tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Z czego wybudować ściany?

gorbag 2012-01-18

Z czego wybudować ściany â?? podobno wszyscy przechodzą przez ten etap. Doświadczeni inwestorzy oceniali jednak z perspektywy czasu, że to jeden z mniej istotnych wyborów w czasie budowy, a ewentualne różnice w kosztach tracą znaczenie w całokształcie wydatków.

Napisze pokrótce jakie pomysły przychodziły nam do głowy w różnym czasie, niektóre mogą zaskoczyć!

strawbale â?? czyli domy z gliny i słomy, przeważnie budowane na szkielecie drewnianym, którego wypełnienie stanowią kostki słomy, a całość otynkowana jest gliną. Może to brzmi trochę egzotycznie, w Polsce jest raptem około 25 takich obiektów. Ale warto pomyśleć. Poniżej prezentacja:

Technologia nie przeszła głównie ze względu na małe doświadczenie trudno dostępnych ekip, niepewność małżonki i doświadczenia niejakiego Miramare. Kto chce to znajdzie.

domy drewniane â?? czyli domy z bali albo domy szkieletowe â?? a jeśli szkieletowe to jako szeroki szkielet z drabinek, np. typu larsen truss.

larsen truss

Wypełnienie izolacją celulozową, w Polsce najpopularniejszy jest ekofiber. Ewentualnie do konstrukcji belki dwuteowe, np. w systemie Kronopol, albo Steico. Nie przeszło ze względu na koszty projektu indywidualnego, które nas trochę zniechęciły (około 18-20 tysięcy złotych).

Później był pomysł tradycyjnego domu szkieletowego z projektu gotowego, ale zniechęcił mnie mieszkaniec takiego domu. Co poradzićâ?Ś

silikaty â?? zdrowe, ciężkie, naturalne, zimne, taki sztuczny piaskowiec. Nie przeszło, nie pamiętam dlaczego. W Polsce najczęściej mówi się w tym kontekście o produkcie Silka firmy Xella.

beton komórkowy â?? to chyba wygrało. Przeważa szybkość wykonania, lekkość materiału, dobra izolacja termiczna, duża naturalność, ciepły dotyk i słynne, chociaż poddawane w wątpliwość â??oddychanie ścianâ??, czyli możliwość buforowania i odprowadzania wilgoci. Nie będzie to jednak ściana jednowarstwowa. Nie będzie to też pewnie popularny Ytong z firmy Xella. Prawdopodobnie wybór padnie na beton komórkowy Solbet.

ceramika â?? cegły, pustaki itd. â?? nigdy nie lubiłem, co poradzić. Max, Porotherm itd. nie wchodzą w grę.

Komentarze

Witam.
Piszesz, że :
"Później był pomysł tradycyjnego domu szkieletowego z projektu gotowego, ale zniechęcił mnie mieszkaniec takiego domu. Co poradzićâ?Ś "

Co takiego odrzuciło Was od budowy w systemie lekkiego szkieletu drewnianego? Ja na chwilę obecną właśnie w tym kierunku chcę pujść.
gipson 2012-03-16 o 11:12
Rozmawiałem z bratem, który mam dom szkieletowy. Mieszka w nim z rodziną już kilkanaście lat i mówił, że wolałby mury. Dom podobno nieszczelny, mimo stosowania wiatro- i paroizolacji. Wieje, że żyrandole się kiwają. To co wieje, sam częściowo izolowałem i starałem się najdokładniej jak się dało. Nie mówię, że to całkiem źle, czy jakaś tragedia, bo rachunki za ogrzewanie mają niskie, czyli jakoś to działa. W takiej samej technologii jest też większość domów murowanych z poddaszem, które w rzeczywistości w połowie są kanadyjczykami.

Brat również zniechęcał mnie do blachy, którą sam ma, sugerując dachówkę.

Ostatecznie wybrałem BK również ze względu na czas budowy. Planujemy z różnych względów rozłożyć to na parę lat. Tymczasem szkieletowce raczej buduje się szybko i nie powinno być dużych przerw technologicznych. Część prac chciałbym wykonać sam. O ile np. schrzanię izolację to będzie kosztowne, ale nie będzie tragedii. Za robienie całego szkieletu bałbym się zabrać. Wymaga to fachowej ekipy, o którą dużo trudniej niż o doświadczonego murarza. Drewno wydaje się też technologią bardziej wrażliwą na błędy.

Nie zniechęcam jednak do szkieletu i nie mówię, że to złe. Ciągle mam sentyment do drewna, trochę pomagałem bratu przy przeróbce szkieletowca i budowie domu z bali. Dodatkowe budynki na działce na pewno będą z drewna. Zastanawiam się też nad ociepleniem domu wełną na drewnianym ruszcie i sporej części elewacji wykonanej w drewnie. To już spróbuję zrobić samodzielnie. Wyjdzie taki prawie szkieletowiec, z przeniesieniem części nośnej na BK :)
gorbag 2012-03-16 o 11:51