdka, krany, umywalki itp.)
 • drzwi wewnętrzne

Nie uwzględniono również podatku VAT gdyż jest on różny w przypadku kompleksowego zlecenia robót lub ich wykonywania systemem gospodarczym.

Należy jednak wspomnieć, że oba określenia nie funkcjonują jako precyzyjnie zdefiniowane. Gdy w wypadku podawania kosztów szacunkowych możemy przyjąć powyższe ogólne określenia, tak analizując np. cenę robót podaną przez firmę wykonawczą, należy oczekiwać szczegółowego wyszczególnienia. Podawane koszty budowy lub koszty 1m kw. zawierają koszty materiałów i robocizny.

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO SYSTEMU BUDOWY: FIRMA BUDOWLANA CZY SYSTEM GOSPODARCZY?

Sumpt zlecony to budowa domu przez firmę wykonawczą od "A do Z". W przypadku zlecenia prowadzenia robót firmie budowlanej relacje między klientem a wykonawcą są, przynajmniej teoretycznie, proste. Klient podpisuje umowę wykonania domu “pod klucz” na określonych przez strony warunkach, płaci i otrzymuje gotowy produkt w oznaczonym terminie. To komfortowa sytuacja, zwalniająca ze wszelkich uciążliwości związanych z budową. Metoda ta jest jednak droższa i zakłada szybkie finansowanie. Przed podjęciem decyzji o wyborze firmy inwestor powinien przede wszystkim sprawdzić jej referencje i wiarygodność. Budowa domu jednorodzinnego systemem gospodarczym to wyzwanie dla wielu Inwestorów. Jednak w przypadku budowy mniejszych domów łatwych w budowie coraz więcej osób decyduje się podjąć wyzwanie.

Plusy i minusy budowy domu sumptem gospodarczym:
Kiedy decydujemy się na budowę domu własnym sumptem, sami kupujemy materiały budowlane, a to oznacza oszczędności na kosztach ich zakupu - choć nie zawsze. Przedsiębiorcy budowlani bowiem kupują często materiały po niższych cenach i może się okazać, że “samodzielność” w tym przypadku nie przyniesie spodziewanych oszczędności. Nie warto także przeceniać swych sił jako wykonawcy, gdyż pewne prace wymagają zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktyki.

Omawiany “system gospodarczy” pozwala wprawdzie na dostosowanie tempa budowy do możliwości finansowych inwestora, lecz z drugiej strony - im dłuższy czas realizacji, tym wyższe koszty. Toteż przed przystąpieniem do budowy warto wykonać plan własnych możliwości, oceniając ile rzeczywiście czasu będzie można poświęcić budowie i jakie są realne perspektywy jej finansowania, biorąc pod uwagę wykończenie i wyposażenie domu, oraz zagospodarowanie działki.

W przypadku wyboru właściwego wyboru systemu budowy domu jednorodzinnego i wyboru planowanych materiałów budowlanych pomogą nasi kosztorysanci. Zamów aktualny kosztorys inwestorski dla Twojego domu!

Zanim inwestor podejmie decyzję o samodzielnej pracy, powinien sprawdzić: koszty potrzebnych materiałów i narzędzi, koszty usług w danej specjalności, liczbę firm je oferujących itd. Nasza oferta bonusów gwarantuje Wam pomoc w organizacji budowy domu sumptem gospodarczym, otrzymujecie Kurs Budowy Domu. Oto jego prezentacja: KURS BUDOWY DOMU 4 PŁYTY DVD - jest to naprawdę praktyczna rzecz, która pomoże w zorientowaniu się, co się dzieje na mojej budowie i kontroli jej poszczególnych etapów.

JAK OBNIŻYĆ KOSZTY BUDOWY DOMU?

Co zrobić, by mieć kontrolę nad wykonywaną inwestycją i nie przepłacać? Wielu z nas zadaje sobie takie pytania, bo przecież inwestycja w dom rodzinny to pełen pakiet wydatków: projekt , adaptacja projektu do działki, formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a wreszcie budowa domu.

Można zaoszczędzić na budowie domu część prac wykonując systemem gospodarczym, czyli korzystając z pomocy znajomych, bliskich, polecanych fachowców. Podstawą rozsądnej inwestycji jest świadomość poszczególnych prac budowlanych i kalkulacja każdego etapu budowy, jak również kontrolowanie własnej budowy "z ręką na pulsie". Chcąc dostarczyć Państwu wiedzy do tego niezbędnej, do projektów dodajemy Praktyczny Kurs Budowy Domu.

Projekt tani w budowie

Wybór projektu w ogromnym stopniu determinuje koszty jakie poniesiemy tak na etapie adaptacji do działki, jak i przede wszystkim na etapie prowadzenia prac budowlanych i wykończeniowych. Koszty budowy uzależnione są między innymi od skomplikowania fundamentów, obrysu budynku, powierzchni i geometrii dachu. Dodatkową zaletą domów ekonomicznych w budowie jest możliwość wykonania wielu prac budowlanych systemem gospodarczym.

Polecamy Państwu zapoznanie się z naszą kolekcją projektów opracowanych z myślą o tym, aby koszt budowy utrzymać na jak najniższym pułapie. Warto też skonsultować z nami swoje wątpliwości, kontaktując się z naszymi architektami telefonicznie, mejlowo lub korzystając z formularza znajdującego się na tej stronie.

Czy projekt tani w budowie to dom energooszczędny?

Projekty domów jednorodzinnych należących do kolekcji domów tanich w budowie mają prostą i zwartą bryłę opartą zwykle na planie prostokąta. Domy tanie w budowie najczęściej są to domy z dachem dwuspadowym, który buduje się tanio i szybko lub domy z dachem kopertowym - najprostszym dachem wielospadowym. Prosta linia budynku sprawia, że takie domy to domy energooszczędne, zapewniające niskie koszty utrzymania budynku.

Energooszczędność budynku zależy od kilku czynników: od materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy, jak i aktywności użytkowników budynku. Obniżenie strat ciepła w tradycyjnym budynku, można osiągnąć poprzez: prostą bryłę budynku, dach dwuspadowy, minimalizację ilości mostków termicznych, optymalną ilość okien i drzwi ( tu należy również przeanalizować nasłonecznienie domu ze względu na strony świata, ale to już zależy od konkretnej działki i usytuowania budynku). Montując na dachu dwuspadowym kolektory słoneczne, można w okresie letnim zmniejszyć zużycie energii oraz wspomóc centralne ogrzewanie.

Pamiętajmy, projekty domów o prostym obrysie budynku, prostej konstrukcji więźby dachowej to zwykle projekty zaprojektowane jako energooszczędne. Dodatkowo, aby dom był energooszczędny, należy go odpowiednio zaizolować, uszczelnić, wstawić stolarkę okienną trzyszybową, zastosować wentylację mechaniczną, by zminimalizować straty ciepła.

Podsumowując rozległy rozdział dotyczący kosztów budowy domu, kalkulujmy odpowiedzialnie: oszacuj koszty budowy,porównaj ceny za 1m2 powierzchni użytkowej, przemyśl koncepcję swego domu - bądź świadomy kosztów inwestycji w wymarzony dom! Sprawdź kolekcję projektów domów z kosztorysem.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663