
Chyba każdy marzy o tym by, wprowadzić się z bloku wielorodzinnego do przytulnego domu, w którym moglibyśmy zamieszkać tylko z bliskimi, bez sąsiadów na plecach. Chcąc wybudować przytulne gniazdko dla rodziny, stajmy przed nie łatwym wyborem.
Zastanawiamy się, czy skorzystać z gotowego projektu, czy udać się do biura architekta i skorzystać z usług specjalisty, by stworzyć coś zgodnego ze swoimi preferencjami. Bardzo często sprawa rozbija się o fundusze, którymi dysponujemy. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć wady i zalety obu rozwiązań.
Wady, zalety oraz koszty projektu indywidualnego domu jednorodzinnego
To rozwiązanie wybierają właściciele tak zwanych trudnych działek, na których nie da rady wkomponować projektów z katalogu. Na projekt indywidualny decydują się również te osoby, którym żadne z gotowych rozwiązań nie przypadło do gustu.
Zaletą niewątpliwą tego rozwiązania jest to, że mamy możliwość zdecydowania o rozkładzie pomieszczeń wedle własnych preferencji. Przy pomocy architekta masz wtedy możliwość stworzenia domu idealnego i zgodnego z obowiązującym prawem budowlanym. Projekt indywidualny jest oczywiście droższy od katalogowego. Jego cena zależy od następujących czynników:
- Wielkość domu
- Skomplikowanie zastosowanych rozwiązań
- Czynności przed projektowe (mapy, geologia, procedury prowadzące do złożenia wniosku na budowę)
- Regionu kraju, w którym się będziemy budować
- Renomy biura projektowego
Należy także pamiętać, że przy projekcie indywidualnym musimy określić architektowi zakres prac, które ma on wykonać. Najmniej środków finansowych pochłonie wykonanie samego projektu budowlanego. Niestety takie podejście może nas kosztować poważne kłopoty. Warto również zlecieć architektowi:
- Przygotowanie materiałów przedprojektowych (mapy, badania gruntu itp.)
- Wykonanie koncepcji architektonicznej
- Stworzenie projektu wykonawczego (konstrukcja, instalacje wewnętrzne)
- Nadzór autorski
Zlecając zadania dodatkowe pracownikom biura architekta, zyskujemy gwarancję, iż nasz dom zostanie wykonany zgodnie z początkowymi założeniami. Koszt projektu indywidualnego waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Najczęściej architekci określają cenę za projekt w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni domu. Cena waha się od 50 do 200 złotych za metr kwadratowy. Do wyliczenia kosztów budowy można zgrubnie oszacować 2 – 5% wartości inwestycji.
Zalety, wady i koszt gotowego projektu domu jednorodzinnego
Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim cena. Średnio jest to koszt do 2 000 złotych. W tym wypadku przed przystąpieniem do budowy musimy wykonać tak zwaną adaptację projektu. Nie możemy tego wykonać na własną rękę. Ta czynność musi być wykonana przez osobę do tego uprawnioną (certyfikowanego architekta).
Warto dodać, że gotowe projekty chronione są prawami autorskimi, a to powoduje, że nie wszystkie zmiany będą możliwe. Wykonanie adaptacji projektu do miejsca, gdzie budynek ma być postawiony jest konieczny, by uzyskać pozwolenia na budowę.
Dodatkowo dom musi być dostosowany do planu zagospodarowania przestrzennego oraz do stref obciążeń konstrukcyjnych. Wszystko to może prowadzić do tego, iż dom, który widzieliśmy w katalogu będzie się różnić od tego, który będzie mógł powstać na naszej działce.
Adaptacja projektu do działki, na której ma stanąć dom to koszt około 2500 złotych. Cena ta zależy oczywiście od biura architekta, które dla nas przeprowadzi procedury oraz tego ile zmian będzie trzeba wprowadzić w projekcie początkowym. Dodatkowym kosztem będzie zakup map geodezyjnych oraz badania geotechniczne (500 do 1 500 złotych).
Podsumowanie
Gotowy projekt czy indywidualny. Wybór nie jest prosty. Polecamy do tematu podejść w sposób pragmatyczny. Przerobienie projektu z katalogu pod warunki panujące na działce może być bardziej pracochłonne, czasochłonne oraz więcej nas kosztować od projektu indywidualnego.
Sytuacja może się odwrócić, gdy chcemy by nasz dom miał prostą bryłę a nasze oczekiwania nie są specjalnie duże to tańsze może być dostosowanie projektu z katalogu do tego czego oczekujemy. Wybór należy jak zawsze do Was.