aktualizacja: 29.09.2016

Zmiany w projekcie gotowym

Czy można zmienić projekt gotowy i kto wprowadza zmiany w projekcie ?

parterNajczęściej zadawane pytania przez inwestorów dotyczą modyfikacji projektu gotowego. Oczywiście, istnieje możliwość wprowadzenia zmian do zakupionego projektu gotowego.

Modyfikacja projektu  jest to jeden z punktów adaptacji projektu gotowego. Zmiany na projekt nanosi architekt adaptujacy, majac do tego pisemne upoważnienie od autora. Zakupując projekt gotowy otrzymują Państwo bezpłatnie podpisany dokument jakim jest  zgoda odautorska na zmiany w projekcie gotowym.

Zgoda  powinna być dołączona do każdego projektu gotowego. Architekt adaptujący jako ostatni architekt sprawdza projekt gotowy z miejscowymi warunkami geotechnicznymi oraz nanosi na niego zmiany wedle potrzeb inwestora. Zmiany nanoszone są na wersji papierowej projektu, czerwonym długopisem lub też coraz częściej architekci wykonują aneksy do stron ( rysunków), które zmieniają.

STANDARDOWO DOŁĄCZANA ZGODY NA ZMIANY obejmuje :

 1. zmianę funkcji użytkowania pomieszczeń,
 2. zmiany technologiczne i materiałowe - rodzaj stropu, materiały ścienne, izolacyjne i wykończeniowe, pokrycie dachowe,
 3. dostosowanie posadowienia budynku do warunków geotechnicznych,
 4.  wykonanie podpiwniczenia budynku,
 5. zmiany usytuowania ścian działowych ,
 6. zmiana wielkości, ilości i lokalizacji otworów drzwiowych i okiennych,
 7. zmiana nachylenia kąta połaci dachowej do 5 stopni,
 8. zmiany w wymiarach zewnętrznych budynku w zakresie 5%,
 9. zmiana materiałów instalacyjnych i przebiegu instalacji wewnętrznych.

Warto uzyskać dodatkowa zgodę na zmiany* :

 1. zmianę sposobu ogrzewania budynku,
 2. zmianę usytuowania kominów,
 3. likwidację/doprojektowanie balkonów, podcieni, lukarn,
 4. zmianę usytuowania i kształtu tarasu,
 5. podniesienie ścianki kolankowej,
 6. zmianę wysokości budynku.

* w/w zmiany pojawiają się bardzo często już na etapie wykonywania adaptacji, czy też realizacji budowy. Zatem dobrze jest zapobiegawczo uzyskać  pozwolenie na takie zmiany już przy zamawianiu projektu. Zaoszczędzi to nasz czas  i energię na załatwianie zgody na zmiany w późniejszym terminie.

Pracownia projektowa może na życzenie inwestora wydać pisemną zgodę na zmiany konstrukcyjne : zmiany gabarytów zewnętrznych budynku, zmiany w układzie ścian wewnętrznych nośnych, zmianę konstrukcji dachu, zmianę kąta nachylenia dachu powyżej 5 stopni.

Proszę pamiętać jednak, że zmiany konstrukcyjne - naruszające elementy nośne, mogą być kosztowne, zatem najlepiej przed zakupem projektu skonsultować koszty i stopień skomplikowania zmian, jakie Państwo chcą wprowadzić do projektu.

Przykłady projektów domów popularnych, funkcjonalnych i tanich w budowie:

 • Projekt domu Otwarty6310 (mgprojekt)
  277,88 m2 Powierzchnia użytkowa
  23,58×21,58 m Wymiary działki
  Otwarty6310 8 790 zł
 • Projekt domu TK88 (Architeka)
  64,04 m2 Powierzchnia użytkowa
  18,55×15,85 m Wymiary działki
  TK88 3 950 zł
 • Projekt domu KARMELITA MAŁA (Domplan)
  135,77 m2 Powierzchnia użytkowa
  20,84×18,84 m Wymiary działki
 • Projekt domu TK9 (Architeka)
  73,58 m2 Powierzchnia użytkowa
  19,60×16,35 m Wymiary działki
  TK9 3 950 zł

Radzimy, by zastanowić się, przekalkulować : czy wybrać projekt możliwie najbardziej dostosowany do moich potrzeb i zastosować w nim jedynie zmiany kosmetyczne ( na przykład : zmiany w układzie pomieszczeń, przesunięcia ścian działowych)? czy zainwestować w modyfikację projektu, bo jest tego wart?

adaptacja projektu za 1200zł

Pomocne artykuły:

Komentarze (2)

Nie od dziś wiadomo że nigdy nie jest tak , że wszystko idzie zgodnie z planem , zmieniają się gusta i upodobania dlatego zawsze lepiej przy kupowaniu projektu oraz jego wdrążaniu lepiej jest mieć możliwość na pewne poprawki:)
Na moje szczęście przy stawianiu mojego domu architekci dali nam pełną swobodę działania. Oczywiście wszystko z umiarem i pewnymi standardami.
Świetna opcja szczególnie dla naszych pięknych pań , które jak wiadomo przy stawianiu ich wymarzonego mieszkania na pewno będą grymasić:)
marcar 2015-06-03 o 16:34
Bardzo istotne jest to, aby w gotowym projekcie można było nanieść poprawki oraz udogodnienia dzięki którym nasz dom spełni marzenia. Oczywiście obecnie tworzone gotowe projekty są świetnie skonstruowane, mają wiele udogodnień, lecz często niewielkie drobiazgi mogą nam w nich przeszkadzać, lub przeciwnie może ich brakować. Z całą pewnością każda firma zgodzi się wnieść poprawki jakich oczekujemy. Osobiście nie miałem z tych żadnych problemów a dziś cieszę się mieszkaniem, które z pewnością spełnia moje oczekiwania. marek_k 2015-07-03 o 12:32