Koszty budowy domu jednorodzinnego

bdj_banner

Koszt budowy domu - dach Jak zaoszczędzić na budowie domu? - to pytanie najczęściej zadawane przez Inwestorów.

Zacznijmy jednak od początku: wybierzmy projekt domu dobrany do naszych potrzeb, ale skrojony na nasze finansowe możliwości.

Kalkulujmy odpowiedzialnie: oszacuj koszty budowy, porównaj ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej, przemyśl koncepcję swego domu - bądź świadomy kosztów inwestycji w wymarzony dom! Sprawdź kolekcję projektów domów z kosztorysem.

Rozsądne planowanie poszczególnych etapów budowy i kosztów z nimi związanych to gwarancja oszczędności w skarbonce budowlanej, jak i komfortu psychicznego.

Recepta na szacunkowe obliczenie kosztów budowy na rok 2013

Ogromny wpływ na określenie szacunkowych kosztów budowy ma bryła budynku oraz konstrukcja dachu. Dach w znacznym stopniu podwyższa koszty budowy domu. W przybliżeniu, szacuje się  koszt budowy domu do stanu "pod klucz” na poziomie 2500 - 3000zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.W ten sposób określona cena uwzględnia zlecanie prac budowlanych firmie wykonawczej. Natomiast „stan surowy zamknięty” - czyli fundament, ściany, dach, stolarka okienna i drzwiowa to ok. 50-60% całości kosztów.

Budowa domu - koszty

Zobaczmy zatem jak szacują się koszty budowy za 1m2 powierzchni użytkowej domu w zależności od skomplikowania obrysu budynku i więźby dachowej:

  • Przybliżony koszt budowy „pod klucz” domu, biorąc pod uwagę prosty obrys budynku i więźbę dachową, wynosi ok. 2100-2600zł/1m2. Budując dom metodą gospodarczą koszt budowy domu wynosi ok. 1800zł/1m2.
  • Przybliżony koszt budowy „pod klucz” domu, biorąc pod uwagę skomplikowany obrys budynku i wielospadowy dach, wynosi ok. 2500-3200zł/1m2. W przypadku skomplikowanej więźby dachowej, nie należy oszczędzać na materiałach konstrukcyjnych i ekipie budowlanej.

Oszacujmy koszty budowy domu na przykładzie.

Przykład:  budowa domu o prostym obrysie budynku, dachu dwuspadowym o powierzchni 139 m2  wyniesie nas :

  • do stanu surowego zamkniętego ok. 195.000 zł
  • do stanu "pod klucz" ok. 320.000 zł

Budowa domu o tej samej powierzchni, ale z dachem wielospadowym i bardziej skomplikowanym obrysie domu wyniesie nas do stanu "pod klucz" ok. 403.000 zł

Pamiętajmy jednak, że ceny określane na podstawie ogólnopolskich średnich wskaźników cen materiałów i robocizny to orientacyjna kalkulacja kosztów budowy. Różnice cenowe zależą zarówno od jakości użytych materiałów, wysokości marży wykonawców, jak i od konkretnego regionu Polski. Cena robót budowlanych zawsze wymaga szczegółowego wyszczególnienia.

Stan surowy zamknięty i stan domu "pod klucz"

Mianem "stan surowy zamknięty" określa się ten etap budowy, gdy mamy zrealizowane elementy konstrukcyjne oraz dach z pokryciem dachowym. Etapy poszczególnych prac budowlanych do postawienia domu w stanie surowym zamkniętego są następujące:

  • 1. Wykonanie fundamentów.
  • 2. Murowanie ścian.
  • 3. Wykonanie stropu.
  • 4. Wykonanie więźby dachowej.
  • 5. Wykonanie pokrycia dachowego.
  • 6. Wstawiamy okna i drzwi.

Następnym etapem jest wykonanie instalacji wewnętrznych, posadzek, montaż białej ceramiki, wykonanie tynków wewnętrznych i malowanie. Tak osiągamy stan "pod klucz", czyli dom gotowy do wprowadzenia się lokatorów. Należy jednak wspomnieć, że oba określenia nie funkcjonują jako precyzyjnie zdefiniowane. Gdy w wypadku podawania kosztów szacunkowych możemy przyjąć powyższe ogólne określenia, tak analizując np. cenę robót podaną przez firmę wykonawczą należy oczekiwać szczegółowego wyszczególnienia.

adaptacja projektu za 1200zł

Jak obniżyć koszty budowy domu?

Co zrobić, by mieć kontrolę nad wykonywaną inwestycją i nie przepłacać? Wielu z nas zadaje sobie takie pytania, bo przecież inwestycja w dom rodzinny to pełen pakiet wydatków: projekt, adaptacja projektu do działki, formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a wreszcie budowa domu.

