
Wybór projektu domu
Wybór odpowiedniego projektu dla siebie jest trudny i każdy z nas staje wówczas przed wieloma dylematami: na co postawić, z czego zrezygnować. Co ważne, wybierając odpowiedni projekt domu decydujemy się na ogromną inwestycje i wybieramy, gdzie nasza rodzina będzie spędzała większą część swojego życia.
Już na etapie wyboru projektu warto zastanowić się, ile miejsca potrzebujemy, aby każdy z członków rodziny mógł cieszyć się prywatnością, jak bardzo zależy nam na strefie dziennej. Odpowiadając sobie na te pytania często rodzą się konflikty, bo każdy ma swoją wizję wymarzonego domu - ważne są jednak kompromisy. Dzięki temu stworzymy dom, który będzie tętnił życiem i zachęcał nas do spędzania w nim czasu.
Jakie projekt domu wybrać?
Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak wybrać projekt, który będzie odpowiadał potrzebom naszym i naszej rodziny. Nie warto sugerować się tym, co mówią znajomi czy rodzina - to my będziemy w nim mieszkać i to my mamy czuć się dobrze. Warto jednak pamiętać o takich rzeczach jak:
- schody - jeśli mamy problemy z chodzeniem, małe dzieci czy starsze osoby w domu bądź sami z biegiem lat chcemy mieć komfort poruszania się po domu, to warto zrezygnować z domu piętrowego i wybrać dom parterowy. Świetnym przykładem komfortowego domu parterowego jest projekt RUFUS (DK69). Jest to komfortowy dom, który uwzględnia potrzeby większości inwestorów: otwarta i duża strefa dzienna oraz 3 pokoje, w których każdy może zaaranżować przestrzeń, dostosowaną do swoich potrzeb.
- strefa dzienna - w większości domów, to właśnie tam toczy się życie rodzinne. Wspólne posiłki, gry planszowe czy imprezy rodzinne, dlatego warto zadbać o to, aby była to przestronna przestrzeń, najlepiej otwarta, ponieważ będzie ją to dodatkowo powiększało.
- przestrzeń, służąca do przechowywania - wielu inwestorów po wybudowaniu domu żałuje, że nie wybrało projektu ze spiżarką czy schowkiem. Można w nich z łatwością schować rzeczy, których nie chcemy mieć na zewnątrz. Projekt RUFUS zawiera spiżarnię, schowek oraz pomieszczenie gospodarcze - z łatwością znajdziemy w nich przestrzeń na zimowe zapasy, narzędzia do sprzątania czy sprzęty domowe.
Ile pokoi powinno znajdować się w domu?
Z doświadczenia inwestorów wynika, że zawsze warto mieć w domu dodatkowy pokój. Obecnie panuje w Polsce najczęściej model rodziny 2+1, nie oznacza to jednak, że większość osób decyduje się na domy z dwoma sypialniami. Obecnie standardem są 3-4 pokoje w domu. Dzięki temu możemy bez obaw przyjmować gości, zorganizować domowy gabinet czy czekać na powiększenie się rodziny. RUFUS, to projekt, który oferuje 3 przestronne sypialnie, w których z łatwością możemy zaaranżować strefę wypoczynku, zabawy czy pracy.
Łazienki w domu - czy jedna wystarczy?
Jedna łazienka w domu w większości wypadków będzie wystarczająca, jednak powinniśmy dostosować tę kwestię do swoich oczekiwań. Jeśli lubimy prywatność i komfort użytkowania w domu, to warto mieć łazienkę i osobno toaletę - dzięki temu nasi goście będą mogli swobodnie z niej korzystać a my zachowamy prywatność w naszej łazience. Wielu inwestorów ceni ten komfort, jednak dla niektórych jest to po prostu zbędny wydatek i decydują się na jedną łazienkę, w której mają zarówno toaletę, prysznic, jak i wannę.
Ponownie - warto tutaj dostosować swoje wybory do własnych preferencji oraz budżetu, jaki zamierzamy założyć na budowę domu. To my mamy czuć się komfortowo w swoich wnętrzach, niekoniecznie takich samych, jakimi dysponują nasi przyjaciele. Wiele osób uważa, że zamiast dodatkowej łazienki lepiej zainwestować w lepszą jakość materiałów wykończeniowych czy w aranżację ogrodu. Tak czy inaczej - wybór projektu domu rozpoczyna piękną przygodę i warto go przemyśleć.