Minimum 500 zł rabatu na projekt domu 🔥Voucher na projekt wnętrza - rabat 500 zł! 🧡 Kup pakiet do 15.06.

Przebudowa domu: na co zwrócić uwagę? Zalecenia architektów

Blog dom tani w budowie

data publikacji
06.01.2022


Dom to miejsce gdzie spędzamy dużo czasu. Chcemy czuć się w nim dobrze i komfortowo. Niestety nie każdy ma to szczęście, że mieszka w domu idealnie dopasowanym do swoich potrzeb.


Czasami mieszkanie było zaprojektowane przez poprzednich właścicieli, tak aby odpowiadało ich potrzebom. Bywa, że my sami wybraliśmy projekt, który po pewnym czasie, przestał nam odpowiadać.


Nasz styl życia i inne okoliczności zmieniają się na przestrzeni czasu. Bywa, że to co było dla nas odpowiednie kilka lat temu, teraz już nie spełnia swoich funkcji. Wiele osób zastanawia się, co można zmienić, jak dopasować nasze lokum, aby było dla nas wygodne i funkcjonalne.


Czy warto zmienić układ ścian?


Jeżeli w mieszkaniu chcielibyśmy wygospodarować miejsce na dodatkowe pomieszczenie (np. pokój dziecka), zastanówmy się, czy obecne pomieszania są w pełni wykorzystane. W niektórych mieszkaniach są duże, nie zawsze potrzebne korytarze.


Możemy zdecydować się na powiększenie jakiegoś pokoju kosztem utraty korytarza. Jeżeli mamy osobną kuchnię i salon, spróbujmy je połączyć. Dzięki temu jedno pomieszczenie może zająć mniej metrażu niż dwa osobne. Dobry projekt może mieć ogromny wpływ na ergonomię całego pomieszczenia.


Możemy np. ustawić stół jadalny w takim miejscu, aby był on przedłużeniem blatu kuchennego. Szafki kuchenne warto zrobić pod sam sufit, dzięki czemu zyskamy miejsce do przechowywania.


Dobrym pomysłem jest też zrobienie szuflad w cokołach mebli, to miejsce, które w wielu domach jest niewykorzystane, a szkoda. Jeśli salon wieczorem ma zamienić się w sypialnię, zastanówmy się, co można zrobić, aby mieć odrobinę intymności.


Można np. wstawić przesuwne ścianki, które zasuniemy na noc. W wysokich mieszkaniach jest możliwość postawienia drewnianej antresoli, na której urządzimy sypialnię. Schody na taką antresolę mogą pełnić funkcję szafek.


Jak zwiększyć metraż mieszkania?


Jeżeli zmiana układu pokoi nie wystarczy, aby uzyskać efekt jakiego oczekujemy, trzeba zastanowić się, skąd pozyskać nową przestrzeń. Możemy zdecydować się na dobudowanie piętra.


Jest to  kosztowna inwestycja, ale zdecydowanie efekt będzie zadowalający. Są też inne, tańsze  sposoby na wygenerowanie dodatkowej przestrzeni. Posiadacze strychów mogą urządzić tam dodatkowy pokój. Najlepiej, żeby była to sypialnia, gdyż takie pomieszczenie może być niższe niż standardowy pokój.


Obudowa balkonu to kolejny sposób, który pozwala na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni. Możemy wykorzystać go jako strefę wypoczynkową, która stanie się przedłużeniem salonu. Możemy też przestrzeń tę przeznaczyć na zimową oranżerię wypełnioną roślinami i kwiatami.


Podział domu na dwa niezależne mieszkania


Czasami z jakiś powodów, chcemy podzielić inwestycję na dwie części. Zazwyczaj są  to kwestie rodzinne. Niektórzy decydują się na takie rozwiązania z przyczyn inwestycyjnych.


Cały dom nie jest im potrzebny, a dodatkowe mieszkanie mogą wynająć. W zależności od projektu, dom można podzielić pionowo lub poziomo. Warto pomyśleć, aby były dwa niezależne wejścia do domu.


W podziale poziomym może to być nieco problematyczne, ponieważ będzie wymagało dobudowania schodów zewnętrznych. Jeśli nie ma takiej możliwości, zostaje rozwiązanie wspólnej klatki schodowej.


Przebudowa domu dla potrzeb osoby niepełnosprawnej


Czasami pojawia się konieczność przystosowania domu dla potrzeb osoby niepełnosprawnej. Wprowadza się do nas senior, który wymaga naszej opieki lub sami potrzebujemy pewnych udogodnień.


Musimy w taki sposób dopasować dom, aby był on w pełni funkcjonalny i bezpieczny dla takiej osoby. zazwyczaj największym problemem są schody. Montaż windy jest ogromnym ułatwieniem przemieszczania się osoby niepełnosprawnej.


Trzeba tez wymienić drzwi, muszą mieć min. 100 cm szerokości, aby zmieścić wózek inwalidzki. Kolejnym krokiem jest pozbycie się progów, które mogą blokować wjazd. Warto też przebudować łazienkę. Możemy zastanowić się nad urządzeniami, które będą pomocne dla osób niepełnosprawnych np. poręcze, siedziska pod prysznicem.


Jak wykończyć dom?


Jeżeli z jakiś przyczyn zdecydujemy się na przebudowę, wykorzystajmy tę okazję na urządzenie domu zgodnie z własnym gustem.Wybierzmy swój ulubiony styl, który będzie pasował do ogólnej prezencji domu. Warto wówczas zadbać o to, żeby wnętrze każdego pomieszczenia było harmonijne z wybranym stylem.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663