Wiele osób decyduje się na zakup gotowego projektu. W dużym stopniu wynika to z możliwości redukcji kosztów. W przypadku indywidualnego projektu domu, koszt takiego przedsięwzięcia znacznie wzrasta.
Gotowe rozwiązania są bardziej ekonomiczne, co jest ważne w obliczu cen za materiały, jak też kompleksowego wykończenia wnętrza. Co więcej, projekty są zoptymalizowane pod kątem wymagań rynkowych. Oznacza to, że są dobrze przemyślane. Dotyczy to układu pomieszczeń, ich wielkości, jak też dodatkowych przestrzeni, jak taras, czy garaż.
Co więcej, na rynku jest wiele propozycji, zróżnicowanych pod kątem charakteru budynku: można zdecydować się na projekt domu piętrowego lub parterowego, z garażem lub bez.
Wybór gotowego projektu - na co zwrócić uwagę?
Bardzo ważne są przede wszystkim wymagania względem przestrzeni. Istotne jest, czy przestrzeń mieszkalna ma być dla dwóch lub więcej osób. Z reguły małżeństwa, które nie posiadają jeszcze dzieci, biorą pod uwagę, że w przyszłości potrzebny będzie pokój dziecięcy, dlatego decydują się na projekty, w którym jest on uwzględniony.
W przypadku większych obiektów trzeba przede wszystkim zastanowić się, czy dane budynek zmieści się na działce. Przepisy budowlane jasno wskazują, jaka musi być odległość muru i innych elementów konstrukcyjnych od granicy działki, jak też budynku sąsiedniego. Trzecim aspektem jest oczywiście cena. Naturalnie: większy metraż, wyższe koszty realizacji budynku.
Warto zorientować się, jaki jest przewidywany, całkowity koszy obiektu, jak też przygotować się, że po drodze zdarzają się nieoczekiwane wydatki i suma ta może ulec zmianie. Koszy finalny oznacza, że dom wykończony jest pod klucz, jednak nie umeblowany. To również wydatek, który trzeba uwzględnić w budżecie.
Gdzie można zamówić gotowy projekt domu?
Gotowe projekty są oferowane przez biura architektoniczne. Firmy tego typu posiadają przede wszystkim uprawnienia ku temu, by świadczyć usługi związane z projektowaniem przestrzeni mieszkalnych, czy użytkowych. Na stronach poszczególnych biur znaleźć można szereg propozycji.
Obok samego planu, czyli rysunku technicznego, na którym widoczny jest proponowany metraż pomieszczeń, także z sugerowanym kierunkiem otwierania się drzwi, umiejscowieniem okien, czy montażem elementów sanitarnych, projekt uwzględnia przewidywaną grubość murów.
W celu pełniejszego przedstawienia oferty, biura prezentują także wizualizacje graficzne. Prezentowana tam kolorystyka, materiały wykończeniowe, czy elementy dekoracyjne stanowią oczywiście sugestię. Projekt domu to przede wszystkim wytyczenie jego metrażu, jak też rozmieszczenie pomieszczeń.
Ile kosztuje gotowy projekt?
Ceny są mocno zróżnicowane. Wiele zależy od roku projektu. Starsze propozycje często są tańsze. Istotny jest jednam metraż całego obiektu. Często obiekty bardziej reprezentatywne, charakteryzujące się dużą ilością elementów architektonicznych, czy nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, są droższe z uwagi na wkład pracy. Trzeba jednak liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy.
Czy gotowy projekt można od razu wykorzystać?
Trzeba pamiętać, że wszelkiego rodzaju projekty stanowią formę częściowo abstrakcyjną. Oznacza to, iż projekt został stworzony bez odniesienia do żadnego, konkretnego terenu.
Jak wiadomo, działki budowlane mają różną powierzchnię. Oznacza to, że niezbędna jest adaptacja projektu do panujących warunków. Co to oznacza? To czynność, której celem jest naniesienie niewielkich zmian na plan budynku. Pozwala to na pełniejsze dopasowanie jego projektu do działki.
Kto może przeprowadzić adaptację projektu?
W zasadzie tego typu czynności mogą być wykonane przez każde biuro projektowe. To znaczy, iż nie ma potrzeby zlecać tego biurowi, w którym został zakupiony projekt. Oczywiście, jeśli jest to lokalny architekt, nic nie stoi na przeszkodzie.
Trzeba jednak pamiętać, że przed dokonaniem adaptacji, niezbędne są oględziny miejsca. Trzeba uwzględnić sytuację topograficzną danej działki, zapoznać się także z sąsiedztwem innych domów, by lepiej zaplanować umiejscowienie i zorientowanie budynku.
Jaki jest koszt adaptacji projektu?
Dużo zależy od tego, jaką ilość zmian należy nanieść na projekt. Jednak ceny są stosunkowo ustandaryzowane. Najczęściej usługa tego typu wiąże się z wydatkiem w granicach 2000 złotych. Oczywiście bardziej złożone zmiany, w tym ingerencja w elementy konstrukcyjne, zmiana wielkości pomieszczeń, czy ich układu to wyższe koszty, jednak wtedy projekt nie ulega adaptacji, a znaczącej zmianie.