aktualizacja: 03.12.2015

Projekty domów z ogrzewaniem gazowym (kotłownia na kocioł gazowy)

mokkaProjekt domu jednorodzinnego zwykle zakłada ogrzewanie gazowe. Najbardziej popularnym źródłem ogrzewania domów jednorodzinnych jest gaz ziemny. Kiedy jest możliwość podłączenia do sieci gazowej możemy ogrzewać dom gazem ziemnym, jeśli nie, można zastosować gaz płynny.

Projekty domów z kotłem gazowym to projekty, w których zaprojektowano instalacje typowe dla pieca gazowego.

Jak dobrze rozwiązać ogrzewanie domu kotłem gazowym:

 • kotłownia powinna mieć zapewnioną odpowiednią wentylację nawiewno-wywiewną, aby zapewnić dopływ powietrza do kotłowni (wentylacja nawiewna przez nieszczelności, otwory nawiewne) oraz przewód wentylacyjny z otworem wywiewnym odprowadzającym spaliny (zwykle pod sufitem)
 • dom ogrzewany gazem z kotłownią przewidzianą w piwnicy należy wentylować specjalnym przewodem wentylacyjnym lub doprowadzić powietrze z innych pomieszczeń wentylowanych
 • kotłownia na kocioł gazowy musi mieć zapewnione odprowadzanie spalin specjalnym przewodem kominowym usytuowanym wewnątrz ścian budynku lub na zewnątrz domu w przypadku kotła z otwartą komorą spalania
 • kubatura kotłowni w domu jednorodzinnym powinna mieć minimum 8m3, a wysokość kotłowni powinna wynosić minimum 2,20m
 • kotłownię można usytuować w pomieszczeniu o innym przeznaczeniu np. w łazience lub kuchni
 • piec gazowy w domu można usytuować w osobnym pomieszczeniu gospodarczym, a jeśli jest o większych wymiarach, takie pomieszczenie można dodatkowo wykorzystać na pralnię z suszarnią, mini salę do ćwiczeń lub składzik
 • małe kotły gazowe można zawiesić na ścianie (odpowiednio przygotowanej konstrukcyjnie), natomiast większe piece gazowe to zwykle kotły stojące
 • kotły na gaz ziemny można usytuować na każdej kondygnacji, ale istnieje zakaz instalowania kotłów na gaz płynny w piwnicach i pomieszczeniach poniżej terenu.

Polecane projekty domów z ogrzewaniem gazowym:

 • Projekt domu Mokka 4 (Archand)
  106,41 m2 Powierzchnia użytkowa
  20,85×11,35 m Wymiary działki
  Mokka 4 2 290 zł
 W projekcie zaplanowano ogrzewanie gazowe z usytuowaniem pieca w dużym pomieszczeniu (możliwość zorganizowania pralni z suszarnią)

 • Projekt domu Armanda Mała bis (Domplan)
  114,76 m2 Powierzchnia użytkowa
  Armanda Mała bis 2 190 zł
 Projekt z kotłownią na kocioł gazowy zaprojektowaną w wygodnym pomieszczeniu (możliwość zmiany sposobu ogrzewania domu)

 • Projekt domu Z7 (Z500)
  81,97 m2 Powierzchnia użytkowa
  18,18×16,28 m Wymiary działki
  Z7 2 270 zł
Popularny projekt domu z ogrzewaniem gazowym z kotłownią znajdującą się tuż przy kuchni.

 • Projekt domu Z207 (Z500)
  125,95 m2 Powierzchnia użytkowa
  23,54×25,64 m Wymiary działki
  Z207 2 970 zł
W proejckie Z220 przewidziano kilka możliwości usytuowanie kotła na gaz: w pomieszczeniu przy garażu, w pomieszczeniu przy kuchni lub też w dużej łazience.

 • Projekt domu Talia (Archiportal)
  110,09 m2 Powierzchnia użytkowa
  20,74×18,34 m Wymiary działki
  Talia 2 150 zł
Projekt domu Talia ma zaprojektowane wygodne pomieszczenie na zaintsalowanie pieca gazowego przy kuchni (możliwość współdzielenia pomieszczenia ze spiżarnią)

 • Projekt domu Z293 (Z500)
  125,93 m2 Powierzchnia użytkowa
  13,74×24,40 m Wymiary działki
  Z293 2 970 zł
Dobry projekt na działkę wąską z wygodnie zaplanowanym wnętrzem i wydzielonym pomieszczeniem na kotłownię.

 • Projekt domu Nika (Archetyp)
  86,16 m2 Powierzchnia użytkowa
  20,55×21,65 m Wymiary działki
  Nika 2 400 zł
 Atutem projektu Nika jest duża kotłownia na kocioł gazowy dobrze skomunikowana z garażem i domem

 • Projekt domu Z131 (Z500)
  111,00 m2 Powierzchnia użytkowa
  24,44×19,94 m Wymiary działki
  Z131 2 690 zł
 Plan domu na parterze daje możliwość usytuowanie kotła gazowego w osobnym pomieszczeniu w centralnej części budynku jak i w pomieszczeniu gospodarczym za garażem

Projekty domów z ogrzewaniem gazowym zawierają projekty instalacji centralnego ogrzewania oraz spełniają warunki dla kotłowni na kocioł gazowy. Bardzo często projekt domu jednorodzinnego przewiduje się dużą kotłownię, w której można zorganizować dodatkowe pomieszczenia gospodarczo-użytkowe lub adaptować kotłownię na ogrzewanie paliwem stałym.

z226

Kiedy planujemy ogrzewać dom piecem gazowym, często, możemy wybrać odpowiednie miejsce na zainstalowanie pieca (w zależności od zaplanowanego układu w konkretnym projekcie domu). Warunki techniczne dla pomieszczeń są nieco mniej rygorystyczne (niż dla kotłowni na paliwo stałe) pod względem samego pomieszczenia, jednak należy zwrócić uwagę na doprecyzowane wymagania ze względu na wybrany typ kotła gazowego.

Dobór pieca gazowego i mocy kotła dla domu jednorodzinnego należy ustalić z instalatorem na podstawie wielkości domu i ilości użytkowników w odniesieniu do rodzaju kotła i jego mocy (mamy do wyboru kocioł dwufunkcyjny przewidziany dla małych domów jednorodzinnych lub piece z zasobnikiem, kotły z zamknięta lub otwartą komorą spalania).

Zamów e-katalog z projektami domów z kotłem na gaz

ZOBACZ KOLEKCJE PROJEKTÓW DOMÓW Z KOTŁOWNIĄ na kocioł gazowy:

Komentarze