tel.: 71 712 72 22
pn.-nd.: 09:00 - 20:00

Dom tani w budowie

blog budowlany

Tynki cementowo-wapienne czy gipsowe?

gorbag 2013-01-17

Chyba się ostatecznie zdecydowałem w sprawie tynków. Większość pytanych znajomych poleca tynki cementowo-wapienne i takie pewnie zrobimy. To jakieś wyrównanie właściwości Ytonga. Będzie wytrzymała powierzchnia, może działówki będą mniej przenosić dźwięk, większa akumulacja ściany itd. Dodatkowo w części dziennej może zrobimy gładź, w pokojach dzieci i naszej sypialni nie widzę tymczasem takiej potrzeby.

Rozesłałem dziś trzy zapytania mailowe, zobaczymy co z tego wyniknie, bo różnie bywa z używaniem maili przez fachowców. Gdybym np. pisał do mojego głównego wykonawcy, to raczej nie dostałbym odpowiedzi, bo dla niego te całe komputery to zawracanie głowy (chociaż stronę ma nawet przyzwoitą).

Dzwonili z urzędu, że do zgłoszenia robót przy przyłączach wody i kanalizacji potrzebuję jeszcze donieść oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością do celów budowlanych, które już raz tam składałem.

Rozglądałem się po różnych dziennikach budowy za cenami tynków. Ceny wahają się od 15 do 25 zł za m2 z materiałem, przy czym przy własnym materiale można być bardziej pewnym ile i czego zostało zużyte przy robocie. Zerkałem na plan i wyszło mi poniżej 250m2 tynków. Nie wiem czy to możliwe, bo całość wyszła by znów taniej niż zakładałem w przymiarkach (7000 zł). W sobotę pomierzę dokładnie, odejmując jeszcze otwory. No ale w sumie dojdzie gładź w salonie, która też coś kosztuje. Wydaje mi się też, że niedoszacowałem kosztów sufitu i ocieplenia stropu, nawet nie sprawdzałem cen wełny, rusztów i płyt. Wszystko wyjdzie w praniu.

Komentarze

Z odejmowaniem otworów się nie zapędź, jak ja ;) Różnie liczą, ale najczęściej słyszałem że do powierzchni 2,5-3m2 się nie odlicza. Czyli okno 1,5x1,5=2,25m2 nie podlega odliczeniu. Jak mi tłumaczono, ponieważ obróbka krawędzi okna sporo pochłania. Więc jedynie drzwi tarasowe można odliczyć.

Pozdrawiam
niemar 2013-01-17 o 20:33
1/ najlepiej tynki zrób samemu...
2/ a może karton-gips ? łatwo naprawić dziurki (puknięcia), no i zrobisz samemu... z tych 7.tys. połowa to robocizna!
3/ z tego co wiem, najdroższe jest obrabianie okien, powinieneś samemu to zrobić
4/ jak grubo chcesz ocieplić strop? PAMIĘTAJ, ŻE TO NAJWAŻNIEJSZA CZĘŚÄ? IZOLACJI, szczególnie na stykach ze ścianami oraz z wieńcem (ciepło idzie do góry, i albo "się odbija" i troszkę wraca, albo ucieka)
4a/ jak dasz znowu "majstrom" ocieplenie do wykonania - spartolą ci robotę, bo oni robią na metry, a nie by było dobrze i dokładnie - powtórzę się: RĂ?B TO SAMEMU (+ 1 "z pojęciem" pomocnik do podawania)
5/ koszt wełny jak ci się uda gr. 20cm w cenie 20-22 zł/m2 (wsp.0,35) to bierz - czym więcej tym lepiej, ja bym dał minimum 40 cm, a najlepiej 60 cm (i nie ugniatać ;-)
6/ jak wsp. więcej niż 0,35, to trzeba ładować grubiej
7/ ile planujesz dać styro na ściany zewn?
pozdrawiam,
pit 2013-01-17 o 22:29
1/2/3 ciężko będzie :) Niby mi się nie spieszy, ale nie mam wystarczającego zaufania do swoich umiejętności, dokładności, okazuje się że ciężko wygospodarować czas na tygodniu. Trochę poczytałem, popytałem i pewnie zostanę przy tynkach, a sam nie podejmę się ich nakładać.

4/ Planuję na strop 30-40 cm izolacji. Zakładam, że nie wezmę nikogo do wełny, tylko ułożę ją sam (z wełną już kiedyś pracowałem, nawet trafiłem po zatarciu oka na nocny dyżur do szpitala okulistycznego), chyba że - inna opcja - zamówię jednak celulozę (ekofiber) z usługą. Okaże się w odpowiednim czasie, zależnie m.in. od kosztów.

60 cm mi nie wejdzie, jak bym robił podłogę strychu na dolnym pasie wiązara, ale jakieś 50cm powinno wejść.
Na ten moment planuję ściany i strop ocieplać samodzielnie. Nie mam szczególnego doświadczenia, ale będę się na pewno bardziej starał niż pracownik najemny.