Można zaoszczędzić na budowie domu część prac wykonując systemem gospodarczym, czyli korzystając z pomocy znajomych, bliskich, polecanych fachowców. Podstawą rozsądnej inwestycji jest świadomość poszczególnych prac budowlanych i kalkulacja każdego etapu budowy,  jak również kontrolowanie własnej budowy "z ręką na pulsie". Chcąc dostarczyć Państwu wiedzy do tego niezbędnej, do projektów dodajemy Praktyczny Kurs Budowy Domu.

Projekt tani w budowie

Wybór projektu w ogromnym stopniu determinuje koszty jakie poniesiemy tak na etapie adaptacji do działki,  jak i przede wszystkim na etapie prowadzenia prac budowlanych i wykończeniowych. Koszty budowy uzależnione są między innymi od skomplikowania fundamentówobrysu budynku, powierzchni i geometrii dachu. Dodatkową zaletą domów ekonomicznych w budowie jest możliwość wykonania wielu prac budowlanych systemem gospodarczym.

Polecamy Państwu zapoznanie się z naszą kolekcją projektów opracowanych z myślą o tym, aby koszt budowy utrzymać na jak najniższym pułapie. Warto też skonsultować z nami swoje wątpliwości, kontaktując się z naszymi architektami telefonicznie, mejlowo lub korzystając z formularza znajdującego się na tej stronie.

Polecane projekty domów tanich w budowie (kliknij aby zobaczyć więcej):

Czy projekt tani w budowie to dom energooszczędny?

Projekty domów jednorodzinnych należących do kolekcji domów tanich w budowie mają prostą i zwartą bryłę opartą zwykle na planie prostokąta. Domy tanie w budowie najczęściej są to domy z dachem dwuspadowym,  który buduje się tanio i szybko lub domy z dachem kopertowym - najprostszym dachem wielospadowym. Prosta linia budynku sprawia, że  takie domy to domy energooszczędne, zapewniające niskie koszty utrzymania budynku.

Energooszczędność budynku zależy od kilku czynników: od materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy, jak i aktywności użytkowników budynku. Obniżenie strat ciepła w tradycyjnym budynku, można osiągnąć poprzez: prostą bryłę budynku, dach dwuspadowy, minimalizację ilości mostków termicznych, optymalną ilość okien i drzwi ( tu należy również przeanalizować nasłonecznienie domu ze względu na strony świata, ale to już zależy od konkretnej działki i usytuowania budynku). Montując na dachu dwuspadowym kolektory słoneczne, można w okresie letnim zmniejszyć zużycie energii oraz wspomóc centralne ogrzewanie.

Podsumowując, projekty domów o prostym obrysie budynku, prostej konstrukcji więźby dachowej to zwykle projekty zaprojektowane jako energooszczędne. Dodatkowo, aby dom był energooszczędny, należy go odpowiednio zaizolować, uszczelnić, wstawić stolarkę okienną trzyszybową, zastosować wentylację mechaniczną, by zminimalizować straty ciepła.

Polecane projekty domów energooszczędnych (kliknij aby zobaczyć więcej):

Polecane artykuły:

Komentarze (4)

A jaki będzie koszt budowy domu jednorodzinnego z poddaszem karmelita duo (dt37)? Ile wyniesie mnie budowa domu jak będę budować samodzielnie ze znajomym kierownikiem? marcia 2015-05-14 o 12:34
@marcia: Szacunkowy koszt budowy domu Karmelita duo o powierzchni użytkowej 139,40m2 wyniesie:
- do stanu surowego zamkniętego: 210 000 zł
- do stanu "pod klucz"(z instalacjami): 380 000 zł
Budowa domu sumptem gospodarczym generuje oszczędności na poziomie ok. 20%. Szacunkowy koszt budowy domu karmelita duo sumptem gospodarczym wyniesie: ok. 320 000 zł.
Magdalena Zahuta| wybieramprojekt.pl 2015-05-14 o 13:29
Takie rzeczy jak obliczanie wszystkich kosztów które wyjdą nam w trakcie budowy naszego domu trzeba uzgadniać z kimś kto się w jakimś tam stopniu na tym zna. Można je takowo zmniejszać na niektórych czynnościach, lecz czy to zawsze jest opłacalne ?? Dobrze przeczytać ten artykuł przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań. Polecam i pozdrawiam. Lukasz 2015-06-03 o 14:13
Witam,
mam takie pytanie , ile bym musialabym mieć pieniędzy na wybudowanie małego domu jednorodzinnego 70m2 z 2ma lub 3ma sypialniami i ewentualnie salon z aneksem kuchennym bez garażu bez piwnicy z użytkowym poddaszem prosty dach dwuspadowy bez żadnych wydziwnień i ogólnie prosty...z dachówką ceramiczną i ogrzewaniem z pieca na węgiel , budowa domu pod klucz w warmińsko-mazurskim w małym miasteczku ? Czy udałoby się zmieścić w kwocie 200tys żeby się do niego wprowadzić czy nie ma szans ?200 tys było by idealnie bo dochodziło by jeszcze kupienie działki ...
Dżoana 2015-06-10 o 14:03