aktualizacja: 08.12.2020

Czy warto inwestować w działkę rolną?

Działka rolna - czy opłaca się kupić działkę rolną pod budowę domu?

Działki rolne można traktować jako lokatę kapitału. Grunty rolne są znacznie tańsze od działek budowlanych. Dodatkowym atutem są opłaty : niższy podatek pobierany od gruntów rolnych ( różnica w opłatach może nawet być określona jako "kilkukrotnie niższy podatek"). Właśnie dlatego popularność działek rolnych ciągle wzrasta, bowiem na działce rolnej też można wybudować dom.

Jak na działce rolnej wybudować dom?projekt domu jednorodzinnego z poddaszem

 • Najprostszym sposobem na wybudowanie domu na działce rolnej jest zakup działki , która ma status działki do zabudowy siedliskowej oraz jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego .W planie powinna być podana powierzchnia gruntu, którą przeznacza się na siedlisko ( zwykle powierzchnia gruntu wymagana to 1 ha), tym samym działka może być uznana za siedlisko. W takiej sytuacji zaraz po zakupie działki ( wcześniej upewniamy się jaki jest zapis w MPZP), możemy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. ( dodatkowo przeczytaj : jak uzyskać pozwolenie na budowę?)
 • Zakup działki rolnej w gminie, gdzie nie ma Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego jest bardziej problematyczne .W takim wypadku działka zostanie uznana za siedliskową tylko w przypadku, gdy powierzchnia gruntu, którą przeznacza się na siedlisko przewyższa powierzchnię średniego gospodarstwa w gminie. Tutaj szczegóły ustala się bezpośrednio w gminie ( zwykle taka powierzchnia wynosi od 7-20 ha).
 • W przypadku zakupu małych działek rolnych istnieje ryzyko, że nie będzie można dokonać przekształcenia na działkę budowlaną. W takim wypadku najpierw działkę należy odrolnić oraz wyłączyć z produkcji rolnej. Proszę mieć na uwadze : na odrolnienie mają szanse jedynie grunty, w gminach, gdzie jest wydany Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego! Jeśli nie ma planu, działka jest mała, radzę zrezygnować z zakupu działki. Kolejnym etapem jest wyłączenie działki z produkcji rolnej, jednak o taką zgodę musimy występować tylko wtedy, gdy ziemia jest kiepskiej jakości . O zgodę na wyłączeniu nie musimy występować tylko w przypadku gdy ziemia jest kiepskiej jakości ( zalicz się do klas IV, IV a, IV b, V i VI i jest pochodzenia mineralnego). Odrolnienie działki trwa kilka miesięcy zatem należy uzbroić się w cierpliwość i przy zakupie działki mieć świadomość drogi formalnej i czasowej.

Popularne projekty domów jednorodzinnych :

 • Projekt domu SANTIA (Domplan)
  92,79 m2 Powierzchnia użytkowa
  19,34×17,54 m Wymiary działki
  SANTIA 4 790 zł 4 390 zł -8%
 • Projekt domu XARA (Domplan)
  145,66 m2 Powierzchnia użytkowa
  19.04×24,29 m Wymiary działki
 • Projekt domu SALOMEA (Domplan)
  135,48 m2 Powierzchnia użytkowa
  22,12×18,84 m Wymiary działki
 • Projekt domu OLIMPIA (Domplan)
  133,65 m2 Powierzchnia użytkowa
  21,14×18,84 m Wymiary działki

Przeczytaj także :

Zapytaj Eksperta

Komentarze (1)

Na swoim przykładzie mogę napisać, że kupiłem działkę, która ma status działki do zabudowy siedliskowej i jestem bardzo zadowolony z tego wyboru. Miałem na początku leciutkie problemy z odrolnieniem terenu lecz gdy to zostało wykonane działka mogła przyjąć budowę domku :) Jednym ogromnym plusem tego czynu są koszta które są naprawdę niższe niż za normalną działkę budowlaną krzysiek 2015-06-10 o 12:15