aktualizacja: 21.07.2015

To projekt decyduje o skali Twojego sukcesu

zr16Budowa domu to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Podstawą jest właściwy projekt. To projekt decyduje o skali Twojego sukcesu i zadowolenia z użytkowania przyszłego domu.

Niezależnie od tego, czy budujesz dom jednorodzinny, czy planujesz budowę dużego osiedla w zabudowie szeregowej, czy też myślisz o budowie budynku rolniczego, podstawą jest dobry projekt. Komfortowe użytkowanie budynku oraz funkcjonalność przestrzenna na poziomie indywidualnym to najważniejsze kryterium w wyszukiwaniu odpowiedniego projektu.

Studio Atrium-FH71-wiz1Świadomość możliwości zabudowy na konkretnej działce, nie powoduje rozczarowań na etapie wyszukiwania projektu domu. Właściwy projekt domu jednorodzinnego, praktyczny projekt domu dwurodzinnego, czy też atrakcyjny projekt do zabudowy szeregowej na poważniejsze założenia inwestycyjne, to bardzo trudne wyzwanie. Własne życzenia to jedno. Przede wszystkim należy zanalizować działkę pod kątem warunków zagospodarowania i zabudowy oraz jej wymiary, w odniesieniu do osobistych wymagań architektoniczno-funkcjonalnych co do projektu. Dlatego na tym kluczowym etapie warto zwrócić się do naszych doradców (zapoznaj się z pakietem "all inclusive").

Zacznij od sprawdzenia działki i jej warunków zagospodarowania.

Każda działka ma wyznaczone warunki zagospodarowania i zabudowy, ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach Prestige-FH59-wiz2zabudowy. Wybierając i kupując działkę pod budowę, należy wiedzieć jakie ma przeznaczenie (budowlane, rolne, czy inne?), jakie ma warunki dotyczące zabudowy (MN, MNU, MW, GR czy inne?) oraz zanalizować wymiary działki pod kątem prawidłowego zachowania odległości budynku do granic działki. Dzięki temu doprecyzujemy: czy możemy na rozpatrywanej działce wybudować dom jednorodzinny mieszkalny, czy może być to dom jednorodzinny z częścią usługową, a może warunki pozwalają jedynie na budowę domu wielorodzinnego (domu w zabudowie strikte szeregowej lub bliźniaczej). Jak dobrze wybrać działkę? - przeczytaj artykuł: co warto wiedzieć o działce, na której chcę wybudować dom? Kiedy wiemy, czego spodziewać się po konkretnych obostrzeniach działki, wiemy też, czy jest ona dla nas właściwa i odpowiada naszym założeniom inwestycyjnym.

Szczegółowo temat wyboru odpowiedniej działki oraz poszczególnych etapów budowy domu został omówiony w artykule: budowa domu krok po kroku.

Zastanów się jaki ma być Twój projekt domu i zgłoś się po indywidualny e-katalog.

galilea malaZnając wytyczne z planu miejscowego i  wymiary działki, możemy już tylko skupić się na tym, czego ja dokładnie wymagam od mojego przyszłego domu. Na co zwrócić uwagę pod względem funkcjonalności? Pamiętaj: Twój dom ma być piękny dla Ciebie oraz dostosowany do Twojego stylu życia i potrzeb funkcjonalnych. Zadaj sobie kilka pytań:

 • Czy potrzebuję domu parterowego czy domu z poddaszem lub piętrem?

Jak zdecydować, czy projekt domu ma mieć dodatkową kondygnację czy jednak parterową bryłę? Jakimi kryterami kierować się przy podjęciu decyzji o ilości kondygnacji w przyszłym domu? Ten temat został omówiony w specjalnym artykule: dom parterowy czy dom z poddaszem?.

