Gwarancja najniższej ceny 🧡 Uzyskaj min. 10% rabatu na dom jednorodzinny do 22.05

Zmiany w projekcie gotowym a projekt indywidualny

Każdy gotowy projekt domu można udoskonalić na etapie adaptacji projektu.

Każdy projekt domu, budynek gospodarczy, budynek rolniczy czy też projekt pensjonatu można zmodyfikować i dostosować do skonkretyzowanych wymagań inwestora. We wszystkich projektach gotowych, za zgodą autora, na etapie adaptacji przez architekta adaptującego do projektu można wprowadzić zmiany (więcej w artykule: zmiany w projekcie gotowym).

Czy to się opłaca?
Wszystko zależy od projektu domu i stopnia skomplikowania zmian. Kwestie kosztu każdej zmiany w projekcie ustala się z architektem i wtedy można rozsądnie zadecydować. Często koszt projektu gotowego plus zmiany jest i tak mniejszy niż zlecenie projektu indywidualnego. Analizy należy dokonać rozsądnie: poznać wycenę zmian w projekcie gotowym oraz koszt zlecenia projektu indywidualnego.

projekt domu jednorodzinnego - wizualizacja

DOKONAJ RZETELNEJ WYCENY ZMIAN W PROJEKCIE GOTOWYM

Analizując wprowadzenie zmian w projekcie gotowym, należy poznać realny koszt wprowadzenia na projekt konkretnej zmiany i zanalizować jej poziom skomplikowania. Jest to kluczowy etap w podjęciu najważniejszej decyzji dotyczącej wyboru dobrego projektu domu. Dlatego, zawsze w takich przypadkach należy zwrócić się do eksperta ds. projektu i uzyskać wyjaśnienia dotyczące zmian w konkretnym projekcie i ich kosztów. Zmiana w jednym projekcie często nie jest równa zmianie w projekcie o innej bryle i konstrukcji.

Chcąc uzyskać bezpłatną wycenę zmian w konkretnym projekcie, wystarczy napisać na adres: adaptacja@wybieramprojekt.pl lub zadzwonić na numer 71 712 72 22 i porozmawiać z nami na temat konkretnych zmian w projekcie domu. Wycena zmian jest zlecana architektowi, który w ciągu 1 dnia roboczego wykonuje rzetelną analizę zmian. Na podstawie wykonanej wyceny możemy dokładnie przeanalizować ile będą kosztowały zmiany w wybranym projekcie domu i świadomie zadecydować jaki projekt domu jest dla mnie bardziej opłacalny: czy bardziej opłaca się wybrać Zmiany powyższe powinny być projekt domu gotowego czy jednak pokusić się o indywidualny projekt.

Wyceny zmian w projektach gotowych wykonujemy bezpłatnie i rzetelnie, a co więcej, ceny zmian w naszej ofercie są bardzo konkurencyjne (więcej na temat pełnej oferty adaptacji na stronie: adaptacja domu do działki.

Co mogę zmienić w projekcie gotowym?

W gotowym projekcie domu można wprowadzić w zasadzie wszelkie zmiany, które z punktu widzenia inwestora są istotne, a z punktu widzenia architekta nie zaburzają bryły budynku i są konstrukcyjnie możliwe. Każdą zmianę jaką planujemy wprowadzić na pprojekt domu, należy wcześniej omówić z doradcą lub architektem i przeliczyć koszty modyfikacji projektu. Nasi doradcy pomogą w analizie kosztów i doprecyzują, czy lepiej szukać innej propozycji projektu gotowego o tej samej bryle a lepszym programie użytkowym, czy też warto zainwestować w zmiany w konkretnym domu. Bardzo często tez projekty gotowe mają kolejne warianty (zobacz przykładowe warianty: projekt domu ECO), które zostały opracowane przez architekta w ramach zgłoszeń inwestorów, a tym samym może się okazać, ze zmiana jaką chcemy wprowadzić na projekt domu jest zbyteczna, bo jest już opracowany projekt domu z takim rozwiązaniem (zawsze warto zapytać o warianty konkretnego projektu domu: kontakt@wybieramprojekt.pl).

Wszystkie szczegóły dotyczące zakresu zmian w projektach gotowych zawarliśmy w artykule: zmiany w projekcie gotowym. Pokrótce, do każdego projektu dołączamy bezpłatną zgodę na zmiany (formalny dokument odautorski). Standardowa zgoda na zmiany, którą dołączamy do projektu obejmuje :

 • zmianę funkcji użytkowania pomieszczeń,
 • zmiany technologiczne i materiałowe - rodzaj stropu, materiały ścienne, izolacyjne i wykończeniowe, pokrycie dachowe,
 • dostosowanie posadowienia budynku do warunków geotechnicznych,
 • wykonanie podpiwniczenia budynku,
 • zmiany usytuowania ścian działowych ,
 • zmiana wielkości, ilości i lokalizacji otworów drzwiowych i okiennych,
 • zmiana nachylenia kąta połaci dachowej do 5 stopni,
 • zmiany w wymiarach zewnętrznych budynku w zakresie 5%,
 • zmiana materiałów instalacyjnych i przebiegu instalacji wewnętrznych.

Dodatkowo, dołączamy dodatkowe ważne zgody, które często dokonywane są w projektach gotowych, żeby zaoszczędzić bezcenny czas inwestora: zmianę sposobu ogrzewania budynku, zmianę usytuowania kominów, likwidację/doprojektowanie balkonów, podcieni i lukarn, zmianę usytuowania i kształtu tarasu, podniesienie ścianki kolankowej, zmianę wysokości budynku.

