aktualizacja: 15.03.2016

Co to jest adaptacja projektu gotowego?

adaptacja projektu gotowegoKażdy projekt domu należy adaptować do działki, by inwestor mógł otrzymać pozwolenie na budowę domu.

Wybór odpowiedniego projektu domu to niezwykle istotna kwestia.

Pamiętajmy, projekt musi pasować do wymiarów działki, wytycznych określonych przez urząd konkretnej gminy oraz spełniać wymagania przyszłego użytkownika domu.

Co to jest adaptacja projektu do działki?

Adaptacja projektu - jest to dostosowanie projektu domu jednorodzinnego lub gotowego projektu do warunków lokalnych terenu, na którym znajduje się dana działka - strefy wiatrowej, śniegowej, przemarzania oraz ułożenia względem stron świata.

Na tym etapie architekt adaptujący wykonuje plan zagospodarowania terenu, wrysowuje obrys budynku na mapę do celów projektowych oraz wykonuje zmiany w projekcie domu na życzenie inwestora lub wynikające z konieczności dopasowania budynku do warunków terenowych.

Adaptacja projektu gotowego do działki to najważniejszy etap zmierzający do pozwolenia na budowę. Zaadaptowany projekt gotowy posiada przede wszystkim projekt zagospodarowania terenu, czyli mapę działki z zaznaczonym obrysem domu, przyłączami, instalacjami, małą architekturą, projektowaną zielenią itp.

Architekt adaptujący przygotowuje dokumentację do ZUDP czyli Zespołu Uzgodnień Dokumentacji Projektowej.

Bardzo istotne jest uzyskanie warunków technicznych dostawy mediów:

  • energii elektrycznej,
  • gazu,
  • wody,
  • zapewnienie odbioru ścieków i odpadów stałych.

Co to jest uzgodnienie ZUDP?

Jednym z ważnych dokumentów jest opinia Zakładu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej, działającego w starostwie w wydziale geodezji. Opinia ustala odległości między projektowanymi obiektami: budynkami, sieciami, zjazdami, jak również w stosunku do granic działek i innych obiektów.

Decyzja o warunkach zabudowy albo miejscowy plan mogą zawierać dodatkowe szczegółowe warunki (uzgodnienia i opinie różnych organów), które inwestor musi spełnić. Są to sprawy indywidualne i mogą dotyczyć np.: wyłączenia gruntów z produkcji rolnej albo leśnej (uzyskiwane w formie decyzji), opinii Konserwatora Zabytków, opinii Państwowego Inspektora Sanitarnego – jeżeli wymaga tego charakter obiektu, uzgodnienia przeciwpożarowe – jeśli wymaga tego charakter obiektu.

Pomocne artykuły: 

Zapytaj Eksperta

Komentarze (3)

Zastanawiam się nad projektem domu parterowego sezam (AE92). Ile bedzie kosztowała adaptacja domu do działki? czy mogę zagospodarować poddasze w projekcie? czy miejsce inwestycji ma znaczenie? marcia 2015-05-13 o 15:39
@marcia: Projekt domu Sezam to bardzo popularna propozycja domu jednorodzinnego parterowego o funkcjonalnym układzie pomieszczeń. Projekt został zaprojektowany z myślą o późniejszym zagospodarowaniu poddasza. W projekcie przewidziano strop gęstożebrowy, kąt nachylenia dachu 35 stopni, co minimalizuje skosy i pozwala na wygodnę aranżację przestrzeni na poddaszu (bez podnoszenia ścianki kolankowej).
Zamawiając projekt w naszej firmie, płacą państwo za adaptację tylko 1200 zł. Działamy na terenie całej Polski, miejsce inwestycji nie zmienia kosztów adaptacji.
architekt 2015-05-13 o 16:10
Witam, dobrze że można znaleźć artykuły tego typu.
Dla ludzi takich jak ja którzy są dopiero przed planami budowy jest to nieoceniona pomoc:D
Brawa dla autora za streszczenie tego co najważniejsze w prosty i szybki sposób !
Na pewno wykorzystam wszystko co znalazłem w tym artykule przy budowaniu własnego mieszkania.
maciej2 2015-06-17 o 13:17