aktualizacja: 22.06.2015

Inwestycja w dom rodzinny

Opałek II N 2GNa etapie planowania budowy domu najczęściej pojawiają się pytania: Jakie ponoszę wydatki na drodze do budowy domu? Ile wydam na sprawy formalne? 

Ile kosztuje projekt domu? Mam projekt i co dalej? Czy adaptacja projektu jest już w cenie projektu? Czy za uzyskanie pozwolenia na budowę coś płacę?

Powszechnie wiadomo, że planując budowę domu musimy wybrać odpowiedni projekt, skosztorysować przyszły dom, wybrać ekipę budowlaną i zaplanować etapy budowy naszego wymarzonego domu.

Sprawa wydaje się być prosta w kalkulacji wydatków: koszt zakupu projekt + koszty budowy domu do stanu zamkniętego = koszty inwestycji w dom. Aby uniknąć stresujących niespodzianek w planowaniu kosztów naszej inwestycji, kalkulujmy odpowiedzialnie i świadomie podejmijmy decyzję o inwestycji w dom.

Proponujemy zrobić listę kolejnych konkretnych punktów, które krok po kroku prowadzą nas do wybudowania domu. Budowa domu wymaga nakładów finansowych, czasowych, jak i wielkich pokładów cierpliwości, dlatego też przygotujmy się i finansowo, i psychicznie do zaplanowanej inwestycji. Schemat sumowania wydatków jest nieco bardziej rozbudowany:

Koszt zakupu projektu + mapa do celów projektowych + dokumenty i opłaty urzędowe+ adaptacja projektu do działki + koszty budowy domu = koszt inwestycji.

1. Potrzebujemy projektu domu. Ceny gotowych projektów domów :

Pamiętajmy, że wybór właściwego projektu domu to niezwykle istotna kwestia. Projekt musi pasować do uwarunkowań działki, wytycznych urzędowych oraz do naszych wymagań. Zapraszamy do artykułu: jak dobrze wybrać projekt domu?

Przykłady funkcjonalnych, najczęściej kupowanych i lubianych projektów domów:

 • Projekt domu Dom przy Cyprysowej 27 (Galeria Domów)
  100,28 m2 Powierzchnia użytkowa
  17,10×16,10 m Wymiary działki
 • Projekt domu GALILEA MAŁA (Domplan)
  133,26 m2 Powierzchnia użytkowa
  19,24×18,94 m Wymiary działki
 • Projekt domu Opałek II N (Dominanta)
  135,51 m2 Powierzchnia użytkowa
  19,84×19,84 m Wymiary działki
  Opałek II N 3 900 zł
 • Projekt domu KARMELITA 2M (Domplan)
  138,35 m2 Powierzchnia użytkowa
  24,22×18,84 m Wymiary działki

2. Musimy zlecić mapę do celów projektowych - jest ona niezbędna do rozpoczęcia adaptacji projektu. Uprawniony geodeta musi wykonać aktualną mapę do celów projektowych w skali 1 : 500. Cena mapy do celów projektowych jest uzależniona od powierzchni działki. Mapa obejmuje poszerzony obszar działki o 30 m z każdej strony. Koszt mapy do celów projektowych na obszarze opracowania do 1ha wynosi ok. 800 zł.

3. Ważne dokumenty na start i opłaty urzędowe.

 • dokumentem, który musimy mieć na start to wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - koszt. ok 50 zł,
 • jeśli działka nie posiada MPZP, musimy postarać się o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy ( tzw. WZiZT) - koszt uzyskania wniosku to ok. 170 zł. Koszt przygotowania wniosku przez architekta to ok. 300 zł,
 • możliwe dodatkowe opłaty ( przy np. wymaganej przez niektóre urzędy mapce lokalizacyjnej, wypisy z ksiąg wieczystych) - podsumowując opłaty urzędowe wynoszą ok. 300-400 zł.

4. Musimy zlecić architektowi adaptację projektu do działki.  Cena za wrysowanie budynku na mapę geodezyjną, dostosowanie do uwarunkowań działki i dostosowanie projektu do stref klimatycznych- to koszt ok. od 1000-2000 zł. Cena uzależniona jest od konkretnego regionu oraz dostosowania do MPZP lub WZ. Do ceny należy doliczyć koszt podłączenia do sieci - ok.350-800 zł za 1 przyłącze. Zmiany, które chcemy wprowadzić na projekt są indywidualnie wyceniane, w zależności od stopnia ich skomplikowania.

Adaptacja projektu jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę jest bezpłatne, jednak załatwienie wszystkich dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku, ponosi za sobą koszty na konkretnych etapach. Warto skorzystać z naszej bezpłatnej profesjonalnej pomocy w działaniach zmierzających do uzyskania pozwolenia na budowę, ponieważ sama procedura  prowadząca do wydania decyzji, może różnić się w zależności od lokalnych wymagań i przepisów prawa.

allinclusive

5. Oszacujmy koszty budowy domu. Koszty budowy domu uzależniane są przede wszystkim od obrysu budynku, konstrukcji dachu oraz materiałów, których użyjemy w budowie, jak również od regionu budowy. W przybliżeniu, szacuje się  koszty budowy domu do stanu “pod klucz” na poziomie  2400-3000zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

 • Projekt domu Agatka (mtmstyl)
  114,50 m2 Powierzchnia użytkowa
  19,75×20,11 m Wymiary działki
  Agatka 3 950 zł

Przykład:  budowa domu o prostym obrysie budynku, dachu dwuspadowym o powierzchni 114 m2  wyniesie nas ok. 273.000 zł . Budowa domu o tej samej powierzchni, ale z dachem wielospadowym i bardziej skomplikowanym obrysie domu wyniesie nas ok. 330.000 zł.

Podstawą rozsądnej budowy domu jest świadomość poszczególnych prac budowlanych i kalkulacja każdego etapu budowy,  jak również kontrolowanie własnej budowy “z ręką na pulsie”. Chcąc dostarczyć Państwu wiedzy do tego niezbędnej, do projektów dodajemy Praktyczny Kurs Budowy Domu. Warto też skonsultować z nami swoje wątpliwości, kontaktując się z naszymi architektami telefonicznie, mejlowo lub korzystając z formularza znajdującego się na tej stronie.

Podsumowanie średniej kosztów inwestycji w dom:

Koszt zakupu projektu: 2.500 zł 

+ mapa do celów projektowych: 800 zł

+ dokumenty i opłaty urzędowe: 300 zł

+ adaptacja projektu do działki: 3.500 zł 

koszty budowy domu "pod klucz"

koszt inwestycji w mój dom.

Zapytaj architekta o koszty budowy domu, tanie w budowie projekty domów lub poproś o pomoc w określeniu kosztów budowy dla wybranego projektu. Po to tu jesteśmy.

Pomocne artykuły :

 

Komentarze (1)

Zgadzam się z wszystkim co jest napisane w tym artykule :) pomijając już wszystkie ceny które są związane z bezpośrednim budowaniem naszego domku, nie możemy zapomnieć o kosztach jakimi są np. odpowiedni firma budowlana, projekt naszego domu czy inne. Dla laików którzy się nie orientują proponuję przeczytać ten artykuł bo jest tego wart. witmar 2015-05-27 o 15:05