
Jednak, co zrobić w sytuacji, gdy jest się właścicielem jednego lub większej liczby pojazdów, a jak wiadomo, niekorzystne warunki atmosferyczne mają negatywny wpływ na karoserię i nie tylko. Dlatego wiaty garażowe to doskonałe rozwiązanie, które jednocześnie stanowi ciekawe zaaranżowanie dostępnej przestrzeni.
Dlaczego warto postawić wiatę garażową?
Podstawową zaletą tego rozwiązania jest oczywiście stworzenie przestrzeni zadaszonej, w której można przechowywać samochód. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, a jednocześnie nowoczesne projekty oraz trendy ku wykorzystywaniu drewna, jako materiału budulcowego przekładają się na elegancki wygląd tego typu konstrukcji.
Pozwala to na stworzenie dodatkowego elementu aranżującego przydomowy ogród. Wybór projektu o odpowiednim metrażu pozwala również na stworzenie przestrzeni gospodarczej, w której przechowywać można kosiarkę, czy inne sprzęty ogrodowe.
Czy wiaty garażowe są wytrzymałe?
Wiele osób zastanawia się, czy wiata jest obiektem odpornych na szkodliwe działanie aury pogodowej, w tym porywiste wiatry. Z uwagi na wykorzystanie specjalnego drewna klejonego, jako elementu konstrukcyjnego, a także profesjonalny projekt, uwzględniający potrzebę stworzenia stabilnej, wytrzymałem konstrukcji, rozwiązania tego typu sprawdzają się przez długi okres czasu.
Dodatkowe preparaty przeznaczone do impregnacji drewna ułatwiają jego renowację i przywrócenie pierwotnej barwy, jeśli ta zacznie blaknąć.
Zalety wiaty garażowej
Przede wszystkim podczas wyboru tego rozwiązania zredukowane zostają koszty, związane ze wzniesieniem obiektu dedykowanego przechowywaniu pojazdów, także sprzętów ogrodowych. Nie ma potrzeby wykonywania jednolitej powierzchni, na której parkowany będzie samochód, wystarczy wyłącznie odpowiednie utwardzenie podłoża.
Oczywiście, można w tym celu wykorzystać kostkę brukową, łącząc tym samym chodnik i podjazd z wiatą w jedną kompozycję. Nowoczesne projekty stanowią doskonałe uzupełnienie architektury ogrodowej. Konstrukcje są bardzo wytrzymałe, odporne na szkodliwe działanie warunków pogodowych.
W przypadku zakupu kolejnego samochodu, istnieje możliwość rozbudowy wiaty, w celu stworzenia dodatkowego, zadaszonego miejsca ogrodowego. Dla osób, które cenią sobie także wydzielone pomieszczenie gospodarcze, polecane są projekty, w których wiata budowana jest wraz z niewielkich rozmiarów pomieszczeniem, które sprawdza się do przechowywania sprzętów ogrodowych. Dodatkowym atutem jest możliwość postawienia wiaty nawet na działce niewielkich rozmiarów.
Typy wiat garażowych - który wybrać?
Podstawowym typem jest wiata wolnostojąca, jedno lub dwumiejscowa. Bardzo popularne są realizacje wykonane z drewna, jednak nowoczesne projekty uwzględniają także rozwiązania wykonane ze stali. Innymi typami są wiaty z pomieszczeniem gospodarczym, a także murowane.
Nasz wybór powinien być przede wszystkim uzależniony od ilości miejsca, jakim dysponujemy na wykonanie wiaty. W przypadku ograniczonej przestrzeni sprawdzą się wiaty wolnostojące. Jeśli posiadamy dodatkowo ogród, konstrukcja wykonana z drewna świetnie sprawdzi się jako architektura ogrodowa i uzupełnienie przestrzeni.
Dla osób, które posiadają dużą ilość sprzętów, takich jak kosiarki, piły akumulatorowe i innych, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystaniem z opcji, która oferuje także pomieszczenie gospodarcze, gdzie sprzęty te mogą być bezpiecznie przechowywane.