MPZP
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego ( w skrócie : MPZP ) jest to akt prawa miejscowego, uchwalany jest przez gminę i stanowi o przeznaczeniu, warunkach zagospodarowania, jak i zabudowy terenu. MPZP składa się z części opisowej (wypis) oraz z części graficznej (wyrys).
Planując budowę domu, należy skonfrontować Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego już na etapie zakupu działki, bowiem plan informuje nas o sposobie przeznaczenia gruntu, z planu możemy dowiedzieć się, czy przez przyszłą działkę nie będzie przebiegać linia energetyczna, czy też droga gminna, co w konsekwencji narzuca konkretne obostrzenia : odległości budynku od linii energetycznej, odległości od drogi gminnej itp. Plan miejscowy stanowi również o sposobie zabudowy terenu i często narzuca wymagania dotyczące zabudowy jednorodzinnej, t.j :
- linia zabudowy,
- stosunek powierzchni biologicznie czynnej do powierzchni zabudowy,
- kolor dachu, elewacji,
- geometria dachu,
- szerokość elewacji frontowej.
Różnorodność projektów i ich parametrów na przykładach :
Kto wydaje MPZP ?
- wójt (w gminach wiejskich)
- burmistrz (w gminach miejsko-wiejskich i miejskich)
- prezydent miasta (w miastach liczących ponad 100 tys. mieszkańców).
W przypadku, gdy dla gminy nie został uchwalony MPZP, inwestor musi uzyskać wówczas Decyzję o Warunkach Zabudowy dla konkretnej działki.
Co warto wiedzieć?
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego determinuje również warunki zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Arcyważna jest świadomość inwestora o sprawdzeniu zgodności planowanej inwestycji z Warunkami Zabudowy lub Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.
Warto skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy w działaniach zmierzających do uzyskania pozwolenia na budowę.