aktualizacja: 16.01.2023

Koszty budowy domu jednorodzinnego

budowadomuBudowa domu to poważna inwestycja, która wymaga konkretnych kalkulacji kosztów budowy. Jak zaoszczędzić na budowie domu? - to ważne pytanie najczęściej zadawane przez Inwestorów.

Zacznijmy od decydującego i niełatwego etapu, a mianowicie  wybierzmy projekt domu dobrany do naszych potrzeb, ale skrojony na nasze finansowe możliwości. Odpowiednio dobrany projekt domu i rozsądnie zaplanowane etapy budowy oraz ich przewidziane finansowanie pozwolą nam zrealizować plany budowy domu. Dobrze jest zrealizować własne zamierzenia, jednocześnie oszczędzając nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Rozsądne planowanie poszczególnych etapów budowy i kosztów z nimi związanych to gwarancja oszczędności w skarbonce budowlanej, jak i komfortu psychicznego.

Wróćmy do pytania: jak zaoszczędzić budując dom? Odpowiadając no to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

 • właściwy projekt domu: jakiego domu potrzebuję? Jakie potrzeby ma moja rodzina?
 • możliwości finansowe: jakiej wysokości kredyt będzie dla mnie rozsądny? co mogę zrobić sam?
 • świadomość kluczowych etapów budowy: ile pieniędzy będzie kosztować stan surowy otwarty? Ile kosztuje stolarka okienna i drzwiowa? Za ile chce uzyskać stan "pod klucz"?
 • wybór odpowiedniego systemu budowy: czy zlecę budowę firmie budowlanej od "a do z", czy też część prac mogę wykonać sumptem gospodarczym?

WŁAŚCIWY PROJEKT DOMU

Wybór odpowiedniego i wymarzonego projektu domu to rozległy temat, na który należy poświęcić osobne rozdziały. Omawiając koszty budowy i konfrontując kalkulacje z tematem: właściwy projekt domu, należy mieć na uwadze przede wszystkim własne, realne potrzeby, ale również zorientować się, co ma wpływ na koszty budowy: jakie elementy projektu domu generują koszty budowy, a jakie minimalizują koszty budowy przyszłego domu. Szczegółowa analiza dotycząca wyboru odpowiedniego projektu domu opisana jest na stronach: Jak dobrze wybrać projekt domu? oraz Dom parterowy czy dom z poddaszem?

ŚWIADOMOŚĆ KLUCZOWYCH ETAPÓW BUDOWY I KALKULACJA KOSZTÓW BUDOWY DOMU

Przedstawiamy szacowanie kosztów budowy na rok 2022/2023 na podstawie ogólnopolskich średnich cen.

Ogromny wpływ na określenie szacunkowych kosztów budowy ma bryła budynku: obrys budynku, powierzchnia fundamentów oraz rzut i konstrukcja dachu. W przybliżeniu, szacuje się  koszt budowy domu do stanu "pod klucz” na poziomie 3800 - 4200 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. W ten sposób określona cena uwzględnia zlecanie prac budowlanych firmie wykonawczej. Natomiast „stan surowy zamknięty” - czyli fundament, ściany, dach, stolarka okienna i drzwiowa to ok. 60 - 75% całości kosztów.

Zobaczmy zatem jak szacują się koszty budowy za 1m2 powierzchni użytkowej domu w zależności od skomplikowania obrysu budynku i więźby dachowej:

 • Przybliżony koszt budowy domu do stanu deweloperskiego (tzw. "pod klucz"), biorąc pod uwagę prosty obrys budynku i więźbę dachową, wynosi ok. 3890 zł - 3 980 zł/1m2. Budując dom metodą gospodarczą koszt budowy domu wynosi ok. 2 850 zł/1m2.
 • Przybliżony koszt budowy domu do stanu deweloperskiego (tzw. "pod klucz"), biorąc pod uwagę skomplikowany obrys budynku i wielospadowy dach, wynosi ok. 3 990 zł - 4 300 zł/1m2. W przypadku skomplikowanej więźby dachowej, nie należy oszczędzać na materiałach konstrukcyjnych i ekipie budowlanej.

