Budynek jednorodzinny, parterowy z poddaszem mieszkalnym, bez podpiwniczenia, z senioratką w segmencie tylnym budynku. Na parterze budynku zaprojektowano strefę dzienną mieszkania podstawowego zawierającą: pokój dzienny z aneksem kuchennym, pokój gabinetowy, węzeł sanitarny i kotłownię. Na poddaszu znajduje się strefa nocna mieszkania zawierająca: trzy sypialnie, łazienkę oraz pralnię. Senioratka na parterze zawiera: pokój dzienny z aneksem kuchennym, pokój gabinetowy oraz łazienkę. Na poddaszu dwie sypialnie i wc. Lokal senioratki posiada niezależne wejście zewnętrzne. Senioratka może być przystosowana na samodzielny lokal mieszkalny z ewentualnym doprowadzeniem niezależnych przyłączy zewnętrznych. Istnieje również możliwość przystosowania tego segmentu budynku na lokal użytkowy z dokonaniem korekty funkcji wewnętrznej. Wielkość mieszkania podstawowego odpowiada potrzebom 4 - 5 osobowej rodziny. Wielkość senioratki przewidziano na 2 - 4 osób. Rozwiązania architektoniczne. Zaprojektowano budynek parterowy bez podpiwniczenia, z poddaszem mieszkalnym. Bryła prosta dwuczłonowa na rzucie prostokątów. Dach dwuspadkowy prosty o nachyleniu połaci 40°. Budynek przewidziany do usytuowania prostopadle kalenicą do linii zabudowy (front szczytowy). Segment frontowy zawiera mieszkanie podstawowe z poddaszem mieszkalnym, a segment tylny zawiera lokal senioratki w układzie dwupoziomowym z lekkimi schodami wewnętrzymi. Segment senioratki został przesunięty nieco w bok w stosunku do osi segmentu frontowego, co pozwala na otwarcie strefy wejściowej w kierunku frontowym. Podłużne ustawienie segmentów w linii kalenicy dachu pozwala na zminimalizowanie szerokości budynku i jego lokalizację na stosunkowo wąskiej działce o minimalnej szerokości 20,30m. Przy szerokiej działce (większej od 30 m) budynek mógłby być usytuowany także kalenicą równolegle do linii frontowej zabudowy działki, jednak na etapie sporządzania projektu zagospodarowania działki wskazane byłoby doprojektowanie elementów architektonicznych podkreślających kierunki wejścia do poszczególnych segmentów, słabo uwidocznionych wówczas od strony frontowej. Ogrzewanie budynku zaprojektowano z własnej kotłowni na paliwo stałe (biomasę). Możliwe rozwiązania określone zostały w projekcie technicznym. Senioratka przewidziana jest do ogrzewania z kotłowni budynku głównego.
BS-56 wariant 1 – dom, w którym nikt nikomu nie wchodzi w drogę
194,70 m² powierzchni użytkowej (w tym senioratka 80,30 m²)
Dom, który rozwiązuje problem, o którym większość projektów w ogóle nie myśli
Jest taki moment w życiu wielu rodzin, kiedy okazuje się, że trzeba znaleźć miejsce dla rodziców, którzy nie chcą już mieszkać sami, ale też nie chcą mieszkać "na głowie" u dzieci. Albo odwrotnie – dorosłe dziecko wraca do domu, zakłada rodzinę i potrzebuje własnego kąta, ale bez kupowania osobnej działki i budowania od zera. BS-56 wariant 1 to projekt, który akurat na to pytanie odpowiada wprost, zamiast udawać, że taki problem nie istnieje.
To dom dwulokalowy – w jednej bryle, pod jednym dachem, mieszczą się dwa w pełni samodzielne mieszkania. Większe, frontowe, na 4-5 osób. I mniejsze, tak zwana senioratka, na 80,30 m², z osobnym wejściem od zewnątrz, własną kuchnią, łazienką i sypialniami na piętrze. Nikt nie musi przechodzić przez cudzy salon, żeby dostać się do siebie.
To, co naprawdę wyróżnia ten projekt
Segment senioratki jest przesunięty względem osi budynku frontowego – i to nie przypadek
Architekci celowo zdecydowali się na takie rozwiązanie, żeby otworzyć strefę wejściową od frontu i uniknąć sytuacji, w której dwa wejścia wciśnięte są obok siebie, jedno na drugim. Dzięki temu przesunięciu obie części domu mają swoją tożsamość widoczną już z ulicy – nie wygląda to jak dom z doklejonym aneksem, tylko jak przemyślana, spójna bryła.
