Gwarantujemy najlepszą cenę projektu 🔥Voucher na projekt wnętrza - rabat 500 zł 🧡 23% zniżki na adaptację do działki do 20.07.

Tani dom - pokusy i porady

Blog dom tani w budowie

data publikacji
10.04.2012

Od etapu wyboru projektu pojawiały się pokusy i porady z różnych stron na temat tego jaki dom powinniśmy wybudować. Wielu inwestorów podporządkowuje się tego typu poradom, szczególnie kiedy pochodzą od budowlańców, architektów czy rodziny. Jakie sugestie pojawiały się w naszym przypadku?

Dom jest za mały. Nie ma pokoju gościnnego, za mała jest kuchnia, łazienka, sypialnie i garderoba.
Trzeba wykorzystać poddasze. Taka przestrzeń nie może się marnować. Wystarczy ciut zwiększyć kąt dachu, albo dodać ściankę kolankową i przybędzie duża przestrzeń. Może kiedyś się przyda dla dzieci.
Zróbcie garaż dwustanowiskowy w bryle budynku. Po co moknąć z zakupami? To komfortowe rozwiązanie. Drugi samochód może kiedyś się kupi.
Pamiętajcie o centralnym odkurzaczu!
Dom trzeba wynieść w górę, tak żeby wchodzić do niego po schodach. Budynek jest ładniejszy kiedy dominuje nad terenem, a do piwnicy nie wchodzi woda. Nie macie piwnicy?
Na co komu 20 cm ocieplenia? Szwagier ma 12 cm, ja mam 10 cm i jest cieplutko. 15 cm to już naprawdę max.
Podłogówka po całości? Nie da rady. Może nawet być, ale do tego muszą być grzejniki, bo będzie zimno (ten sam fachowiec, dla którego 10 cm ocieplenia jest akurat).
Te wiązary to drogie i delikatne jak zapałki. Więźbę trzeba zmienić na tradycyjną, tyle tylko że dach dość płaski, to oprócz krokwi i jętek, trzeba dać jeszcze płatwie. A najlepiej to wylać normalny strop, żeby było na czym oprzeć płatwie.
Po co budować tak daleko? Najlepiej jak najbliżej drogi.
Trzeba zmniejszyć okno tarasowe. Tylko zimno będzie leciało.Itd.

Wszystkiego słuchamy, kiwamy głowami i trzymamy się tego co w planach, bo to nasze decyzje i nasze koszty.
Budowanie pokoju dla samochodu/ów wielkości salonu, albo dwóch sypialni, wydaje mi się bez sensu. Koszt prawie taki sam jak powierzchni użytkowej.
Po to jest mała stodółowka parterówka i wiązary, żeby było prosto i tanio. Powiększanie metrażu, strop, zmiana więźby, miejsce na ewentualne poddasze to większe koszty.
Do centralnego odkurzacza przy takim metrażu chyba by nam wystarczyło jedno gniazdko na rurę :)
Nie ma potrzeby podnoszenia domu, jeśli nie planujemy piwnicy. Podoba nam się taki osadzony nisko nad ziemią. Akurat z wejściem po jedym schodku.
Chcemy dom mocno ocieplić (20 cm na ścianach nie uchodzi już za wyjątkowo grube ocieplenie). Między innymi po to, żeby starczyła podłogówka, bez grzejników.
Podoba nam się również duże okno tarasowe (które nie tylko traci, ale i zyskuje ciepło) i lokalizacja domu na działce, właśnie trochę dalej od drogi.

Tekst nie oznacza, że jesteśmy zamknięci na propozycje, nowości i porady. Z porad wynikała zmiana planowanej technologii, planowane pokrycie dachu, układ pomieszczeń. Zastanawiamy się wciąż nad rodzajem wentylacji, , ogrzewania, deskowaniem dachu itd.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663