tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Wełna mineralna na ocieplenie stropu

gorbag 2013-10-17

Byłem w pierwszym punkcie w sprawie wełny mineralnej. Isover 039 kosztuje ciut ponad 14 zł/m2 przy grubości 15cm i około 5zł/m2 przy grubości 5cm. Zgodnie z przewidywaniami wychodzi że za wełnę zapłacę trochę ponad 2000zł. Chyba zostanę przy wełnie Unimata 039 z Isovera. Profimata 035 kosztuje ponad 19zł/m2 przy 15cm.

Wezmę trochę więcej niż 100 m2, bo wełną chciałbym również nią ocieplić:
- wieniec przy ścianach szczytowych, trochę wyżej
- obszar wokół komina
- górę ścian działowych
- obszary w okolicach skrzynek rozdzielczych i rozprężnych, kabli, wszystkie dziury w rogach gdzie nie pójdzie granulat
- rury do wentylacji biegnące ponad stropem

Komentarze

wełna, hmmm, moim skromnym zdaniem, wielki błąd, za rok,dwa będzie mokra, obojętnie jak się ją położy na pewno będzie mokra (nie wilgotna, mokra) i będą mostki, szcz. przy łączeniach ze ścianami zewnętrznymi, nawet jak sam położysz. Już nie mówię o trudności w aplikacji isovera.
1/ Czy dobrze to rozważyłeś?
2/ 20cm nowiutkiej wełny to za mało, a 20cm mokrej wełny za dwa lata to prawie nic - dla mnie by było szkoda $$
3/ wełnę będziesz kładł sam?
4/ ponownie polecam piankę poliuretanową wtryskiwaną, dość drogo, ale efekt długotrwałości murowany!
pozdrawiam,
pit
pit 2013-10-19 o 16:30
Czemu ma być tak źle? Wielu (w sumie prawie wszyscy) mają wełnę i w domach energooszczędnych też się pojawia. Rachunki za grzanie mówią same za siebie - nie przeszkadza to w uzyskaniu dobrych wyników. Dom brata ocieplony jest wełną z góry, z dołu i z boków i mimo że nie ma jej za wiele, to rachunki są stosunkowo niewielkie.

Planuję ocieplać sam, układać wełnę od góry na sznurki, a pod spodem będzie granulat styropianowy. Łącznie będzie w stropie 37-52 cm izolacji. Powinno wystarczyć.

Wełna będzie dużo lepiej wietrzona niż w domach z poddaszem. Od dołu będzie paroizolacja i styropian. Wentylacja mechaniczna, czyli wilgoć odprowadzana głównie przez wywiewy. Od góry będzie może jakaś przewiewna włókninka i deski na dość przewiewnym strychu. Czemu wilgoć miałaby siedzieć w wełnie w takiej sytuacji?

Nad ocieplaniem wieńca też się zastanawiałem, jak to zrobić szczelnie i bez zbyt wielu mostków. Wymyśliłem, że styropian który naklejam od góry może trochę wystawać do wnętrza domu. Od dołu będzie zachodzić granulat, od wnętrza będzie dochodzić wełna. To powinno prawie wyeliminować mostek na tym połączeniu.

Do pianki mam niechęć i tyle. Poza tym podoba mi się możliwość awaryjnego lub rozwojowego dojscia do wszystkiego od góry. Jakby mi coś nie zagrało, to ściągam deski, wełnę, grzebię w styropianie i naprawiam, albo dodaję co trzeba.
gorbag 2013-10-19 o 22:56