Oszacujmy koszty budowy domu na konkretnych przykładach projektów domów:

 • Projekt domu Ajaks Bis (Archiportal)
  127,26 m2 Powierzchnia użytkowa
  20,44×18,04 m Wymiary działki
  Ajaks Bis 4 249 zł 3 299 zł -22%

Przykład:  koszty budowy domu o prostym obrysie budynku, dachu dwuspadowym o powierzchni 128 m2  wyniesie nas :

 • do stanu surowego zamkniętego ok. 195 000 zł
 • do stanu "pod klucz" ok. 332 000 zł
 • sumptem gospodarczym: 268 800 zł
 • Projekt domu NOELIA BIS 2M (Domplan)
  130,09 m2 Powierzchnia użytkowa
  21,94×19,64 m Wymiary działki
  NOELIA BIS 2M 5 490 zł 5 090 zł -7%

Przykład:  koszty budowy domu Noelia Bis 2m o prostym obrysie budynku, dachu dwuspadowym skomplikowanym o powierzchni 131 m2  wyniesie nas :

 • do stanu surowego zamkniętego ok. 210 000 zł
 • do stanu "pod klucz" ok. 367 000 zł
 • sumptem gospodarczym: 289 000 zł
 • Projekt domu HomeKONCEPT-26 (HomeKoncept)
  165,36 m2 Powierzchnia użytkowa
  24,3×29,55 m Wymiary działki
  HomeKONCEPT-26 5 990 zł

Przykład:  koszty budowy domu Home Koncept 26 z dachem wielospadowym i urozmaiconym obrysie o powierzchni 165 m2  wyniesie nas :

 • do stanu surowego zamkniętego ok. 272 000 zł
 • do stanu "pod klucz" ok. 457 000 zł
 • sumptem gospodarczym: 350 000 zł
 • Projekt domu Zx63 B + (Z500)
  125,6 / 154,1 m2 Powierzchnia użytkowa
  21,44×16,94 m Wymiary działki
  Zx63 B + 5 206 zł

Przykład:  koszty budowy domu piętrowego Zx63B + z dachem wielospadowym o powierzchni 132 m2  wyniesie nas :

 • do stanu surowego zamkniętego ok. 230 000 zł
 • do stanu "pod klucz" ok. 398 000 zł
 • sumptem gospodarczym: 335 000 zł

Pamiętajmy jednak, że ceny określane na podstawie ogólnopolskich średnich wskaźników cen materiałów i robocizny to orientacyjna kalkulacja kosztów budowy. Różnice cenowe zależą zarówno od jakości użytych materiałów, wysokości marży wykonawców, jak i od konkretnego regionu Polski. Cena robót budowlanych zawsze wymaga szczegółowego wyszczególnienia.

Bardziej szczegółowe kalkulowanie kosztów budowy w zależności od typu budynku:

Budowa domu w technologii murowanej, dach dwuspadowy, bez piwnicy:
- stan surowy zamknięty: 1 900 - 2 200 zł/m2 (w zależności od bryły: prosta, skomplikowana, z garażem czy bez)
parterowe: 2 000 zł/m2
- stan deweloperski: 3 800 - 3 900zł/m2
parterowe: 2 600 zł/m2

Budowa domu w technologii murowanej, dach dwuspadowy, z piwnicą:
- stan surowy zamknięty: 2 300 - 2 650 zł/m2
parterowe: 2 550 zł/m2
- stan deweloperski: 3 800 - 4 100 zł/m2
parterowe: 4 000 zł/m2

Budowa domu w technologii murowanej, dach wielospadowy:
- stan surowy zamknięty: 2 300 - 2 600 zł/m2
z piwnicą: 2 800 zł/m2
- stan “deweloperski: 3 980 - 4 200 zł/m2
z piwnicą: 2 900 zł - 3 100 zł/m2

Budowa domu letniskowego:
- stan surowy zamknięty: 1 500- 1 800zł/m2
- stan pod klucz: 2 200 zł do 2 300 zł/m2 (w zależności od projektu)

Budowa domu z bala drewnianego/ płazów drewnianych:
- stan surowy zamknięty: 2 200 -2 600 zł/m2
- stan “deweloperski”: 3 400 - 3 900zł/m2

Budowa domu w szkieletcie drewnianym:
- stan surowy zamknięty: 1 800 - 2 000 zł/m2
- stan “pod klucz”: 3 000 - 3 400 zł/m2.