Wąska działka nie jest tu przeszkodą, tylko punktem wyjścia
Podłużne ustawienie obu segmentów w linii kalenicy pozwoliło zmieścić cały ten program – dwa mieszkania, dwie strefy dzienne, dwie strefy nocne – na działce o minimalnej szerokości zaledwie 20,30 m. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę, że mówimy o niemal 195 metrach powierzchni użytkowej rozdzielonej na dwa niezależne lokale.
Senioratka to nie dodatek – to osobne mieszkanie z prawdziwego zdarzenia
Pokój dzienny z aneksem kuchennym, gabinet, łazienka na parterze, a na piętrze dwie sypialnie i wc. Wystarczy dociągnąć niezależne przyłącza zewnętrzne, żeby ta część domu funkcjonowała jako zupełnie osobny lokal mieszkalny – z osobnym licznikiem prądu, osobnym adresem korespondencyjnym, osobnym rachunkiem za gaz. To realna opcja, nie tylko zapis w opisie projektu.
Elastyczność funkcji, o jakiej mało kto myśli na starcie
Ten sam segment senioratki można równie dobrze przystosować na lokal użytkowy – gabinet kosmetyczny, biuro rachunkowe, mały showroom – po niewielkiej korekcie funkcji wewnętrznej. Dom, który dziś mieści rodziców, za dziesięć lat może mieścić Twój własny biznes.
Trzy sposoby na ogrzewanie w jednym projekcie
Kotłownia na paliwo stałe (biomasę) jako rozwiązanie bazowe, wariantowo instalacja gazowa z sieci, i pomieszczenie techniczne zaprojektowane tak, żeby bez przeróbek zmieściła się tam pompa ciepła. Nie musisz podejmować tej decyzji dziś – projekt daje Ci furtkę na później.
Case study: dwa życia, jeden adres
Wyobraź sobie rodzinę, która kupuje ten projekt z bardzo konkretnego powodu: mama zostaje sama po śmierci taty i nie chce już mieszkać w dużym domu na wsi, dwie godziny drogi od wnuków.
Przeprowadzka do segmentu senioratki nie oznacza dla niej utraty samodzielności. Wchodzi do swojego mieszkania własnymi drzwiami, z boku budynku, nie musi dzwonić do syna, żeby ją wpuścił. W środku ma swój pokój dzienny z aneksem kuchennym – może ugotować obiad, kiedy chce, bez pytania, czy nie przeszkadza w cudzej kuchni. Gabinet obok zamienia w miejsce na szycie i oglądanie seriali. Na górze dwie sypialnie – jedna dla niej, druga na wypadek, gdyby wnuki zostały na weekend.
Piętro dalej, po drugiej stronie budynku, toczy się zupełnie inne życie. Syn z żoną i dwójką dzieci mają swoją strefę dzienną – duży pokój z aneksem kuchennym, osobny gabinet, w którym syn pracuje zdalnie dwa dni w tygodniu. Na poddaszu trzy sypialnie, łazienka, pralnia – przestrzeń zaprojektowana z myślą o codziennym rytmie rodziny z dziećmi, a nie o kompromisie z obecnością babci pod tym samym dachem.
Wieczorem mama słyszy przez ścianę śmiech wnuków, ale nie czuje się częścią ich hałasu – ma swoje cztery kąty i swoją ciszę, kiedy jej potrzebuje. W niedzielę cała rodzina spotyka się na wspólnym obiedzie, ale to jest wybór, a nie konieczność wynikająca z układu domu.
To jest dokładnie to, czego nie da się opisać metrażem ani liczbą pokoi – możliwość bycia razem i osobno jednocześnie, bez budowania dwóch domów na dwóch działkach.
Dla kogo jest BS-56 wariant 1?
- Dla rodzin planujących zamieszkanie z rodzicami lub teściami, którzy cenią sobie niezależność
- Dla rodziców dorosłych dzieci zakładających własne rodziny, którzy chcą mieć ich blisko, ale nie na głowie
- Dla inwestorów myślących o wynajmie części domu jako osobnego mieszkania lub lokalu usługowego
- Dla właścicieli wąskich działek (od 20,30 m szerokości), na których klasyczny dom jednorodzinny w tym metrażu by się nie zmieścił
- Dla osób, które nie chcą na starcie deklarować się co do systemu ogrzewania i wolą zostawić sobie kilka opcji
Chcesz zobaczyć pełną dokumentację, rzuty obu kondygnacji i przekrój budynku BS-56 wariant 1?
Sprawdź szczegółowe rysunki techniczne, wykaz materiałów i kosztorys uproszczony, albo od razu zamów projekt.
Projekty domów lubianych i sprawdzonych.



















