aktualizacja: 02.06.2016

Jak dobrze wybrać projekt domu?

projekt domu parterowegoNa co zwrócić uwagę wybierając projekt domu

Czym się kierować: bryłą budynku, dachem, ilością przyszłych domowników czy zaprojektowanym tarasem? Przeanalizujmy kilka istotnych kwestii dla budownictwa jednorodzinnego.

Obecnie na rynku jest dostępnych kilkanaście tysięcy projektów gotowych. Jeszcze kilka lat temu było ich o połowę mniej. Jak z takiej ilości wybrać ten jedyny, zakładając, że „budujemy jeden dom na całe życie”?

Większość inwestorów wybiera swój wymarzony projekt domu, bo jest „ładny”. Jednakże, tak jak w życiu, to, że projekt jest ładny, nie oznacza, że dom będzie funkcjonalny. A przecież o to właśnie chodzi: aby dom spełniał swoją rolę – żeby nam się dobrze, funkcjonalnie mieszkało, a nie żeby sąsiedzi podziwiali z zachwytem i nutką zazdrości, że jest piękny. To dość częsty błąd wśród inwestorów: np. „żona wybrała, bo jej się podobna, ma ładny kolor i ozdobny dach…” Nie mówię, żeby w związku z tym skreślać na wstępie domki ładne, urocze itd., ale warto zajrzeć do środka, aby przekonać się na 100%, że nie dość, że dom podoba mi się pod względem bryły, ale i spełnia moje wymagania funkcjonalne.

rzut parteru sezam 3

Mój dom ma być piękny dla mnie i dostosowany do mojego stylu życia i potrzeb funkcjonalnych.

Budowa domu jest niezaprzeczalnie inwestycją poważną, pochłaniającą czas i pieniądze, dlatego też warto trochę czasu poświęcić na wybór odpowiedniego projektu, zarówno pod kątem swoich wymagań, jak i wytycznych z planu zagospodarowania terenu.

Kluczowe etapy prowadzące do wyboru odpowiedniego projektu na konkretną działkę to:

 • Analiza planu miejscowego lub warunków zabudowy ustalonych przez gminę dla danej działki.
 • Analiza wymiarów działki i możliwości usytuowania domu na działce zgodnie z Prawem Budowlanym.
 • Sprecyzowanie własnych wymagań dotyczących funkcjonalności i bryły wymarzonego domu.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego może narzucić zasady kształtowania ładu przestrzennego oraz zagospodarowania terenu i konkretne warunki zabudowy, np.:

 • maksymalną powierzchnię zabudowy działki,
 • stosowanie odpowiedniej bryły dachu z określeniem układu połaci dachowych,
 • kąt nachylenia dachu,
 • ilość kondygnacji budynku,
 • wysokość budynku,
 • maksymalną szerokość elewacji frontowej budynku.

Zatem pamiętajmy, że zalecenia planu miejscowego dla danej działki, często determinują parametry naszego przyszłego domu i musimy się do nich zastosować, by uzyskać pozwolenie na budowę.

Jak znaleźć projekt domu dla mnie?

Kiedy mamy już za sobą zmagania z planem miejscowym i przeanalizowane wymiary działki, teraz skupmy się na tym, czego ja – jako przyszły użytkownik domu – wymagam od projektu? Na co zwrócić uwagę pod względem funkcjonalności? Kiedy decydujemy się na projekt domu, warto jest wyobrazić sobie codzienną ścieżkę funkcjonowania w domu, nastawić się na logistyczne rozmyślania i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

Powierzchnia domu. Wybierzmy projekt domu na miarę swoich możliwości i potrzeb. Nie sztuka wybudować duży dom, później trzeba go jeszcze utrzymać… Najlepiej wybrać więc projekt domu z optymalną powierzchnią dostosowaną do ilości osób w rodzinie.

parter projekt domu Opałek

rzut_parteru projekt guliwerPomieszczenia w domu. Co oprócz kuchni, jadalni i salonu – serca domu , pokoi, łazienki, powinien zawierać projekt? Warto zwrócić uwagę na:

 • kotłownię (jeśli myślimy o ogrzewaniu na paliwo stałe, pamiętajmy, aby miała odpowiednią wielkość, porównajmy koszty ogrzewania gazowego),
 • spiżarnię, ( czy chcę aby znajdowała się przy kuchni, czy w podpiwniczeniu?),
 • pomieszczenie gospodarcze (np. do gromadzenia opału, do przechowywania kosiarki, rowerów, narzędzi itd.)
 • garderoba  (coraz więcej Inwestorów zwraca na to uwagę, nie każdy pokój musi mieć własną garderobę, ale dobrze, gdy chociaż np. sypialnia rodziców takową posiada lub gdy jest to osobne pomieszczenie ogólnodostępne dla wszystkich domowników).
 • czy dom ma być parterowy czy z poddaszem? (Zapraszamy do specjalnego artykułu dotyczącego wyboru ilości kondygnacji w budynku na stronie: dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?).