KLUCZOWE ETAPY BUDOWY: STAN SUROWY ZAMKNIĘTY I STAN DOMU "POD KLUCZ" TZW. DEWELOPERSKI

Mianem "stan surowy zamknięty" określa się ten etap budowy, gdy mamy zrealizowane elementy konstrukcyjne oraz dach z pokryciem dachowym. Etapy poszczególnych prac budowlanych do postawienia domu w stanie surowym zamkniętego są następujące:

 • 1. Wykonanie fundamentów.
 • 2. Murowanie ścian.
 • 3. Wykonanie stropu.
 • 4. Wykonanie więźby dachowej.
 • 5. Wykonanie pokrycia dachowego.
 • 6. Wstawiamy okna i drzwi.

Następnym etapem jest wykonanie instalacji wewnętrznych, posadzek, montaż białej ceramiki, wykonanie tynków wewnętrznych i malowanie. Tak osiągamy stan "pod klucz", czyli dom gotowy do wprowadzenia się lokatorów. Należy jednak wspomnieć, że oba określenia nie funkcjonują jako precyzyjnie zdefiniowane. Gdy w wypadku podawania kosztów szacunkowych możemy przyjąć powyższe ogólne określenia, tak analizując np. cenę robót podaną przez firmę wykonawczą należy oczekiwać szczegółowego wyszczególnienia.

Standardowo:

Nasze kosztorysy zawierają wycenę kosztów budowy domu w stanie deweloperskim czyli całkowicie wykończonym z zewnątrz wraz z rozprowadzeniem wszystkich instalacji i tynkami wewnętrznymi. Nie są uwzględnione elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz charakteryzujące się dużą rozpiętością cen i mające decydujący wpływ na indywidualny charakter pomieszczeń:
– wykończenie ścian i podłóg (malowanie, glazura, wykładziny podłogowe itp.),
– osprzęt instalacyjny – tzw. „biały montaż” (przełączniki, gniazdka, krany, umywalki itp.)
– drzwi wewnętrzne

Nie uwzględniono również podatku VAT gdyż jest on różny w przypadku kompleksowego zlecenia robót lub ich wykonywania systemem gospodarczym.

Należy jednak wspomnieć, że oba określenia nie funkcjonują jako precyzyjnie zdefiniowane. Gdy w wypadku podawania kosztów szacunkowych możemy przyjąć powyższe ogólne określenia, tak analizując np. cenę robót podaną przez firmę wykonawczą, należy oczekiwać szczegółowego wyszczególnienia. Podawane koszty budowy lub koszty 1m kw. zawierają koszty materiałów i robocizny.

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO SYSTEMU BUDOWY: FIRMA BUDOWLANA CZY SYSTEM GOSPODARCZY?

Sumpt zlecony to budowa domu przez firmę wykonawczą od "A do Z".
W przypadku zlecenia prowadzenia robót firmie budowlanej relacje między klientem a wykonawcą są, przynajmniej teoretycznie, proste. Klient podpisuje umowę wykonania domu “pod klucz” na określonych przez strony warunkach, płaci i otrzymuje gotowy produkt w oznaczonym terminie. To komfortowa sytuacja, zwalniająca ze wszelkich uciążliwości związanych z budową. Metoda ta jest jednak droższa i zakłada szybkie finansowanie. Przed podjęciem decyzji o wyborze firmy inwestor powinien przede wszystkim sprawdzić jej referencje i wiarygodność.
Budowa domu jednorodzinnego systemem gospodarczym to wyzwanie dla wielu Inwestorów. Jednak w przypadku budowy mniejszych domów łatwych w budowie coraz więcej osób decyduje się podjąć wyzwanie.