Zmiany powyższe powinny być zaznaczone kolorem czerwonym w projekcie gotowym i podpisane przez osobę uprawnioną. W uzasadnionych przypadkach należy wykonać rysunki zamienne. Za zakres i poprawność przystosowania projektu gotowego (w tym wprowadzonych zmian) oraz za jego zgodność z obowiązującymi normami i przepisami budowlanymi w dniu składania projektu do zatwierdzenia, odpowiedzialność ponosi projektant przystosowujący projekt gotowy. Obowiązki z tytułu sprawowania nadzoru autorskiego przyjmuje na siebie projektant przystosowujący projekt gotowy.

projekt domu, z naniesionymi zmianami

Ile kosztują zmiany w projekcie gotowym?

Koszty zmian w projekcie domu są uzależnione od stopnia skomplikowania bryły budynku, rozmieszczenia ścian konstrukcyjnych nośnych wewnątrz domu oraz od stopnia skomplikowania dachu oraz przebiegu instalacji wewnętrznych w domu. Powyższe czynniki chyba najbardziej wpływają na wzrost kosztów projektu w zależności od oczekiwań inwestora. Najdroższe zmiany w projekcie to:

 • zmiany w obrysie domu (powiększenie domu o rozbudowanym obrysie lub zmniejszenie domu o rozbudowanym obrysie) - a w projektach o prostym obrysie taka zmiana może kosztować ok. 230 - 460 zł*
 • zmiana konstrukcji więźby dachowej i dachu (szczególnie w projektach z dachem wielospadowym, wielopołaciowym) - a w projektach o prostym dachu dwuspadowym taka zmiana zwykle kosztuje ok. 345 - 690 zł*
 • zmiana kąta nachylenia dachu - to zmiana, która wiąże się z konstrukcją i powierzchnią dachu (zmiana kąta nachylenia dachu wielospadowego będzie droższa od zmiany kąta dachu dwuspadowego) - koszt zmiany kąta dachu w dachu dwuspadowym to koszt ok. 345 - 460 zł*

Ceny zmian nieistotnych i kosmetycznych w naszej ofercie zmian i adaptacji są bardzo konkurencyjne: często dokonywane są gratis jeśli wymagają minimum czasu i nakłady pracy architekta. Standardowe ceny za zmiany nieistotne wynoszą ok. 35 - 345 zł*

(*/ cennik opracowany przez firmę wybieramprojekt, ceny specjalne tylko dla Klientów wybieramprojekt)

Podejmij dobrą decyzję: projekt gotowy ze zmianami czy projekt indywidualny?

Cena projektu indywidualnego to koszt liczony wedle metrażu planowanego założenia. Szacunkowa cena za 1m2 wynosi ok. 1 000 zł netto (średnia cena rynkowa). Ceny zależne są również od regionu i od typu konkretnego domu (powierzchnia budynku, stopnia rozbudowania i skomplikowania konstrukcji oraz instalacji). Biorąc pod uwagę koszt domku o powierzchni ok. 140m2 o prostej konstrukcji cena wyjściowa za taki domek będzie wynosiła 14 000 zł. Wtedy lepiej zdecydować się na projekt gotowy za cenę ok. 2 500 zł oraz wykonać ewentualne zmiany do projektu i wykonać adaptację. Koszt adaptacji projektu gotowego na pewno nie przekroczy 14 000 zł. Wybór projektów domów o powierzchni ok. 140m2jest ogromny, różnorodny i wielostronny, zatem w takim przypadku warto jest skorzystać z projektu gotowego (przykładowy popularny projekt domu o pow. 130m2)

Natomiast planując poważniejsze założenie inwestycyjne, np. budowę pensjonatu o konkretnych wymaganiach, czasami warto zainwestować w indywidualny projekt. Oczywiście, zawsze, najpierw polecamy analizę projektów usługowych: projekty pensjonatów, projekty domów weselnychz oferty projektów gotowych. Warto wykonać wycenę zmian - zawsze, ale jeśli koszty będą przewyższać kwotę 20 000 zł, wtedy lepiej zainwestować w projekt indywidualny. często w domach usługowych, wymagania dotyczące warunków ppoż i bhp będa stanowiły znaczny i kosztowny.

wizualizacja projektu domu

Skorzystaj z doświadczenia doradcy ds. projektów gotowch

Wieloletnie doświadczenie i współpraca z inwestorami oraz architektami adaptującymi i projektantami, pozwala nam na to, by doradzić wybór odpowiedniego projektu w kilku krokach:

 • analiza projektów gotowych pod kątem swoich oczekiwań (zwróć się do nas i otrzymaj propozycje projektów strikte dostosowanych do indywidualnych potrzeb: zamów e-katalog)
 • wycena zmian w wybranym projekcie gotowym lub wycena zmian w wielu wybranych projektach gotowych - wycena dokonywana jest przez naszego architekta bezpłatnie i rzetelnie
 • zanalizuj szczegółową ofertę na wykonanie adaptacji pełnobranżowej wraz z wyceną zaproponowanych zmian w konkretnym projekcie. Oferta zawiera konkretny zakres opracowania prac projektowych wraz z kosztami
 • uzyskaj wycenę na wykonanie projektu indywidualnego
 • porównaj oferty i oceń najlepsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie dla Ciebie.

Na każdym etapie analizy projektów i zmian zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663