Co się zmieniło w Prawie Budowlanym, co faktycznie można zbudować na zgłoszenie? Jakie projekty, jakie domy kwalifikują się do zgłoszenia budowy? W odpowiedzi na potrzeby inwestorów, w 2020 roku wprowadzono nowelizację ustawy Prawo budowlane, która rozszerzyła katalog obiektów, które można budować na zgłoszenie.
Z jednej strony, budowa na zgłoszenie wiąże się z prostszą procedurą i krótszym czasem oczekiwania na rozpoczęcie budowy. Z drugiej strony, istnieje szereg ograniczeń dotyczących m.in. powierzchni i parametrów budynku. Warto zanalizować konkretne projekty domów do zgłoszenia
Obecnie, na zgłoszenie można budować m.in.:
✅ Wolnostojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m² (z wyłączeniem obiektów przeznaczonych do chowu lub hodowli zwierząt).
✅ Przydomowe ganki i oranżerie o powierzchni zabudowy do 35 m² (z zastrzeżeniem, że łączna powierzchnia zabudowy wszystkich ganków i oranżerii na danej działce nie może przekraczać 55 m²).
✅ Altany o powierzchni zabudowy do 35 m² (z zastrzeżeniem, że altana nie może być połączona z budynkiem mieszkalnym).
✅ Zadaszone tarasy o powierzchni zabudowy do 35 m².
✅ Baseny o powierzchni zabudowy do 35 m² (z zastrzeżeniem, że głębokość basenu nie może przekraczać 1,2 m).
✅ Parterowe domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy do 70 m² (z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi m.in. wysokości, kształtu dachu i odległości od granicy działki).
Przed podjęciem decyzji o budowie na zgłoszenie, należy dokładnie sprawdzić, czy planowana inwestycja spełnia wszystkie wymagania formalne. W tym celu warto skontaktować się z architektem lub urzędem miasta/gminy.
Posiadamy w naszym katalogu wiele projektów, w zakładce projekt do zgłoszenia budowy. Znajdziemy wśród nich zarówno proste i funkcjonalne projekty, jak i bardziej wymyślne i nowoczesne rozwiązania. Ale teraz o praktycznej stronie, formalnościach. Projekt do zgłoszenia bez problemu można dobrać.
Spójrzmy na plusy i minusy towarzyszące nam w procedurze właściwego ubiegania się o budowę domu (mówimy tutaj bardziej o zabudowie jednorodzinnej).
✅ Prosta procedura: Budowa na zgłoszenie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy złożyć w starostwie powiatowym zgłoszenie, do którego należy dołączyć m.in. projekt budowlany i oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
✅ Krótszy czas oczekiwania: Rozpatrzenie zgłoszenia przez starostwo powiatowe trwa maksymalnie 30 dni.
✅ Niższe koszty: Budowa na zgłoszenie wiąże się z niższymi kosztami niż budowa z pozwoleniem na budowę.
➡️ Powierzchnia zabudowy: Maksymalna powierzchnia zabudowy budynku, który można budować na zgłoszenie to 70 m².
➡️ Wysokość budynku: Maksymalna wysokość budynku, który można budować na zgłoszenie to 4 m.
➡️ Kształt dachu: Dach budynku, który można budować na zgłoszenie, musi być prosty i dwuspadowy.
➡️ Odległość od granicy działki: Budynek, który można budować na zgłoszenie, musi być usytuowany co najmniej 4 m od granicy działki.
Budowa na zgłoszenie to atrakcyjna opcja dla osób, które chcą szybko i bez zbędnych formalności wybudować mały dom. Należy jednak pamiętać o istniejących ograniczeniach i dokładnie sprawdzić, czy planowana inwestycja spełnia wszystkie wymagania formalne.
Dodatkowe informacje:
Warto sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) dla danej działki lub Warunki Zabudowy może zawierać dodatkowe ograniczenia dotyczące budowy na zgłoszenie, np. w zakresie:
Kształtu dachu, Użytych materiałów elewacyjnych, Odległości budynku od granicy działki, a co najbardziej istotne powierzchni zabudowy, wskaźników intensywności zabudowy. Ważnym aspektem jest uważne sprawdzenie, na ile kondygnacji pozwalają nam wytyczne działki, czy rozpiętości w budynku będą nam się zgadzać?
Tutaj zgłoś się do nas, to kluczowe! Od 15 lat działamy w zakresie analiz i pozwolenia na budowę, zgłoszenia budowy oraz zajmujemy się tematem adaptacja domu do działki.
Napisz do nas: adaptacja@wybieramprojekt.pl, zadzwoń: 791 258 345
W przypadku wątpliwości co do możliwości budowy na zgłoszenie, zaleca się konsultację z architektem lub urzędnikiem miasta/gminy.
Wypełnij formularz podając informacje, które są dla Ciebie najważniejsze przy wyborze działki oraz przybliżoną lokalizację. Nasz konsultant pomoże Ci i rozwieje wszelkie wątpliwości.
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765
Adres email: adaptacja@wybieramprojekt.pl
1. Pan Grzegorz w Zieleńcu: brak możliwości wykonania zgłoszenia budowy
Pan Grzegorz planował budowę domu na zgłoszenie w Zieleńcu. Początkowo myślał o projekcie o powierzchni zabudowy do 70 m², jednak napotkał problem z limitem wysokości poddasza. W Zieleniec obowiązują specyficzne przepisy dotyczące wysokości budynków ze względu na walory krajobrazowe. Dopuszczalna wysokość poddasza w projekcie przeznaczonym do budowy na zgłoszenie była niewystarczająca dla potrzeb Pana Grzegorza. W związku z tym zdecydował się on na zmianę procedury i złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Pozwolenie to dało mu większą swobodę w kształtowaniu bryły budynku, w tym wysokości poddasza.
2. Pani Anna: bezproblemowa obsługa zgłoszenia budowy
Pani Anna zdecydowała się na budowę domu parterowego o powierzchni zabudowy 63 m². Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniał wszystkie warunki budowy na zgłoszenie. Rozpiętość domu nie przekraczała 5 m, a jego wysokość odpowiadała dopuszczalnym limitom. Pani Anna samodzielnie przygotowała zgłoszenie i złożyła je w starostwie powiatowym. Cały proces przebiegł sprawnie i bezproblemowo, a budowa domu rozpoczęła się już po 20 dniach od złożenia zgłoszenia.
✅ Bądź świadomy planowanej inwestycji: Określ budżet, czas realizacji, preferowany styl i funkcjonalność domu.
✅ Sprawdź warunki: Zapoznaj się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i skonsultuj swoje plany z architektem lub urzędnikiem.
✅ Określ swoje cele i perspektywę: Czy budujesz dom dla siebie na lata, czy z myślą o późniejszej sprzedaży?
✅ Wybierz tryb dla Ciebie najlepszy: Budowa na zgłoszenie to szybszy proces, ale wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Pozwolenie na budowę daje większą swobodę, ale wymaga więcej czasu i formalności.
Doświadczeni architekci: Oferujemy szeroki wybór projektów domów, zarówno do budowy na zgłoszenie, jak i z pozwoleniem na budowę.
Kompleksowe wsparcie: Prowadzimy Inwestorów od wyboru projektu, przez adaptację do działki, po formalności i rozpoczęcie budowy.
Bezpieczna inwestycja: Gwarantujemy rzetelność i bezpieczeństwo na każdym etapie współpracy.
Zaufaj WybieramProjekt.pl i zbuduj dom swoich marzeń!
Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl
Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765
Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl
Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00
Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta
Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.
Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław
Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755
Konta bankowe:
Santander:
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663