Budowa domu sumptem gospodarczym czyli tzw. własnym to cykl inwestycyjny, w którym inwestor staje się sam dla siebie przedsiębiorcą budowlanym i sam organizuje budowę, zatrudniając jedynie wykwalifikowanych rzemieślników do poszczególnych prac. Sam może również aktywnie uczestniczyć w budowie przy wykonywaniu prac nie wymagających kwalifikacji, jak również korzystać z pomocy członków rodziny; minimalizuje w ten sposób koszty robocizny.

Plusy i minusy budowy domu sumptem gospodarczym:
Kiedy decydujemy się na budowę domu własnym sumptem, sami kupujemy materiały budowlane, a to oznacza oszczędności na kosztach ich zakupu - choć nie zawsze. Przedsiębiorcy budowlani bowiem kupują często materiały po niższych cenach i może się okazać, że “samodzielność” w tym przypadku nie przyniesie spodziewanych oszczędności. Nie warto także przeceniać swych sił jako wykonawcy, gdyż pewne prace wymagają zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktyki.

Omawiany “system gospodarczy” pozwala wprawdzie na dostosowanie tempa budowy do możliwości finansowych inwestora, lecz z drugiej strony - im dłuższy czas realizacji, tym wyższe koszty. Toteż przed przystąpieniem do budowy warto wykonać plan własnych możliwości, oceniając ile rzeczywiście czasu będzie można poświęcić budowie i jakie są realne perspektywy jej finansowania, biorąc pod uwagę wykończenie i wyposażenie domu, oraz zagospodarowanie działki.

W przypadku wyboru właściwego wyboru systemu budowy domu jednorodzinnego i wyboru planowanych materiałów budowlanych pomogą nasi kosztorysanci:

Budowa domu - koszty

Zanim inwestor podejmie decyzję o samodzielnej pracy, powinien sprawdzić: koszty potrzebnych materiałów i narzędzi, koszty usług w danej specjalności, liczbę firm je oferujących itd. Nasza oferta bonusów gwarantuje Wam pomoc w organizacji budowy domu sumptem gospodarczym, otrzymujecie Kurs Budowy Domu. Oto jego prezentacja: KURS BUDOWY DOMU 4 PŁYTY DVD - jest to naprawdę praktyczna rzecz, która pomoże w zorientowaniu się, co się dzieje na mojej budowie i kontroli jej poszczególnych etapów.

Jak obniżyć koszty budowy domu?

Co zrobić, by mieć kontrolę nad wykonywaną inwestycją i nie przepłacać? Wielu z nas zadaje sobie takie pytania, bo przecież inwestycja w dom rodzinny to pełen pakiet wydatków: projektadaptacja projektu do działki, formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a wreszcie budowa domu.

Można zaoszczędzić na budowie domu część prac wykonując systemem gospodarczym, czyli korzystając z pomocy znajomych, bliskich, polecanych fachowców. Podstawą rozsądnej inwestycji jest świadomość poszczególnych prac budowlanych i kalkulacja każdego etapu budowy,  jak również kontrolowanie własnej budowy "z ręką na pulsie". Chcąc dostarczyć Państwu wiedzy do tego niezbędnej, do projektów dodajemy Praktyczny Kurs Budowy Domu.

Projekt tani w budowie

Wybór projektu w ogromnym stopniu determinuje koszty jakie poniesiemy tak na etapie adaptacji do działki,  jak i przede wszystkim na etapie prowadzenia prac budowlanych i wykończeniowych. Koszty budowy uzależnione są między innymi od skomplikowania fundamentówobrysu budynkupowierzchni i geometrii dachu. Dodatkową zaletą domów ekonomicznych w budowie jest możliwość wykonania wielu prac budowlanych systemem gospodarczym.

Polecamy Państwu zapoznanie się z naszą kolekcją projektów opracowanych z myślą o tym, aby koszt budowy utrzymać na jak najniższym pułapie. Warto też skonsultować z nami swoje wątpliwości, kontaktując się z naszymi architektami telefonicznie, mejlowo lub korzystając z formularza znajdującego się na tej stronie.