Wielu Inwestorów domaga się także dwóch łazienek na poddaszu. Przy rodzinach 4,5 – osobowych, jest to bardzo wygodne. Projekt nie musi koniecznie posiadać osobnej łazienki przy sypialni rodziców, ale dobrze, gdy np. w projektach domów z poddaszem, łazienka na parterze jest na tyle duża, że zmieści się w niej kabina prysznicowa.

Przemyślmy możliwie dokładnie ilość potrzebnych pomieszczeń w domu, nakreślmy “na oko” pomieszczenia i ich metraż, zsumujmy powierzchnię naszego domu, oszacujmy jego koszty budowy, abyśmy mieli pewność, że na takiej powierzchni będzie nam wygodnie, ale i stać nas na taki dom. Warto na takim etapie skonsultować się z naszymi architektami, porównać projekty domów pod względem funkcjonalności, wygody, ale i kosztów budowy.

Przykłady ciekawych projektów domów z poddaszem i z łazienką przy sypialni rodziców:

 • Projekt domu Opałek II N (Dominanta)
  135,51 m2 Powierzchnia użytkowa
  19,84×19,84 m Wymiary działki
  Opałek II N 3 900 zł
 • Projekt domu Hornówek (mgprojekt)
  197,59 m2 Powierzchnia użytkowa
  21,40×27,17 m Wymiary działki
  Hornówek 5 190 zł
 • Projekt domu Z175 (Z500)
  180,41 m2 Powierzchnia użytkowa
  25,54×17,24 m Wymiary działki
 • Projekt domu Macchiato (Archand)
  144,80 m2 Powierzchnia użytkowa
  20,55×22,35 m Wymiary działki
  Macchiato 4 599 zł

Istotną kwestią przy wyborze projektu, w kontekście kosztów budowy, jest dach. Dachy najprostsze są najtańsze, co nie oznacza, że będą mniej efektowne po wybudowaniu. Inwestorzy bardzo często wybierają dachy dwuspadowe, są tańsze i mniej skomplikowane w budowie niż dachy czterospadowe z dużą ilością załamań kalenicy.

Z500-AB91-dzialkaDach dwuspadowy niekoniecznie musi być nudny i banalny. Dodatkową ozdobą i urozmaiceniem (zwiększającym jednocześnie powierzchnię użytkową domu) są takie elementy jak lukarny - mogą być z balkonem lub bez, które zwiększają atrakcyjność projektu, ale nie są tak skomplikowane i drogie w budowie jak dachy wielospadowe. Dodatkowo w projektach z dachem dwuspadowym, na poddaszu jest większa powierzchnia użytkowa i lepiej zagospodarowana niż w projektach z dachami czterospadowymi (tutaj jest więcej "skosów" i mniej powierzchni realnie zagospodarowanej). Przy niewielkich domach, gdzie każdy metr jest ważny, warto zwrócić na to uwagę. Koszty budowy dachu dwuspadowego i czterospadowego nieskomplikowanego nie różnią się znacząco, ale różnica jest właśnie w powierzchni użytkowej poddasza.

Zalety budowy domu jednorodzinnego z dachem dwuspadowym:

 • Projekt domu z dachem dwuspadowym to podstawa do generowania oszczędności w kosztach zakupu materiału pokrycia dachowego i robocizny na etapie budowy domu.
 • Projekt domu o prostym obrysie budynku opartym zwykle na planie prostokąta i z dachem dwuspadowym, jest również prosty w budowie, co pozwala nam często na wykonanie wielu prac budowlanych systemem gospodarczym.
 • Dach dwuspadowy jest najczęściej stosowanym dachem w naszym krajobrazie, dlatego też zapisy w planach miejscowych zwykle narzucają bryłę dachu dwuspadową w warunkach zagospodarowania terenu.
 • Projekty domów z poddaszem użytkowym i z dachem dwuspadowym to domy wygodne w użytkowaniu drugiej kondygnacji. Ściany szczytowe w domu z dachem dwuspadowym pozbawione są skosów, dzięki temu mamy większą możliwość komfortowego zagospodarowania konkretnych pomieszczeń.
 • Dach dwuspadowy to dach energooszczędny, ponieważ im mniejsza powierzchnia dachu, tym mniejsze starty ciepła budynku. Im mniej połaci dachu, załamań, koszy, tym mniej mostków termicznych, przez które ucieka ciepło z domu. Dobre docieplenie dachu warstwą izolacyjną o grubości 30cm, spowoduje zmniejszenie strat ciepła do 35 %.
 • Estetyka domu z dachem dwuspadowym to również istotny czynnik przy wyborze domu. Projekty z dachem dwuspadowym to projekty ponadczasowe  i eleganckie. Wybór projektów z dachem dwuspadowym jest ogromny.

