aktualizacja: 14.08.2015

Zmiany w projekcie gotowym a projekt indywidualny

Każdy gotowy projekt domu można udoskonalić na etapie adaptacji projektu.

Każdy projekt domu, budynek gospodarczy, budynek rolniczy czy też projekt pensjonatu można zmodyfikować i dostosować do skonkretyzowanych wymagań inwestora. We wszystkich projektach gotowych, za zgodą autora, na etapie adaptacji przez architekta adaptującego do projektu można wprowadzić zmiany (więcej w artykule: zmiany w projekcie gotowym).

zmiany

Czy to się opłaca? Wszystko zależy od projektu domu i stopnia skomplikowania zmian. Kwestie kosztu każdej zmiany w projekcie ustala się z architektem i wtedy można rozsądnie zadecydować. Często koszt projektu gotowego plus zmiany jest i tak mniejszy niż zlecenie projektu indywidualnego. Analizy należy dokonać rozsądnie: poznać wycenę zmian w projekcie gotowym oraz koszt zlecenia projektu indywidualnego.

DOKONAJ RZETELNEJ WYCENY ZMIAN W PROJEKCIE GOTOWYM

Analizując wprowadzenie zmian w projekcie gotowym, należy poznać realny koszt rzutwprowadzenia na projekt konkretnej zmiany i zanalizować jej poziom skomplikowania. Jest to kluczowy etap w podjęciu najważniejszej decyzji dotyczącej wyboru dobrego projektu domu. Dlatego, zawsze w takich przypadkach należy zwrócić się do eksperta ds. projektu i uzyskać wyjaśnienia dotyczące zmian w konkretnym projekcie i ich kosztów. Zmiana w jednym projekcie często nie jest równa zmianie w projekcie o innej bryle i konstrukcji.

Chcąc uzyskać bezpłatną wycenę zmian w konkretnym projekcie, wystarczy napisać na adres: adaptacja@wybieramprojekt.pl lub zadzwonić na numer 71 712 72 22 i porozmawiać z nami na temat konkretnych zmian w projekcie domu. Wycena zmian jest zlecana z109architektowi, który w ciągu 1 dnia roboczego wykonuje rzetelną analizę zmian. Na podstawie wykonanej wyceny możemy dokładnie przeanalizować ile będą kosztowały zmiany w wybranym projekcie domu i świadomie zadecydować jaki projekt domu jest dla mnie bardziej opłacalny: czy bardziej opłaca się wybrać projekt domu gotowego czy jednak pokusić się o indywidualny projekt.

Wyceny zmian w projektach gotowych wykonujemy bezpłatnie i rzetelnie, a co więcej, ceny zmian w naszej ofercie są bardzo konkurencyjne (więcej na temat pełnej oferty adaptacji na stronie: adaptacja domu do działki).

Co mogę zmienić w projekcie gotowym?

W gotowym projekcie domu można wprowadzić w zasadzie wszelkie zmiany, które z punktu widzenia inwestora są istotne, a z punktu widzenia architekta nie zaburzają bryły budynku i są konstrukcyjnie możliwe. Każdą zmianę jaką planujemy wprowadzić na Architeka-CA81-wiz4projekt domu, należy wcześniej omówić z doradcą lub architektem i przeliczyć koszty modyfikacji projektu. Nasi doradcy pomogą w analizie kosztów i doprecyzują, czy lepiej szukać innej propozycji projektu gotowego o tej samej bryle a lepszym programie użytkowym, czy też warto zainwestować w zmiany w konkretnym domu. Bardzo często tez projekty gotowe mają kolejne warianty (zobacz przykładowe warianty: projekt domu Karmelita), które zostały opracowane przez architekta w ramach zgłoszeń inwestorów, a tym samym może się okazać, ze zmiana jaką chcemy wprowadzić na projekt domu jest zbyteczna, bo jest już opracowany projekt domu z takim rozwiązaniem (zawsze warto zapytać o warianty konkretnego projektu domu: kontakt@wybieramprojekt.pl).

Wszystkie szczegóły dotyczące zakresu zmian w projektach gotowych zawarliśmy w artykule: zmiany w projekcie gotowym. Pokrótce, do każdego projektu dołączamy bezpłatną zgodę na zmiany (formalny dokument odautorski). Standardowa zgoda na zmiany, którą dołączamy do projektu obejmuje :

 • tk33zmianę funkcji użytkowania pomieszczeń,
 • zmiany technologiczne i materiałowe - rodzaj stropu, materiały ścienne, izolacyjne i wykończeniowe, pokrycie dachowe,
 • dostosowanie posadowienia budynku do warunków geotechnicznych,
 • wykonanie podpiwniczenia budynku,
 • zmiany usytuowania ścian działowych ,
 • zmiana wielkości, ilości i lokalizacji otworów drzwiowych i okiennych,
 • zmiana nachylenia kąta połaci dachowej do 5 stopni,
 • zmiany w wymiarach zewnętrznych budynku w zakresie 5%,
 • zmiana materiałów instalacyjnych i przebiegu instalacji wewnętrznych.

Dodatkowo, dołączamy dodatkowe ważne zgody, które często dokonywane są w architektprojektach gotowych, żeby zaoszczędzić bezcenny czas inwestora, : zmianę sposobu ogrzewania budynku, zmianę usytuowania kominów, likwidację/doprojektowanie balkonów, podcieni i lukarn, zmianę usytuowania i kształtu tarasu, podniesienie ścianki kolankowej, zmianę wysokości budynku.

