🔥 PROJEKT Z BUDOWĄ 🏠 OSZCZĘDASZ 10 000 ZŁ - RABAT NA INSTALACJE 🏠 UMOWA I ZWROT KOSZTÓW PROJEKTU" ⚡️

Studnia głębinowa, kiedy warto się na nią zdecydować

Blog dom tani w budowie

data publikacji
24.04.2021


Studnia głębinowa to często jedyne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej. Wiele osób jednak wybiera to rozwiązanie, bo korzystanie z wody pochodzącej z własnej studni głębinowej jest tańsze, mamy własny zasób wody, za który nie musimy bowiem płacić. Jednak musimy pamiętać, że nie wystarczy wykopać dół w ziemi, aby móc pobierać wodę, należy nie tylko zainwestować w odpowiedni projekt, a także ściśle się go trzymać w trakcie budowy.


Dlaczego wybranie odpowiedniego projektu studni głębinowej jest kluczowe?


Jeśli chodzi o studnię głębinową to należy pamiętać przede wszystkim o dobraniu właściwego projektu, który będzie uwzględniał wszelkie wytyczne dotyczące prawa wodnego. Musi być bowiem na tyle daleko od szamba, oraz działki budowlanej, aby nie tylko funkcjonowanie studni było właściwe, ale także, aby nie narazić się na kary finansowe. Odpowiedni projekt uwzględnia wszystkie te kwestie i możemy bez oporów według niego wykopywać naszą studnię i z niej korzystać.


Różne rodzaje studni głębinowych


Kiedy chcemy zdecydować się na wykopanie studni głębinowej to musimy wiedzieć, że mamy do wyboru różne rodzaje tego rodzaju rozwiązań. Każdy jest kopana na zupełnie inną głębokość, a odpowiedni projekt to uwzględnia, aby ta spełniała swoje funkcje tak jak tego oczekujemy, a także, aby była zgodna z prawem wodnym. Im głębsza studnia, tym czystsza woda i na taką warto się zdecydować, kiedy woda ma nam służyć do picia.


Studnia głębinowa, a niezbędne pozwolenia


Wykopanie studni głębinowej to jedno, jednak musimy pamiętać także o załatwieniu niezbędnych pozwoleń, które zagwarantują nam, że wykopana studnia nie będzie obarczona w przyszłości żadną karą. Tym bardziej że załatwienie pozwolenia, oraz jego koszt nie jest wysoki. Warto więc zastanowić się nad tym wcześniej.


Dlaczego warto zastanowić się nad wykopaniem studni głębinowej?


Musimy uświadomić sobie, że studnia głębinowa daje nam możliwość poboru wody zdatnej do picia tak jak w przypadku podłączenia do sieci wodociągowej. Jednak nie musimy za tą wodę płacić. Jest to więc często ogromna oszczędność, co w przypadku konieczności korzystania z wody nadmiernie, jest bardzo opłacalne. Często w wielu miejscach nie ma także możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej i to właśnie studnia głębinowa jest jedyną opcją, która daje nam możliwość legalnego poboru wody.


Od czego zacząć budowę studni głębinowej?


Na początek musimy zorientować się, czy załatwienie pozwolenia na jej wykopanie nie będzie niezbędne. Kiedy uda nam się zorganizować i dopiąć na ostatni guzik wszelkie formalności z tym związane, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego projektu.


Uwzględni nam on nie tylko właściwy dobór rodzaju studni, co określa jej głębokość, ale także umożliwi jej wykopanie zgodne z prawem wodnym, co da nam pewność, że nie narazimy się na wysoką karę finansową. Kolejnym elementem jest dobranie sposobu kopania, bo studnie, które są płytkie można z powodzeniem wykopać ręcznie, jednak głębinowe powyżej 7 metrów, należy wykopywać przy użyciu maszyn.


Musimy pamiętać, że dobór projektu, który uwzględni wszelkie niezbędne kwestie związane z odpowiednią odległością od działki, szamba, a także pozwolenie na wykopanie studni jest niezbędne. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku to nie tylko narazimy się na zapłacenie kary finansowej, ale także możemy spodziewać się wezwania do zapłaty za nielegalne pobieranie wód powierzchniowych.


Nie warto więc ryzykować i jeśli zamierzamy wykopać studnię głębinową to należy przede wszystkim krok po kroku zrealizować potrzebne formalności. To wyniesie nas o wiele mniej kosztów i poniesionych nerwów. Tym bardziej że legalnie można to zrobić szybko i mało uciążliwie, a także możemy liczyć w tej sytuacji na oszczędności, które pozwolą nam pobierać wodę darmowo.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663