Polecane projekty domów tanich w budowie (kliknij aby zobaczyć więcej):

 • Projekt domu KENDRA MAŁA (Domplan)
  127,07 m2 Powierzchnia użytkowa
  20,24×18,54 m Wymiary działki
  KENDRA MAŁA 5 290 zł
 • Projekt domu Malibu 2 (Archand)
  99,15 m2 Powierzchnia użytkowa
  20,69×18,09 m Wymiary działki
  Malibu 2 3 590 zł 3 099 zł -14%
 • Projekt domu Sezam (Archand)
  77,84 m2 Powierzchnia użytkowa
  18,69×17,39 m Wymiary działki
  Sezam 4 099 zł
 • Projekt domu Kardamon (Archand)
  138,36 m2 Powierzchnia użytkowa
  20,01×17,31 m Wymiary działki
  Kardamon 4 199 zł

Czy projekt tani w budowie to dom energooszczędny?

Projekty domów jednorodzinnych należących do kolekcji domów tanich w budowie mają prostą i zwartą bryłę opartą zwykle na planie prostokąta. Domy tanie w budowie najczęściej są to domy z dachem dwuspadowym,  który buduje się tanio i szybko lub domy z dachem kopertowym - najprostszym dachem wielospadowym. Prosta linia budynku sprawia, że  takie domy to domy energooszczędne, zapewniające niskie koszty utrzymania budynku.

Energooszczędność budynku zależy od kilku czynników: od materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy, jak i aktywności użytkowników budynku. Obniżenie strat ciepła w tradycyjnym budynku, można osiągnąć poprzez: prostą bryłę budynku, dach dwuspadowy, minimalizację ilości mostków termicznych, optymalną ilość okien i drzwi ( tu należy również przeanalizować nasłonecznienie domu ze względu na strony świata, ale to już zależy od konkretnej działki i usytuowania budynku). Montując na dachu dwuspadowym kolektory słoneczne, można w okresie letnim zmniejszyć zużycie energii oraz wspomóc centralne ogrzewanie.

Polecane projekty domów energooszczędnych (kliknij aby zobaczyć więcej):

 • Projekt domu Zx43 (Z500)
  154,59 m2 Powierzchnia użytkowa
  22,64×17,64 m Wymiary działki
 • Projekt domu Sezam (Archand)
  77,84 m2 Powierzchnia użytkowa
  18,69×17,39 m Wymiary działki
  Sezam 4 099 zł
 • Projekt domu ATLANTA (Domplan)
  124,21 m2 Powierzchnia użytkowa
  19,44×17,54 m Wymiary działki
  ATLANTA 3 850 zł
 • Projekt domu Anka (mtmstyl)
  111,10 m2 Powierzchnia użytkowa
  18,85×18,10 m Wymiary działki
  Anka 3 950 zł

Pamiętajmy, projekty domów o prostym obrysie budynku, prostej konstrukcji więźby dachowej to zwykle projekty zaprojektowane jako energooszczędne. Dodatkowo, aby dom był energooszczędny, należy go odpowiednio zaizolować, uszczelnić, wstawić stolarkę okienną trzyszybową, zastosować wentylację mechaniczną, by zminimalizować straty ciepła.

Podsumowując rozległy rozdział dotyczący kosztów budowy domu, kalkulujmy odpowiedzialnie: oszacuj koszty budowy, porównaj ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej, przemyśl koncepcję swego domu - bądź świadomy kosztów inwestycji w wymarzony dom! Sprawdź kolekcję projektów domów z kosztorysem.

kurs budowy domu jednorodzinnego

POLECANE ARTYKUŁY:

Komentarze (17)

