tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Zdobywam sprawność wentylatora

gorbag 2013-09-28

Dziś dojechała większość materiałów do instalacji wentylacji mechanicznej, zgodnie z zapowiedziami przeniosłem się więc na strych, zdobywając sprawność instalatora wentylacji.

wentylacja mechaniczna termokontrol alnor
Cała masa rur metalowych
wentylacja mechaniczna termokontrol alnor
Skrzynka rozdzielcza (to w niej to inny element)
wentylacja mechaniczna termokontrol alnor
Skrzynka rozprężna z podpiętymi rurami
wentylacja mechaniczna termokontrol alnor
Tu będzie anemostat nawiewny (rura oczywiście do obcięcia)
wentylacja mechaniczna termokontrol alnor
Skrzynka od nawiewów prawie spięta

Jestem nawet zadowolony z postępów, chociaż praca od góry jest dużo trudniejsza niż od dołu. Koleność ewidentnie nie ta. Skaczę między wiązarami, leżę na nich i się zwieszam, przy czym długie rury i skrzynki przeplatam pod sznurkami do wełny. Ale da się.

Plastikowe rury idą zaraz pod dolnym pasem wiązara. Na razie przycinam je na długość, układam i tymczasowo mocuję trytytkami. Wykonawca ocieplenia mówił, że układał takie instalacje za granicą i tam dla uniknęcia przenoszenia drgań wszystko wisiało na sznurkach. Ale kupiłem też taśmę metalową perforowaną - pewnie wykorzystam.

Na moją prośbę projekt WM został uproszczony ze względu na koszty materiałów. Usunięte zostały tłumiki, drugi nawiew w salonie i dodatkowy wywiew w okolicy kominka. Teraz się zastanawiam czy jednak nie zrobić według pierwotnego planu, skoro są miejsca na skrzynce. Rury mam 100mb. Jak zabraknie (a dziś zużyłem już pierwszy zwój 50mb), to może zrobię jak artix1 i na części wywiewów (najdalsza garderoba) dam wyraźnie tańszą rurę niebieską, której pewnie nie muszę zamawiać na zwoje, tylko kupię w elektrycznym te kilkanaście metrów.

Rury wpinają się w skrzynki bardzo opornie, szczególnie jak wszystko wisi w powietrzu, łącznie ze mną. W ciągu tygodnia mam mieć resztę materiałów, to mógłbym spinać kolektor od wywiewu i dopasowywać skrzynki rozprężne. Jak będzie rozciągnięta wentylacja podwiązarowa, to można zostawić rury metalowe na później, a zająć się uszczelnianiem i awaryjnym mocowaniem sufitu od góry, ocieplaniem wieńca i, w końcu, stropu.

Zastanawiam się jeszcze nad tym tanim rekuperatorem. 6-8tys. zł to za dużo. Budżetowo, oprócz Luny, pojawiają się jeszcze maszyny z Tywentu, Vents VUT mini, czy Neogeotherm (tu bajeranckie sterowanie). Problem w tym, że można o nich przeczytać niewiele dobrego lub nic...

Komentarze

A te wystające rury do anemostatu to jak przycinałeś? szlifierką kontową? lisciok 2015-01-19 o 12:59
Pokaż ukryte (1)
Tak, ciąłem szlifierką kątową. Musiałem dodatkowo zastosować nypel między rurą a anemostatem, bo średnica rury ze skrzynki rozdzielczej była taka sama jak mocowanie anemostatu. W ofercie Alnora były takie średnice. Termokontrol ma chyba średnice tej rury do wyboru - przy większej nie trzeba nypla. gorbag 2015-01-19 o 13:27
witam
zastanawiam sie nad kanałami...
Czym sie od siebie róznia? niebieskie tansze ale czy gorsze? *mam nadzieje tylko te plex)
zastanawiam sie nad kanalami ventiflex oraz ecovent.
luk 2015-02-03 o 21:14
No i mam jeszcze jedno pytanie. Dlaczego do rozdzielacza pod anemostat u niektorych widac podczaczenie 2 rur a gdzie indziej 1? od czego to zalezy? luk 2015-02-03 o 21:18
Ad.1.
To niebieskie na zdjęciu to osłona rurki do wody. Stosowałem kanał niebieski, który jest z założenia rurą osłonową do kabli elektrycznych (tzw. rura arota), ale nie mają one atestu do wentylacji. Plastik nie jest badany, więc z założenia jest gorszy. Wąchałem 4 rodzaje arota i wybrałem jeden który nie śmierdział. Niektóre strasznie capiły padliną.

Na pewno nie dałbym tych rur na nawiew. Mam tak tylko dwa kawałeczki wywiewu, bodajże z garderoby (prawie zakręcony) i wiatrołapu (prawie zakręcony).

Na pewno też nie kupiłbym tego, nawet na wywiew, bez powąchania.
Cena oczywiście nieporównywalna. Kup obojętne jaki kanał, ale z atestami.

Ad.2.
Przed anemostatem jest skrzynka rozprężna. W projekcie miałem skrzynki z dwoma lub trzema rurami od skrzynki rozdzielczej. Ilość rur ma wpływać na regulację przepływów - gdzie więcej trzeba, co bliżej itd. TB z forum Muratora twierdzi, że na nawiewach wystarczy po jednej rurze, żeby była odpowiednia prędkość powietrza, a na wywiewach, których ma być mniej, może być więcej rur do jednej skrzynki rozprężnej.
U siebie mam potrójne skrzynki w dwóch sypialniach, salonie (1 z 2 nawiewów) i wywiewy w kuchni i łazience. Reszta była podwójna. Wersję oszczędnościową z projektu (którą sam sobie zażyczyłem), jednak rozbudowałem i dałem pojedynczy nawiew w spiżarni i pojedyncze wyciągi we wiatrołapie i garderobie. Później je prawie zakręciłem.
gorbag 2015-02-03 o 22:28
dzieki za info. Ja daje jeszcze sobie kilka dni i bede musiał u kogos zamówic. projekt takze a działac z instalacja bede juz sam. Jeszcze raz dzieki :) luk 2015-02-03 o 22:51