Minimum 500 zł rabatu na projekt domu 🔥Voucher na projekt wnętrza - rabat 500 zł! 🧡 Kup pakiet do 15.06.

Sufit podwieszany - co warto wiedzieć?

Blog dom tani w budowie

data publikacji
19.02.2021


Profesjonalnie wykonany podwieszany sufit ma wiele zalet. Z jednej strony pozwala nam na ukrycie instalacji, a z drugiej umożliwia stworzenie ciekawej aranżacji wnętrza. Może być wykonany zarówno w salonach i sypialniach, jak również kuchniach, łazienkach i na poddaszu. Należy jednak pamiętać, że aby sufit dobrze się prezentował musimy spełnić kilka warunków.


Rodzaje instalacji


Decydując się na taki rodzaj instalacji po pierwsze musimy uwzględnić wysokość pomieszczenia, w którym ma się znajdować. Zaleca się aby nie była ona mniejsza niż 2,8 m, ponieważ w innym przypadku możemy uzyskać klaustrofobiczny efekt.


W mniejszych i podłużnych pomieszczeniach, dobrym wyborem będzie stelaż jednopoziomowy. Dzięki zamocowaniu go na krótkich łącznikach będziemy mogli ukryć instalację i jedynie minimalnie obniżyć wysokość ścian. Wadą tego rozwiązania jest wiotkość konstrukcji i niewielka ilość miejsca pomiędzy stropem, a sufitem, co umożliwia umieszczenie wewnątrz jedynie przewodów elektrycznych.


Jeśli posiadamy wyższe pomieszczenie, które chcemy dodatkowo ocieplić lub wyciszyć, możemy zdecydować się na stelaż jednopoziomowy krzyżowy. Ten rodzaj sufitu możemy podwiesić na wysokości od 15 do 150 cm. Profile główne są rozstawiane co 120 cm, natomiast profile nośne zakładane są pomiędzy profilami głównymi co 40 cm. Dzięki temu rozwiązaniu w konstrukcji sufitu mamy zdecydowanie więcej miejsca, co pozwala nam na wykorzystanie izolacji z wełny mineralnej.


Trzecim rodzajem jest stelaż krzyżowy dwupoziomowy, który zajmuje najwięcej miejsca i z tego powodu polecany jest do wysokich wnętrz. Montuje się go na specjalnych hakach, z wykorzystaniem profili głównych ułożonych w jednym kierunku i pasujących do nich profili nośnych. Sufit możemy podwiesić na maksymalną wysokość 150 cm, co daje nam dużo miejsca na ukrycie izolacji i poszczególnych elementów instalacji.


Bardzo ważną informacją, na którą musimy zwrócić uwagę jest to, że sufit nie może zasłaniać instalacji gazowej! Jeśli będzie ona znajdować się pod sufitem, w przypadku awarii nie będziemy w stanie wyczuć zapachu gazu.


Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych


W przypadku budynków mieszkalnych do montowania podwieszanych sufitów najczęściej wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe. Wybierając odpowiedni materiał warto zwrócić uwagę w jakich warunkach będzie się on znajdował. W przypadku kuchni i łazienek zalecane są płyty odporne na wilgoć.


Posiadają one zielony kolor i są zaimpregnowane woskiem lub sylikonem, co pozwala uniknąć problemu pleśni. Innym rodzajem płyt są płyty ognioodporne. Charakteryzują się różową barwą i są polecane w szczególności do pomieszczeń znajdujących się na poddaszu.


Formowanie płyt i kształt sufitu


Decydując się na sufit podwieszany możemy wpływać na jego kształt dzięki formowaniu płyt gipsowo-kartonowych. Możliwe jest zarówno formowanie na sucho, na mokro, a także przy użyciu frezarki. Na rynku znajdziemy również gotowe uformowane płyty, ale musimy liczyć się z wyższą ceną tego rodzaju produktów. W przypadku formowania na sucho i na morko, należy zakupić specjalne giętkie płyty, które następnie umieszczamy w specjalnych, nadających kształt formach.


Zalety podwieszanego sufity


Profesjonalnie wykonany podwieszany sufit umożliwi nam stworzenie ciekawego charakteru wnętrza i jego subtelne oświetlenie. Możliwość nadania mu dowolnego kształtu i ukrycia elementów instalacji, daje nam niemalże nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczeń. Tego rodzaju sufit posiada również wiele praktycznych zalet, pozwalając między innymi na ukrycie mankamentów i nierówności stropu.


Co więcej świetnie maskuje nieestetyczne kable, przewody lub rury. Dodatkowo pozwala na zamaskowanie izolacji i ocieplenie lub wyciszenie pokoju. Jego liczne zalety sprawiają, że pomimo swojego kosztu z całą pewnością jest opcją wartą rozważenia w projektowaniu naszego domu.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663