7/ na zewnątrz ma być 20cm grafitu, a na ścianie bez okien (północny wschód) pewnie 25cm.
gorbag 2013-01-17 o 23:45
1/2/3 szkoda... płyty g-k szybko się kładzie, tynki wolniej kilka razy, fakt
4/ ekofiber OK (ale koszty spore będą), a do wełny okulary ochronne!!!
4a/ a co z masą własną celulozy (mimo, że lekkie to jest, ale na całą powierzchnię to jednak waży troszkę) - będzie leżało bezpośrednio na suficie z karton-gipsu i w górę na strych? ;-)
7/ styro zewnątrz bardzo solidnie, nie powiem.... dobrze ocieplony domek będzie.
pit 2013-01-18 o 14:36
Jak chcecie zmieścić tyle izolacji na stropie?

Jak rozumiem od dołu - płyta z regipsu, folia i wełna między krokwiami (no konstrukcją wiązarów), a na górny pas krokwi [czy jak tam zwał] płyty OSB, co by chodzić czasem po tym nieużytkowym poddaszu. Dobrze myślę???
niemar 2013-01-18 o 15:37
Pokaż ukryte (5)
U mnie jest tam trochę więcej miejsca niż standardowo.
Wieniec ma 30cm wysokości, a ściany wewnętrzne prawdopodobnie będą sięgać mniej więcej do granicy wieńca i betonu komórkowego. Bezpośrednio na wieńcu leży dolny pas wiązara, który jeśli dobrze pamiętam ma 22cm szerokości. Można więc np. zrobić dwie warstwy wełny po 20cm i jeszcze będzie między nimi trochę przestrzeni (nie wiem czy ma to sens). Pod dolnym pasem wiązarów można zrobić sznurkowanie i górna warstwa wełny leżałaby na sznurkach. Dolna warstwa wełny leżałaby wówczas na podwieszonym suficie.

A może wełna w granulacie? Piczman z FM przesadził z obciążeniem i cały sufit zwalił mu się na salon, na szczęście bez ofiar.

Zastanawiam się ciągle jak najlepiej ocieplić wieniec. Pewnie będzie od zewnątrz i od góry taki sam styropian, a od wewnątrz wełna. A wieniec na ścianie wewnętrznej? Nad nim mam tylko grubość wiązara. Może to miejsce też ocieplę styropianem, a nie wełną.

Jeszcze decyzja co do ścian szczytowych, tymczasem tylko obitych OSB. Przez jakiś czas myślałem o obłożeniu OSB styropianem (tańszym styropianem z mocowaniem mechanicznym) i tynk równo na całości bocznych ścian.
Teraz bardziej myślimy o nieocieplaniu szczytów, dodaniu lekkiej konstrukcji wysuniętej na grubość styropianu i obiciu tego drewnianą szalówką. Styropian na ścianie parteru częściowo wychodziłby na OSB, a od drugiej strony wieniec byłby przykryty wełną, bo styropianem trudniej byłoby obrobić szkielet.

Chyba że jednak wszystko zasypiemy ekofibrem :)
gorbag 2013-01-18 o 19:48
Przypadkiem natknęłem się na Pana dziennik.
Pozwolę sobie zabrac głos w sprawie tynków.
Tynkarze wliczają w metry wszystkie otwory,oprócz tych większych.
One są liczone metr bieżący glifa razy trzy,czyli jesli otwór ma rozmiary 2.2*3,szerokość glifa 0,2m to (2.2*2+3)*0.2,i tyle.
Proszę zapytać tynkarzy ,jakim tynkiem będą Panu tynkować-ma to znaczenie.
Trochę tych tynków nałożyłem:)ale ja operuję pod Warszawą.
grzegorz 2013-01-21 o 12:11
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.

Tynkarze... Zgodnie z oczekiwaniem, na maila nie odpowiedział dotychczas żaden z trzech zapytanych :)
A były to maile podawane w ogłoszeniach, zresztą w ogłoszeniach na jednej z moich stron internetowych.
gorbag 2013-01-21 o 12:35
Patrzę w projekt, wieniec ma 30cm, ale wg. rysunku sufit jest z górną krawędzią wieńca. Chyba, że obniżacie sufit? Czy dobrze czytam projekt? niemar 2013-01-23 o 21:47
Rzeczywiście tak jest w oryginalnym projekcie. Wieniec jest jednocześnie nadprożem i wchodzi w zakres ścian wewnętrznych.

U nas są nadproża, na nich jeszcze jedna warstwa bloczków i dopiero wieniec. Wieniec wypada ponad ścianami wewnętrznymi. Może w salonie damy sufit parę cm wyżej, ale generalnie wieniec będzie u nas nad poziomem sufitu.

Dodatkowo w tych okolicach nie mamy murłaty i zmieniliśmy kształt wiązara - doszły zwisające okapy, a odpadły "ścianki kolankowe".Porównaj to zdjęcie z oryginalnym projektem:http://www.budowa-domu.info/images/snieg4.jpg
gorbag 2013-01-23 o 23:41