Gwarancja ceny! Każdy projekt w promocji z adaptacją -23% taniej do 27.10

Projekt domu gotowy czy indywidualny - jaki będzie lepszy?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
17.02.2022


Budowa domu musi przebiegać zgodnie ze specjalistycznym projektem, który obejmuje wszystkie najważniejsze kwestie w tym zakresie. Wybór projektu nie jest łatwym zadaniem, nawet jeśli chodzi o przeglądanie gotowych wersji.

W dodatku można też zdecydować się na indywidualnie opracowany projekt domu, dopasowany do swoich potrzeb i wizji. Którą więc opcję wybrać, by była korzystna zarówno pod względem finansowym, jak i funkcjonalnym?

 

Gotowy projekt domu - kto powinien się na niego zdecydować?

 

Wielu Inwestorów planujących budowę domu, na co dzień zajmuje się pracą i nie ma czasu na wdrażanie indywidualnych projektów domu. Wówczas, jeżeli warunki finansowe na to pozwalają, można bez problemu wybrać gotowy projekt domu dopasowanego do swoich potrzeb, wraz z kosztorysem.


Co więcej, można też skorzystać z pomocy doradców, którzy po otrzymaniu listy wymagań sami zajmują się szukaniem najlepszego projektu, by przedstawić Inwestorowi kilka pasujących opcji.

 

Gotowy projekt domu to też dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wybudować niewielki dom i nie mają wobec niego specjalnych oczekiwań. Są to zwykle zwolennicy prostych, małych domów z niewielką liczbą pokoi.


To często projekty domów parterowych, ewentualnie z użytkowym poddaszem. Takie projekty są też dobrym rozwiązaniem dla osób dysponujących mniejszym budżetem na budowę domu.

 

Kiedy warto wybrać indywidualny projekt domu?

 

Indywidualny projekt domu to idealne rozwiązanie w przypadku posiadania niewymiarowej działki, którą trudno samemu zagospodarować. Czasem obszary pod zabudowę są bardzo wąskie, małe albo mają zbyt duże spadki - wtedy standardowe projekty zwykle się nie sprawdzają.


Natomiast architekt dokładnie analizuje możliwości wybranego terenu, by zaprojektowany dom wpasował się w działkę, a jednocześnie pozostał komfortowy i funkcjonalny.

 

Częstym powodem decydowania się na indywidualny projekt domu jest też wysokość wymagań co do efektu końcowego inwestycji. Wielu ma w swojej głowie wizję domu marzeń, zarówno jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny jak wewnętrzny rozkład pomieszczeń i aranżację.


Wtedy doskonałym pomysłem jest indywidualne opracowanie projektu wspólnie z architektem, który wyobrażenia przeniesie na papier. Jednocześnie nakieruje Inwestora i podpowie, które rozwiązania można wdrożyć, a które są nierealne czy w rzeczywistości niekorzystne.

 

Indywidualny projekt domu pozwala również na wprowadzeniu szeregu innowacyjnych rozwiązań, poprawiających w szczególności bezpieczeństwo i jakość życia. Można między innymi zdecydować się na ulepszenia technologiczne w zakresie systemu alarmowego, ogrzewania, wentylacji czy oświetlenia.


Warto też rozważyć opcję korzystania z dobrodziejstw paneli słonecznych - instalacja fotowoltaiczna to nie tylko oszczędność i niezależność energetyczna. To przede wszystkim bardzo ważny krok w stronę ochrony już wystarczająco zniszczonego środowiska.

 

Co więc wybrać - gotowy czy indywidualny projekt domu?

 

Zarówno indywidualny, jak i gotowy projekt domu mają też swoje minusy. W przypadku wersji gotowej, jest to między innymi brak unikalności. Takie projekty bowiem są często kupowane i wykorzystywane, dlatego dom nie będzie się zbytnio wyróżniał na tle innych.


Co więcej, gotowe projekty domów zwykle trzeba dodatkowo dokładnie przeanalizować, by odpowiadały nie tylko właściwościom fizycznym działki, ale też wymogom Inwestora co do wygody użytkowania. Większe ingerencje w gotowy projekt są też dodatkowo płatne, a całość musi być zgodna z określonymi przepisami prawnymi.

 

Z kolei indywidualny projekt domu to często wyraźnie większy koszt, ponieważ każdy aspekt budowy omawiany i planowany jest pod kątem konkretnych wymagań Inwestora.


Zwykle przez to czas realizacji całego projektu i samej budowy jest znacznie dłuższy. Przedsięwzięcie takie wymaga w dodatku zaangażowania grupy specjalistów, co również generuje niemałe koszty.


Inwestor musi pozostawać w stałym kontakcie z twórcami projektu, by wspólnie omawiać oczekiwania czy sposoby rozwiązywania przeszkód. Co więcej, trudno też ustalić jeden orientacyjny kosztorys dla budowy domu, ponieważ często dochodzi do istotnych zmian w planach.

 

Ostatecznie wybór rodzaju projektu domu należy do Inwestora i jego osobistych potrzeb i oczekiwań. Z pewnością należy wziąć pod uwagę zarówno swój budżet, jak i możliwości działki budowlanej. W przypadku trudności w podjęciu decyzji, można też skonsultować się z profesjonalnym doradcą budowlanym, który wesprze Inwestora w całym procesie tworzenia swoich wymarzonych czterech kątów.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663