Zmiany powyższe powinny być zaznaczone kolorem czerwonym w projekcie gotowym i podpisane przez osobę uprawnioną. W uzasadnionych przypadkach należy wykonać rysunki zamienne. Za zakres i poprawność przystosowania projektu gotowego (w tym wprowadzonych zmian) oraz za jego zgodność z obowiązującymi normami i przepisami budowlanymi w dniu składania projektu do zatwierdzenia, odpowiedzialność ponosi projektant przystosowujący projekt gotowy. Obowiązki z tytułu sprawowania nadzoru autorskiego przyjmuje na siebie projektant przystosowujący projekt gotowy.

ILE KOSZTUJĄ ZMIANY W PROJEKCIE GOTOWYM?

zmiany w abra

Koszty zmian w projekcie domu są uzależnione od stopnia skomplikowania bryły budynku, rozmieszczenia ścian konstrukcyjnych nośnych wewnątrz domu oraz od stopnia skomplikowania dachu oraz przebiegu instalacji wewnętrznych w domu. Powyższe czynniki chyba najbardziej wpływają na wzrost kosztów projektu w zależności od oczekiwań inwestora. Najdroższe zmiany w projekcie to:

 • william Vzmiany w obrysie domu (powiększenie domu o rozbudowanym obrysie lub zmniejszenie domu o rozbudowanym obrysie) - a w projektach o prostym obrysie taka zmiana może kosztować ok. 230 - 460 zł*
 • zmiana konstrukcji więźby dachowej i dachu (szczególnie w projektach z dachem wielospadowym, wielopołaciowym) - a w projektach o prostym dachu dwuspadowym taka zmiana zwykle kosztuje ok. 345 - 690 zł*
 • zmiana kąta nachylenia dachu - to zmiana, która wiąże się z konstrukcją i powierzchnią dachu (zmiana kąta nachylenia dachu wielospadowego będzie droższa od zmiany kąta dachu dwuspadowego) - koszt zmiany kąta dachu w dachu dwuspadowym to koszt ok. 345 - 460 zł*

Zmiany kosmetyczne w projekcie domu, które często można wprowadzić już na etapie Prestige-FH59-wiz3budowy domu, to zmiany:

 • w układzie pomieszczeń i ścian działowych (zmiana układu ścian działowych, dobudowanie krótkiej ścianki działowej na parterze domu, zlikwidowanie ścianki)
 • w wykończeniu budynku (kolorystyka domu, wybór materiałów okładzinowych, wybór stolarki okiennej i drzwiowej)
 • zmiana w usytuowaniu i wielkości otworów okiennych i drzwiowych (jeśli okno wymaga doprojektowanie podciągu taka zmianę należy już wprowadzić na projekt).

Ceny zmian nieistotnych i kosmetycznych w naszej ofercie zmian i adaptacji są bardzo konkurencyjne: często dokonywane są gratis jeśli wymagają minimum czasu i nakłady pracy architekta. Standardowe ceny za zmiany nieistotne wynoszą ok. 35 - 345 zł* (*/ cennik opracowany przez firmę wybieramprojekt, ceny specjalne tylko dla Klientów wybieramprojekt.)

Podejmij dobrą decyzję: projekt gotowy ze zmianami czy projekt indywidualny?

Cena projektu indywidualnego to koszt liczony wedle metrażu planowanego założenia. Noelia bisSzacunkowa cena za 1m2 wynosi ok. 1 000 zł netto (średnia cena rynkowa). Ceny zależne są również od regionu i od typu konkretnego domu (powierzchnia budynku, stopnia rozbudowania i skomplikowania konstrukcji oraz instalacji). Biorąc pod uwagę koszt domku o powierzchni ok. 140 m2 o prostej konstrukcji cena wyjściowa za taki domek będzie wynosiła 14 000 zł .Wtedy lepiej zdecydować się na projekt gotowy za cenę ok. 2 500 zł oraz wykonać ewentualne zmiany do projektu i wykonać adaptację. Koszt adaptacji projektu gotowego na pewno nie przekroczy 14 000 zł. Wybór projektów domów o powierzchni ok. 140m2 jest ogromny, różnorodny i wielostronny, zatem w takim przypadku warto jest skorzystać z projektu gotowego (przykładowy popularny projekt domu o pow. 130m2)

KamerlanyNatomiast planując poważniejsze założenie inwestycyjne, np. budowę pensjonatu o konkretnych wymaganiach, czasami warto zainwestować w indywidualny projekt. Oczywiście, zawsze, najpierw polecamy analizę projektów usługowych: projekty pensjonatów, projekty domów weselnych z oferty projektów gotowych. Warto wykonać wycenę zmian - zawsze, ale jeśli koszty będą przewyższać kwotę 20 000 zł, wtedy lepiej zainwestować w projekt indywidualny. często w domach usługowych, wymagania dotyczące warunków ppoż i bhp będa stanowiły znaczny i kosztowny

Skorzystaj z doświadczenia doradcy ds. projektów gotowch

Wieloletnie doświadczenie i współpraca z inwestorami oraz architektami adaptującymi i projektantami, pozwala nam na to, by doradzić wybór odpowiedniego projektu w kilku krokach:

Na każdym etapie analizy projektów i zmian zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

zamowkosztorys

Polecane artykuły:

Komentarze