Minimum 500 zł rabatu na projekt domu 🔥Voucher na projekt wnętrza - rabat 500 zł! 🧡 Kup pakiet do 15.06.

Wiaty garażowe - czym kierować się przy wyborze

Blog dom tani w budowie

data publikacji
07.10.2021


Czym jest wiata garażowa?


Przepisy prawa budowlanego nie definiują wprost pojęcia wiaty garażowej ani wiaty samochodowej. Z reguły, uznaje się, że wiata garażowa, jest elementem małej architektury, którą stanowi zadaszona przestrzeń, przeznaczoną do lokowania pod nią pojazdów.


Z uwagi na to, że obiekt ten, w myśl przepisów prawa nie stanowi pełnoprawnego budynku, z reguły jest pozbawiony wszystkich ścian zewnętrznych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wiatę garażową choć częściowo zabudować.


Wiata nie może posiadać też fundamentów, których zadaniem byłoby trwałe związanie ich z podłożem, dzięki czemu bez problemu można ją dowolnie umieścić, oraz przetransportowywać z miejsca na miejsce.


Niezbędne formalności


Wiata garażowa stanowi obiekt o powierzchni całkowitej do 25 m2 i nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę, jak ma to miejsce w przypadku budynków murowanych np. garaży.


Jedyną czynnością jaką należy podjąć, jest dokonanie zgłoszenia do odpowiedniego organu, którym z reguły jest urząd miasta lub starostwo powiatowe. W przypadku braku sprzeciwu przez urząd w terminie 30 dni od dnia dokonania zgłoszenia, można rozpocząć czynności.


Jakie rodzaje wiat garażowych wyróżniamy?


Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli gotowych wiat garażowych. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy drewniane wiaty garażowe, które są stosunkowo tanim rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu impregnatów, ten typ wiat będzie odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym wilgoci.


Warto też zastanowić się nad wiatami, które są zbudowane z połączenia drewna oraz PCV. W takim przypadku konstrukcja boczna składa się z elementów drewnianych, natomiast pokrycie dachowe pokrywa PCV lub dachówka ceramiczna.


Jednym z takich rozwiązań jest projekt G211, który dodatkowo wyposażony został w ocieplenie wykonane z wełny mineralnej, natomiast słupki obito dodatkowo wewnątrz płytą GFK.


Dużą odporność na czynniki zewnętrzne posiadają także wiaty wykonane z aluminium i stali ocynkowanej, które pomimo swojej wysokiej ceny będą służyły bezawaryjnie przez wiele lat.


Wybierając wiatę garażową warto zdecydować czy ma mieć ona charakter otwarty czy częściowo otwarty. Dzięki zastosowaniu większej ilości bocznych ścian, w większym stopniu chroni się przechowywane pod nią pojazdy. Co ważne, takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie w przypadku konieczności przechowywania pod wiatą np. rowerów, drewna na opał czy przyrządów ogrodniczych.


Czym się kierować wybierając idealną wiatę garażową?Aby wiata służyła na lata, należy zastanowić się jakim celom ma służyć oraz poznać swoje indywidualne predyspozycje co do tego rodzaju obiektu. Istnieje jednak szereg elementów, na które każdy, zastanawiający się nad wyborem wiaty powinien zwrócić uwagę.

Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • materiał z którego wiata jest wykonana. Powinien być on odporny na czynniki atmosferyczne a także promienie UV. Kupując wiatę, warto zwrócić uwagę, czy materiał, z którego została wykonana był testowany na ww. czynniki,

  • sposób jej montażu. W przypadku wyboru wiaty do samodzielnego montażu, warto wybrać te których złożenie nie sprawi większych trudności i nie jest zbyt skomplikowane,

  • łatwość w pielęgnacji, konserwacji i utrzymaniu

  • konstrukcja wiaty. Dobrze, jeśli jest ona wytrzymała oraz stabilna. Dużą wytrzymałością odznaczają się wiaty wsparte na czterech łapach,

  • możliwości zastosowania wiaty.


Zalety posiadania wiaty garażowej


Posiadanie wiaty garażowej na posesji przynosi szereg wymiernych korzyści. Po pierwsze wiata zapewnia doskonałą ochronę pojazdu przez niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak śnieg, deszcz czy mróz.


Koszt zakupu lub wybudowania wiaty jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku budowy garażu wolnostojącego. Decydując się na wiatę niewielkich rozmiarów unika się uciążliwych formalności związanych z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę. Ten rodzaj zabudowania sprawdzi się idealnie w przypadku mniejszych, wąskich działek.


Co ważne, wiata może stanowić także doskonałą ozdobę ogrodu podczas letnich wieczorów. Zmiana jej przeznaczenia na miejsce przeznaczone do spędzania wspólnego czasu w gronie rodziny oraz przyjaciół zajmuje niewiele czasu i jest bardzo prosta do zaaranżowania.


Część wiat, wyposażonych w ściany boczne lub posiadających dodatkowe składziki, będzie doskonałym miejscem do przechowywania, co więcej sprawdzi się także świetnie w roli drewutni.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663