
Wielu z nas od dzieciństwa marzy o małym domku z tarasem, najlepiej położonym w jakimś urokliwym miejscu. Dla niektórych idealne miejsce na odpoczynek gwarantuje dostęp do wody i plaży, inni wolą zaszyć się w lesie lub w górach. To właśnie te kierunki są najpopularniejsze, jeśli chodzi o turystykę.
Niestety, nie każdego stać na to, by móc mieszkać w wymarzonym miejscu przez cały rok. Przeszkodą bywa zarówno koszt działki jak i utrudniona komunikacja. Rodzinom z dziećmi czy osobom starszym zależy na łatwym dostępie do podstawowych usług, a działki nad morzem czy w górach nie zawsze mogą się tym pochwalić. Czy musimy więc rezygnować ze swoich marzeń?
Niekoniecznie. Wyborem, który zadowoli nawet najbardziej wymagających jest zakup niewielkiej połaci ziemi i postawienie domku letniskowego. Wtedy o każdej porze roku mamy możliwość relaksu i kontaktu z przyrodą, jednocześnie czując się całkowicie u siebie. Śmiało można przyznać, że dom letniskowy za miastem spełni marzenia wielu z nas. Jakie kwestie warto przemyśleć przed rozpoczęciem budowy?
Dla kogo urlop w domku letniskowym?
Jedną z najważniejszych zalet wakacji w takim miejscu jest niezależność. Nie obchodzą nas godziny zameldowań i wymeldowań, godziny ciszy nocnej czy kontakty z innymi gośćmi oraz personelem. Urlop spędzamy z tymi osobami, z którymi naprawdę chcemy lub samotnie. Śniadanie możemy zjeść popołudniu i nikt nie będzie miał o to do nas pretensji. A czy właśnie nie tego pragniemy myśląc o prawdziwym wypoczynku?
Poza tym, niewątpliwym atutem jest spora przestrzeń. To prawda, że niektóre domki letniskowe mają zaledwie dwadzieścia kilka metrów kwadratowych, ale dodając do tego powierzchnię tarasu i możliwość kontaktu z przyrodą bez udziału osób trzecich, przewyższają możliwości pokoi hotelowych czy kwater.
O domkach letniskowych mówi się, że to domy w miniaturze. Są rozplanowane tak, by komfort ich użytkowania był jak najwyższy. W każdym z nich znajdzie się miejsce na łazienkę, kuchnię, salon i sypialnię. Nawet projekty niewielkich budynków zawierają w sobie często pomieszczenia gospodarcze, pomocnicze, sprytne schowki a nawet garaże.
Posiadanie własnej kuchni na wakacjach jest też atrakcyjne ze względów ekonomicznych. A dzięki obniżeniu kosztów wyjazdów, zwiększamy możliwość regularnych powrotów w ukochane miejsce. Z kolei domki letniskowe stawiane na działkach z myślą o uprawie ogródka czy sadu świetnie sprawdzą się w roli letniej kuchni, spiżarni i składu narzędzi. Ponieważ wszystko mamy na miejscu, a letni domek często wyposażony jest w niezbędny sprzęt AGD i meble, nie musimy brać ze sobą wielkich bagaży na wyjazd. Ograniczy to z pewnością stres przy pakowaniu i uprzyjemni samą podróż do celu.
W naszym domku możemy przechowywać wszystko, co potrzebujemy do przyjemnego wypoczynku. Jeśli wybraliśmy działkę w górach, cały narciarski sprzęt i akcesoria, może już na nas tam czekać. Podobnie z wędkami czy łódką jeśli posiadamy działkę blisko akwenu wodnego. W tym miejscu każdy może wyobrazić sobie swoje idealne miejsce relaksu i sam określić, co najlepiej sprawdzi się w przypadku jego rodziny.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domku letniskowego?
Ponieważ z domku letniskowego z założenia korzystamy okresowo, zastanówmy się nad rodzajem ścian, z których będzie zbudowany. Jeśli zdecydujemy się na murowane, a nie będziemy pojawiać się tam regularnie, to istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się wilgoci. Natomiast domki szkieletowe mają tę przewagę, że łatwo się wychładzają, ale też łatwo je nagrzać. Jeśli wiemy, że w zimie nie będziemy często przyjeżdżać, warto zdecydować się na drewnianą konstrukcję i ściany. Oszczędzimy sobie wielu zmartwień, a przyjemność przebywania w nagrzanym, suchym pomieszczeniu jest nieoceniona. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy by termoizolacja w drewnianej konstrukcji była zadowalająca przez cały rok, będzie nas też więcej kosztowała.
Dopasowany projekt do ciebie
Na pierwszy rzut oka domek letniskowy może wcale nie różnić się od tego całorocznego. I faktycznie część projektów domów sprawdzi się zarówno w jednej jak i drugiej wersji. Nie musimy więc rezygnować z powierzchni czy komfortu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Wyglądem domki również nie przypominają stodół czy kurników. Przeważnie mają gustownie wykonaną elewację, duże okna i całe przeszklenia, tarasy i balkony. Można wybudować stylowy i nowoczesny budynek lub coś na kształt willi z basenem. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia oraz oczywiście zasobność portfela.
Niektórym tak bardzo podoba się życie z dala od miasta, że zaczynają wręcz przenosić się do swego letniskowego domku. Nowoczesne projekty tych budynków właściwie na to pozwalają. Jeśli względy prawne nie są przeszkodą, może być to dobry wybór np. na roczny urlop albo kilkumiesięczną pracę w domu, wymagającą skupienia.
Dobrą opcją wykorzystania możliwości domku jest również wynajmowanie go znajomym i rodzinie. Dzięki temu jego zaletami będzie się mogło cieszyć jeszcze więcej osób, a my zyskamy pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy. Niektórzy uczynili z tego nawet dodatkowe źródło dochodu, przeznaczając swoją posiadłość na wynajem krótkoterminowy. (Projekty domów letniskowych znajdziesz tutaj: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-domu-letniskowego/)