A jaki będzie koszt budowy domu jednorodzinnego z poddaszem karmelita duo (dt37)? Ile wyniesie mnie budowa domu jak będę budować samodzielnie ze znajomym kierownikiem? marcia 2015-05-14 o 12:34
@marcia: Szacunkowy koszt budowy domu Karmelita duo o powierzchni użytkowej 139,40m2 wyniesie:
- do stanu surowego zamkniętego: 210 000 zł
- do stanu "pod klucz"(z instalacjami): 380 000 zł
Budowa domu sumptem gospodarczym generuje oszczędności na poziomie ok. 20%. Szacunkowy koszt budowy domu karmelita duo sumptem gospodarczym wyniesie: ok. 320 000 zł.
architekt 2015-05-14 o 13:29
Takie rzeczy jak obliczanie wszystkich kosztów które wyjdą nam w trakcie budowy naszego domu trzeba uzgadniać z kimś kto się w jakimś tam stopniu na tym zna. Można je takowo zmniejszać na niektórych czynnościach, lecz czy to zawsze jest opłacalne ?? Dobrze przeczytać ten artykuł przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań. Polecam i pozdrawiam. lukasz2 2015-06-03 o 14:13
Witam,
mam takie pytanie , ile bym musialabym mieć pieniędzy na wybudowanie małego domu jednorodzinnego 70m2 z 2ma lub 3ma sypialniami i ewentualnie salon z aneksem kuchennym bez garażu bez piwnicy z użytkowym poddaszem prosty dach dwuspadowy bez żadnych wydziwnień i ogólnie prosty...z dachówką ceramiczną i ogrzewaniem z pieca na węgiel , budowa domu pod klucz w warmińsko-mazurskim w małym miasteczku ? Czy udałoby się zmieścić w kwocie 200tys żeby się do niego wprowadzić czy nie ma szans ?200 tys było by idealnie bo dochodziło by jeszcze kupienie działki ...
dzoana_ 2015-06-10 o 14:03
Droga Dżoana.Mijają 3 miesiące i nikt ci nie odpowiedział???Mam spore doświadczenie budowlane,w tym projektowe,więc mogę ci co nieco podpowiedzieć.Można wybudować niedrogo dom o podanych przez ciebie parametrach,ale w technologii jaką ci zaproponuję.Jeśli jesteś zainteresowana moją propozycją,odpowiedz tu.Ja się zaraz odezwę,może nawet telefonicznie.Pozdrawiam FS. stanislaw 2015-09-03 o 17:17
@dzoana_: Witam serdecznie,

Panie Stanisławie, dziękujemy za zainteresowanie tematem i czujność:) Zapewniam, że odpowiedż została przesłana do Pani Dżoany na adres e-mail.

Dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad budową podobnego domu, poniżej szacuję koszty budowy.
Przybliżony koszt budowy małego domu o prostym obrysie i prostym dwuspadowym dachu wynoszą ok. 2200 - 2700 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Poniżej przestawiam szacunkowy koszt budowy domu na przykładzie projektu Zosia 2. Projekt ZOSIA 2 spełnia opisane przez Dżoana wymagania (zapraszam do prezentacji projektu na stronie: http://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-zosia-2-fe37/)
Szacunkowe koszty budowy domu Zosia 2 wynoszą na dzień dzisiejszy:
- stan surowy zamknięty: 105.000 zł
- stan „pod klucz”: ok. 168.000 zł
Koszt budowy sumptem gospodarczym wynosi do stanu wykończonego ok. 133.000 zł
Mianem "stan surowy zamknięty" określa się ten etap budowy, gdy mamy zrealizowane: fundamenty, ściany, słupy, stropy, dach z pokryciem dachowym, ściany działowe oraz stolarkę.
Następnym etapem jest wykonanie instalacji wewnętrznych, posadzek, montaż białej ceramiki (łazienki), wykonanie tynków wewnętrznych, malowanie. Tak osiągamy stan "pod klucz", czyli dom gotowy do wprowadzenia się lokatorów.

