aktualizacja: 27.07.2015

Kilka słów o domach nowoczesnych

Projekt domu jednorodzinnego z dachem dwuspadowym w stylu nowoczesnymJaki jest nowoczesny projekt domu jednorodzinnego?

Czy projekt nowoczesny to dom energooszczędny?

W ofercie gotowych projektów domów coraz częściej pojawiają się projekty nowoczesne i cieszą się one rosnącym zainteresowaniem inwestorów. Przede wszystkim ze względu na panujące trendy i poszukiwanie form architektonicznych będących na topie.

Pamiętajmy więc, płynąc z nurtem ducha czasu, że nowoczesny projektu domu to nasz przyszły wygodny dom a nowoczesność w architekturze stawia na komfort użytkowania domu.

Architekci coraz częściej podążają za współczesnymi trendami, potrzebą nowatorskości, wyróżniania się i oryginalności, które są coraz ważniejsze dla inwestora w projektach typowych o tradycyjnej bryle, dachu dwuspadowym lub wielospadowym.

Główne cechy projektów domów nowoczesnych:

  • Kompaktowa bryła domu -  jakość i ergonomia domu, przy zachowaniu jak najmniejszych rozmiarów.
  • Ilość kondygnacji w budynku - przewaga projektów domów z poddaszem użytkowym i domów piętrowych, ze względu na zmniejszenie strat ciepła, uciekającego przez dach.
  • Technologia budowy i instalacje - w domach nowoczesnych proponuje się ekonomiczne rozwiązania dla zmniejszenia zapotrzebowania na energię i jej racjonalnego wykorzystywania.
  • Dach dwuspadowy, płaski, pulpitowy - najczęściej proponowane dachy w domach nowoczesnych, ze względu na estetykę bryły, jak i obniżenie strat ciepła ( im mniejsza powierzchnia dachu, tym mniej ciepła ucieka z domu).
  • Ciekawe materiały wykończeniowe  - detale architektoniczne wzbogacające estetykę budynku.
  • Duże przeszklenia - domy nowoczesne to domy jasne, przestronne i dobrze doświetlone.

Podsumowując główne cechy projektów domów nowoczesnych zauważymy, że standardy domu nowoczesnego dostosowują się do nowych standardów budownictwa.

Projekt domu nowoczesnego to nie tylko minimalistyczna forma i bryła budynku, innowacyjny detal i oryginalność wykończenia elewacji, ale przede wszystkim potencjał budownictwa energooszczędnego i racjonalizowania zużycia energii w domach jednorodzinnych.

Jaki jest projekt domu jednorodzinnego w stylu nowoczesnym?

Domy nowoczesne to tradycyjna forma i współczesne spojrzenie zharmonizowane w jednej bryle budynku.

HomeKoncept8-AF43-elewacjeProsta bryła budynku oparta na planie prostokąta, dach dwuspadowy i wykończenie elewacji detalem architektonicznym, który zapewnia jej oryginalność stanowi wyjściowy punkt w łączeniu tradycji architektury budynku z nurtem nowoczesnym. Wiele projektów gotowych, które określone są jako projekty w stylu tradycyjnym, posiada również wydanie w odsłonie nowoczesnej. Architekci uznają zgodnie, że "dom nowoczesny" to obecnie niekoniecznie dom z pełnym piętrem, z płaskim dachem, dużej i nieregularnej bryle, jak uważano jeszcze kilka lat wstecz. Chociaż oczywiście piękno typowej nowoczesnej bryły doceniają jej amatorzy.

Detale, które nadają charakter domu nowoczesnego:

  • nowoczesny sposób wykończenia elewacji,
  • elementy ozdobne charakterystyczne dla tego typu designu: drewno, szkło, kamień,
  • duże przeszklenia (zajmujące nawet całą ścianę, co w małych domkach daje wrażenie przestronności),
  • wąskie, narożne okna - bardzo modne od niedawna, stosowane szczególnie na elewacjach frontowych.

Stolarka okienna w projektach domów nowoczesnych.

projekt domu w stylu nowoczesnymProjekty domów nowoczesnych przewidują często duże przeszklenia w budynku. Tego typu okna podrażają ogólny koszt inwestycji, ale w związku z tym, że nie jest to stolarka standardowa. Dlatego też warto w ten element zainwestować, ponieważ stolarka okienna i drzwiowa musi spełniać wszelkie normy dotyczące przenikana ciepła.

Przy dużej powierzchni przeszkleń w budynku, czy też zastosowaniu okien narożnych, musimy mieć na uwadze istotny punkt: jak najmniej strat ciepła, nasz dom powinien być ekonomiczny w codziennym użytkowaniu. Oczywiście nie zapominajmy przy tym, że taka stolarka musi wpasować się w charakterystyczną stylistykę i kolorystykę domu nowoczesnego. O ile stolarka stosowana w domach nowoczesnych podwyższa ogólny koszt budowy - co jest oczywiście zrozumiałe - o tyle koszty te wyrównują się nieco ze względu na proste bryły budynków i poprzez zastosowanie prostych, dwuspadowych dachów oraz pokrycia dachowego w formie blachy lub blachodachówki.

Proponowane kolekcje projektów domów nowoczesnych:

Polecane artykuły:

Komentarze (3)

o ile droższy jest taki nowoczesny projekt domu w budowie od takiego tradycyjnego. no bo koszty budowy domu przecież są ważne budownicza 2015-05-18 o 16:01
Dzień dobry:) W obecnych czasach każdy marzy aby jego "cztery ściany" były nie tylko funkcjonalne , pojemne ale także przyjemne dla oka. gdy już wiemy ile przestrzeni mamy do zagospodarowania dlaczego nie wykorzystać jej na 110%?
Wraz z moim narzeczonym wzięliśmy sprawy w swoje ręce i jesteśmy bardzo zadowoleni:)
Bardzo dobry artykuł:) Wszystko co trzeba wiedzieć jest napisane jak na dłoni:)
Oby więcej takich artykułów. Nie bójcie się eksperymentować z nowoczesną formą budowy.
natka35 2015-05-28 o 15:53
@budownicza: Szacuje się, że dom nowoczesny (instalacje, stolarka, elementy wykończeniowe) podraża koszty budowy o ok. 20%. Inwestorzy, amatorzy domów w stylu nowoczesnym, nie oszczędzają na elementach/detalach wykończeniowych domu. architekt 2015-05-28 o 16:00