Przykłady popularnych projektów z dachem dwuspadowym:

 • Projekt domu KARMELITA MAŁA (Domplan)
  135,77 m2 Powierzchnia użytkowa
  20,84×18,84 m Wymiary działki
 • Projekt domu Tofi (Archand)
  135,48 m2 Powierzchnia użytkowa
  17,76×22,49 m Wymiary działki
 • Projekt domu Agatka z powiększoną kotłownią (Hb studio)
  117,8 m2 Powierzchnia użytkowa
  18,60×18,50 m Wymiary działki
 • Projekt domu OLIMPIA (Domplan)
  133,65 m2 Powierzchnia użytkowa
  21,14×18,84 m Wymiary działki

Pamiętajmy, że musimy racjonalnie spojrzeć na swoje wymagania w odniesieniu do wymagań urzędowych i zdecydować świadomie o przyszłym domu, w odniesieniu do praktycznego jego użytkowania. Warto też skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy, skonsultować z nami swoje wątpliwości, kontaktując się z naszymi architektami telefonicznie, mejlowo lub korzystając z formularza znajdującego się na tej stronie.

adaptacja projektu za 1200zł

Pomocne artykuły:

Komentarze (4)

Z wybieraniem projektu zawsze trzeba być z kimś , kto chociaż trochę się na tym zna i może nam doradzić. Jeżeli nie to na pewno projektanci po pokazaniu im wszystkich rozpisek np powierzchni oraz naszych upodobań pomogą nam wybrać:) Na pewno zastosuje się do tych wskazówek które tutaj znalazłem. Wszystko czarno na białym bez żadnego kręcenia bokiem. Oby więcej takich artykułów. Dom jest inwestycją na lata. Warto zadbać o każdy jej szczegół;) malwa 2015-06-06 o 12:53
Wybieranie projektu nigdy nie jest łatwą sprawą. W końcu od niego zależy to, co stanie się naszym domem. Pamiętajcie że to wy jesteście głównymi zarządcami w waszym projekcie i wszystko jest dla was ! Więc trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i wybrać taki projekt który odpowiada przede wszystkim wam ;)Bardzo dobry artykuł:) Zawiera wszystkie informacje które potrzebowałem przy wyborze własnego projektu mieszkania;) mati2 2015-06-12 o 16:02
Witam , czy uważacie że projekt domu lepiej jest kupić i na nim nanosić ewentualne poprawki według swojego upodobania czy zająć się nim osobiście i ewentualne sprawy i problemy techniczne uzgodnić z odpowiednim biurem?
Artykuł jest ciekawy ale kupno mieszkania nie jest sprawą prostą którą należy zostawić przypadkowi.
Z góry dziękuje za pomoc:)
karol2 2015-07-15 o 18:10
@karol2: Przy wyborze projektu, niezależnie od tego, czy decydujemy się na projekt gotowy, czy też projekt indywidualny, zawsze wskazane jest doradztwo ekspertów w celu dokonania analizy kosztów i porównania ofert pod względem optymalnego wyboru projektu domu. Już tłumaczę dlaczego.
Różnorodność i wielostronność proponowanych projektów gotowych jest ogromna, a to stwarza okazje do oszczędności. Projekty gotowe są znacznie tańsze, a zawierają kompletną dokumentację architektoniczno-budowlaną.
Wystarczy zgłosić nam swoje wymagania, a my dobierzemy dla Państwa projekty gotowe dostosowane do konkretnych oczekiwań w e-katalogu. Kiedy wybierzemy już projekt lub projekty, które najbardziej Państwu odpowiadają, warto na takim etapie poprosić nas o wycenę i analizę zmian (myśląc o udoskonaleniu projektu).
Koszty zmian wyceniamy bezpłatnie, a zyskują Państwo pełną kalkulację kosztów związanych z wybranym projektem. Porównawczo. możemy przygotować wycenę indywidualnego projektu dla takiego samego domu. Co za tym idzie, mogą Państwo zanalizować dwie oferty pod kątem opłacalności. Często wykonanie kilku zmian w projekcie gotowym nie przekracza (lub nawet jest dużo tańsze) aniżeli projekt indywidualny. Czasami lepiej zdecydować się dom indywidualny (specyfika działki i wymagań).
Decyzja związana z zakupem projektu na przyszły dom to sprawa niełatwa, zgadzam się, dlatego też warto skorzystać z naszego doświadczenia i doradztwa przy wyszukiwaniu i wyborze dobrego projektu.
architekt 2015-07-16 o 13:40