Należy jednak wspomnieć, że oba określenia nie funkcjonują jako precyzyjnie zdefiniowane. Gdy w wypadku podawania kosztów szacunkowych możemy przyjąć powyższe ogólne określenia, tak analizując np. cenę robót podaną przez firmę wykonawczą, należy oczekiwać szczegółowego wyszczególnienia. Podawane koszty budowy lub koszty 1m kw. zawierają koszty materiałów i robocizny.
architekt 2015-09-08 o 13:04
@stanislaw: Panie Stanisławie, jaką technologią budowy się Pan zajmuje? Interesuje nas temat budowy domu w ekonomicznej technologii i chętnie rozwiniemy temat. architekt 2015-09-08 o 22:14
Szanowna pani Magdaleno.Proszę podać swój adres mail"owy to nam ułatwi kor.Mój e-adr. stfialek@op.plPozdrawiamFS stanislaw 2015-09-10 o 12:30
@stanislaw: Witam Panie Stanisławie i czekam na wiadomość: magdalena.zahuta@wybieramprojekt.pl architekt 2015-09-10 o 16:34
Pani Magdaleno,wysłałem pani wczoraj krótki op;is technologii budynku.Czy doszedł?Pozdrawiam FS. stanislaw 2015-09-11 o 13:57
@stanislaw: Tak, Panie Stanisławie, bardzo dziękuję. Zapoznam się na spokojnie z Pana koncepcją i w dniu jutrzejszym, zwrotnie, zadam kilka pytań:) Pozdrawiam architekt 2015-09-11 o 19:14
Witam,
Mam pytanie dotyczące budowy domu.
Chcielibyśmy wybudować dom w woj. śląskim o pow. uż. 80-100m, najlepiej 3 sypialnie, mogą być ewentualnie 2. Prosta bryła, dach dwuspadowy, bez piwnicy, bez poddasza użytkowego. Jaka byłaby cena wybudowania takiego domu, chodzi mi o kwotę w której zawarty jest już materiał i robocizna. Czy kwota 200.000zł wystarczy na stan pod klucz?
Pozdrawiam
renata25 2016-10-23 o 12:18
Pokaż ukryte (12)
@renata25: Dzień dobry,

szacunkowe koszty budowy domu o powierzchni od 80m2 do 100m2 o prostym obrysie i prostej konstrukcji dachu wynoszą na dzień dzisiejszy:
- stan surowy zamknięty: ok. 135 400,00 zł netto
- stan pod klucz: ok. 227 800,00 zł netto
- dom wykończony sumptem gospodarczym: 195 000,00 zł netto

Podawane koszty budowy uwzględniają koszty materiałów i robocizny, określane są podstawie ogólnopolskich, uśrednionych cen. Aktualnie, średnia cena za 1m2 budynku wynosi ok. 2350 -3000 zł (w zależności od bryły budynku i konstrukcji).

W przypadku wątpliwości lub chęci analizy konkretnego projektu, proszę o kontakt: kontakt@wybieramprojekt.pl

Pozdrawiam
Magdalena
architekt 2016-10-31 o 00:17
Jeśli chodzi o wyceny to zgadzam się, że wykonanie budowy o prostej konstrukcji jest znacznie tańsze. Robiłem wyceny dwóch projektów, które metrażem się nie różniły (pod 180 m2), materiał ścienny też ten sam (Porotherm 25 cm + izolacja). A wyceny? 30% taniej za kwadraciaka z garażem w bryle i dachem dwuspadowym... :) Elpro 2019-03-25 o 22:16
Ja mam taki piękny dom na wzór dokładnie tego : https://jwbudownictwo.com/projekt/jw-dom-z-wizja-standard-149?fbclid=IwAR2AzXkp4NmKZYql2GFrl9M8HqXXIP6N9FVEoYUxj-jHH_0oiioGjFaTDcU :) Dariaa 2020-02-05 o 21:14
Ceny domów są wysokie i cięzko je dokladnie wycenić, ale myślę że koszty będą niższe jeśli zakupi sie tańsze narzędzia, przykładowo Tech Pro. Jest tam wiele narzędzi które są w dobrej cenie i w świetnej jakości. Serdecznie poleca.
Pozdrawiam!
MariusZERO 2021-03-10 o 13:19
Koszty budowy niestety znacznie przewyższają moje możliwości, a wszystko przez zbyt wysokie ceny robocizny. Wydaje mi się, że w moim przypadku jedynym rozwiązaniem na poradzenie sobie z budową, jest zdecydowanie się budowania systemem gospodarczym. Długo myślałem o tym jak się tym zająć i mam świadomość, że bez odpowiednich maszyn i sprzętów na pewno się nie uda. Dlatego właśnie zamierzam zdecydować się na ich wynajem od firmy GIZO. Takie rozwiązanie na pewno pomoże mi zaoszczędzić. Mik326 2022-03-28 o 16:29