tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Wykończenie ścian pod malowanie

gorbag 2013-07-13

gładź na tynku cementowo-wapiennym
Rozstrzyga się temat ostatecznego wykończenia ścian. Zrobiłem w naszej sypialni eksperyment. Na pierwszym planie tynk cementowo-wapienny, pociągnięty gruntem Śnieżki. Na drugim gładź wapienna wtarta w ścianę i rozwałkowana po niej - cieniutko i bez szlifowania. Na końcu - pierwsza warstwa ewentualnej gładzi. Zobaczymy przy różnym świetle jak to wygląda. Wybór wiąże się z kosztami i ilością pracy (oczywiście pewnie własnej).

Sam tynk trochę przetarłem papierem ścienym przed wykańczaniem, a miejscami gdzie były nierówności, przytarłem całkiem sporo.

Komentarze

Na dziś wygrywa opcja nr 2.
Tynk bez niczego i z samym gruntem jest ostry i jednak mocno nieregularny.
Warstwa gładzi na 2mm trochę się znierówniła i wymagałaby drugiego pociągnięci, a do tego szlifowanie. Zniechęca koszt kilku przelotów z różnymi etapami po wszystkich scianach, pracochłonność i pył.
Wersja pośrednia to gotowa gładź (Acryl-Putz) rozciągnięta cieniutko po ścianie, w same nierówności. Zostaje częściowo widoczna struktura tynku. Jako że szpachelka na takim tynku przy cienkim zaciąganiu zostawia kreski, to po zaciągnieciu przejechałem po niej wałkiem dla wyrównania struktury. Idzie to stosunkowo szybko, materiału schodzi niewiele, nie ma też szlifowania i pylenia. Spróbuję w wolnej chwili zrobić tak całą ścianę, to będzie więcej danych.
gorbag 2013-07-14 o 20:36