 • Ile i jakich pomieszczeń potrzebuję w moim przyszłym domu?

e174Kiedy rozpatrujemy: jakiego szukam projektu domu, warto jest wyobrazić sobie codzienną ścieżkę funkcjonowania w domu, nastawić się na logistyczne rozmyślania i odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

 • Ile pokoi jest nam potrzebnych na jednej kondygnacji oprócz pokoju dziennego?
 • Ile łazienek potrzebujemy w domu- dla siebie i dla gości?
 • Czy chcemy mieć spiżarnię przy kuchni? Czy może małe podpiwniczenie na spiżarnię, pomieszczenia gospodarcze i kotłownię?
 • Czy chcemy mieć dodatkowe pomieszczenie na pralnię/suszarnię, czy wykorzystamy na to strych? Jeśli strych, to musimy pomyśleć o wygodnym wejściu na strych i miejscem na lokalizacje schodów.
 • e-174Czy potrzebujemy jednego dodatkowego pomieszczenia na garderobę, czy wolimy na tyle duże pokoje, by każdy z domowników miał swój garderobiany schowek?
 • Czy pomieszczenie gospodarcze z kotłownią chcemy mieć w garażu i jakie musi być duże?
 • Czy myślimy o późniejszej adaptacji strychu na pomieszczenia użytkowe? (w takim przypadku musimy zastanowić się: nad katem nachylenia dachu, nad włazem na strych lub miejscem na klatkę schodową, nad stropem).
 • Czy potrzebuję domu z poddaszem lub pełnym piętrem, ponieważ potrzebuję więcej powierzchni użytkowej a nie chcę (lub nie mogę) przekorczyć konkretnej powierzchni zabudowy na działe?

Powyższe pytania determinują program funkcjonalny domu oraz powierzchnię użytkową. Na tym etapie warto zwrócić się do naszych doświadczonych doradców, którzy pomogą w doborze projektów spełniających oczekiwania (indywidualny e-katalog),  w analizie udoskonalenia wybranego projektu (zmiany w projekcie gotowym) oraz oszacują koszty budowy domu na podstawie projektu. Więcej na temat wyboru projektu pod względem funckjonalnym znajduje się na stronie: jak dobrze wybrać projekt domu?

 • Jaki budżet chcę przeznaczyć na budowę?

Projekt domu i odpowiedni kalkulacja kosztów budowy na etapie planowania inwestycji w dom rodzinny to podstawa do rozsądnej budowy domu. Wybierzmy projekt domu dobrany do naszych potrzeb, ale skrojony na nasze finansowe możliwości. Ze względu na to, że kalkulacja kosztów budowy to kluczowy etap, przygotowaliśmy kilka szczegółowych artykułów, które pomogą zaplanować budżet na budowę:

Warto zainwestować w indywidualny kosztorys inwestorski, który opracowywany jest na konkretny region budowy, planowane materiały budowlane i sugerowany system budowy domu (zapoznaj się z ofertą: kosztorys inwestorski 20% taniej)

Zanalizuj rysunki techniczne projektu domu i przemyśl zmiany w projekcie.

z109gp2Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji związanej z projektem, przeanalizuj materiały techniczne: rysunki techniczne pokazowe do projektu domu. Rysunki szczegółowe udostępniamy bezpłatnie na adres e-mail, a pozwalają na analizę wymiarów pomieszczeń i wstępne zorganizowania przestrzeni.

Wybrany projekt można zmienić i udoskonalić. Niektóre zmiany w projekcie można wykonać bezpłatnie (nieznaczne zmiany kosmetyczne) lub na etapie budowy domu. Jeśli zastanawiamy się nad poważniejszymi zmianami, wystarczy skonsultować je z naszym architektem, wycenę zmian wykonujemy bezpłatnie (sprawdź:adaptacja projektu do działki). Na podstawie wyceny zmian, możliwe będzie porównanie kosztów w projekcie gotowym ze zmianami a projektem indywidualnym.

Właściwy projekt to fundament dla Twojego przyszłego domu. Inwestycja w dobry projekt, to inwestycja w dom. Koszt zakupu projektu domu nie jest tym największym kosztem, jest jednak tym, który ponieść należy z największą rozwagą, bo właściwy projekt zdecyduje o skali Twojego sukcesu.

allinclusive

Warto zobaczyć:

Budowa domu krok po kroku

Jak dobrze wybrać projekt domu?

Koszty budowy

Kilka słów o domach nowoczesnych

Projekty domów z dachem dwuspadowym

Kolekcja domów tanich w budowie

Kolekcja domów lubianych i sprawdzonych

Zobacz: wszystkie projekty domów

Komentarze