Twoje projekty domów pn-pt. 10-18:00 Zadzwoń wybieramprojekt.pl 791 258 345 pn-pt. 8-15:00 Zadzwoń wybieramprojekt.pl 71 712 72 22 zaloguj się

Dom tani w budowie

blog budowlany

Jaki projekt szeregówki?

architekt 2022-06-29


Zabudowa szeregowa jest rodzajem sztuki budowlanej, mającym na celu realizację budynków mieszkalnych jednorodzinnych, połączonych w jeden ciąg kilku zabudowań o wspólnych ścianach zewnętrznych z dwóch stron.


Budynki mieszkalne szeregowe mają taki sam układ, związany z zastosowaniem jednego projektu dla budynków w zabudowie tego typu. Projektowane są w taki sposób, aby ekspozycja okienna oraz drzwi wejściowe wychodziły na dwie, równoległe strony.


Najczęściej stosuje się zasadę ekspozycji frontowej z drzwiami wejściowymi, opcjonalnie bramą garażową (jeżeli garaż przewidziany jest do konkretnego projektu) oraz ekspozycji ogrodowej, gdzie występuje wyjście do własnego ogrodu, graniczącego z ogrodami sąsiadów, mieszkających za ścianą.


Jaka działka pod zabudowę szeregową?


Zabudowa szeregowa najczęściej powstaje na działkach o kształcie wąskiego, długiego prostokąta. Budynki szeregowe powstają w miejscach ustronnych, na terenach podmiejskich oraz w przestrzeniach, w których tworzone są nowe osiedla zabudowań bliźniaczych, wolnostojących i szeregowych.


Dzięki zastosowaniu zabudowy szeregowej można wykorzystać potencjał działek budowlanych o wymiarach, nienadających się do wykonana budynków jednorodzinnych oraz zabudowy wielorodzinnej.


Szeregowce, zaprojektowane rozsądnie pod względem układu pomieszczeń oraz miejsc, dzielonych ścianą z sąsiadami mogą być tak samo wygodną oazą spokoju i niezależności jak budynki jednorodzinne. Projekty budynków szeregowych tworzą bardzo zróżnicowaną kategorię, zapewniającą najwyższą jakość zamieszkiwania rodzinom trzy, cztero i pięcioosobowym.


Co to jest zabudowa szeregowa?


Zabudowa szeregowa jest rodzajem budynków mieszkalnych, połączonych ścianami, tworzącymi zewnętrzny obrys konkretnego lokalu, dotyczy to dwóch przeciwstawnych ścian.


Budynki ułożone są obok siebie w szeregu i nie ma pomiędzy nimi przerwy. Dzięki takiemu układowi mieszkańcy mogą oszczędzać na kosztach ogrzewania, eliminując stratę ciepła z dwóch stron budynku, dla szeregowców, znajdujących się w środkowej części zabudowy.


Szeregowe budynki posiadają ogródki, podzielone po równo dla wszystkich segmentów. Dla segmentów skrajnych powierzchnia ogrodu jest większa, gdyż uwzględnia przynależność zieleni z trzech stron zabudowania. Cena skrajnego segmentu jest jednak wyższa niż części środkowych.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu szeregowego?


Przy wyborze projektu domu szeregowego szczególnie należy zwrócić uwagę na jego powierzchnię oraz układ pomieszczeń. Ważne jest, jakie wnętrza graniczą z sąsiednim budynkiem i o ile w nowoczesnej zabudowie technologia zapewnia dobry poziom izolacyjności akustycznej, warto uwzględnić maksimum komfortu i prywatności podczas zamieszkiwania.


Doskonałym sposobem na zachowanie intymności jest wybór projektu, w którym głównym elementem łączącym budynek z sąsiednim lokalem jest ściana garażowa oraz przynależna do klatki schodowej. Szeregowce są z reguły budynkami dwukondygnacyjnymi, zdarzają się również projekty trzykondygnacyjne.


Garaż w bryle to wiele zalet, przede wszystkim brak problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego, ale i miejsca do składowania przedmiotów, których nie chcemy przechowywać w domu. Projekt Andrea dla trzech, pięciu lub sześciu segmentów świetnie sprawdzi się gdy chcesz dzielić wspólną ścianę z sąsiadem ścianą garażową.


Małe domy szeregowe-zalety


Małe domy szeregowe, do 100 m2 odpowiednie są dla rodzin trzy i czteroosobowych. Niewielka powierzchnia użytkowa to mniejszy koszt wykończenia domu oraz utrzymania go. Mniejsze koszty ogrzewania, a także mniejsza powierzchnia, którą na co dzień należy sprzątać to komfort na co dzień oraz znaczna oszczędność czasu.


Projekt Kaja o powierzchni 80 m2 oraz Emilka, posiadająca 77 m2 powierzchni to oferty, przeznaczone dla osób, ceniących komfort oraz rozsądnie planujących wydatki. Klasyczne projekty mogą zostać zaaranżowane nowocześnie, wszystko to zależy od Twojego gustu oraz dostępnego budżetu. Zwróć również uwagę na 100 metrowy projekt budynku szeregowego Alfa. To dość duży dom, na który będzie Cię stać.


Duże budynki szeregowe dla rodziny


Jeśli posiadasz więcej niż dwoje dzieci, warto poszukać projektu domu, posiadającego powierzchnię powyżej 100 m2. Idealne będą domy szeregowe o powierzchni około 120 m2, jak projekt Domu przy Amarantowej 10, mieszczącego na funkcjonalnie rozplanowanej przestrzeni 103 m2. Więcej znajdziesz tutaj: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-domu-w-zabudowie-szeregowej/

 

Komentarze