Gwarantujemy najlepszą cenę projektu 🔥 Projekty do 21% taniej!* Sprawdź kolekcję! 🧡 23% zniżki na adaptację do działki do 21.09

Projekty małych domów

Blog dom tani w budowie

data publikacji
13.07.2020



Marzenie o pięknym domu


Wybór projektu domu jednorodzinnego powinien być przemyślany, w końcu jest to inwestycja na lata. Często kierujemy się marzeniami, emocjami i bardziej bierzemy pod uwagę estetykę projektu niż jego funkcjonalność i walory ekonomiczne. Mały oraz tani w budowie i eksploatacji dom wcale nie musi być ograniczeniem.


Dom na wyrost to nadmierne koszty eksploatacji i udręka przy sprzątaniu powierzchni, która do niczego naprawdę nie służy. Wybierając projekt małego domu, w którym każdy element będzie dopasowany do naszych potrzeb można się przekonać, że małe jest piękne.


Dla kogo mały domek?


Pary, których dzieci się usamodzielniły i założyły własne rodziny, nie potrzebują dużej przestrzeni do codziennego życia. Dodatkowa przestrzeń mieszkalna potrzebna do tego, by od czasu do czasu przyjąć dzieci z wnukami lub przyjaciół bez problemu zmieści się nawet w małym domu.


Projekty małych domów często wybierają osoby, które kupiły lub otrzymały w spadku niewielką działkę budowlaną i tam chcą zrealizować swoje marzenia o własnym domu. Dom musi być dopasowany kształtem do rozmiarów działki tak, aby zachować wymagane przepisami odległości od granicy działki. W przypadku ograniczeń związanych z wielkością działki większą pojemność domu zapewni tylko realizacja domu z poddaszem mieszkalnym.


Mniejsze koszty budowy


Roboty ziemne oraz budowa piwnic pochłaniają sporą część kosztów budowy. Mieszkańcy bloków muszą się zadowolić niewielkimi piwnicami, które służą często jako graciarnia. Wszystko to, co dotychczas mieściło się w takiej piwnicy, można z powodzeniem zmieścić w innym pomieszczeniu na parterze lub na poddaszu, ewentualnie postawić na tyłach domu niewielki budynek gospodarczy. Dom niepodpiwniczony to niższe koszty budowy.


Odpada konieczność wykonania masywnych ław fundamentowych i żelbetowego stropu. Fundamenty domu bez podpiwniczenia można szybko i tanio wymurować stosując bloczki betonowe.


Krótszy czas wykonania to również niższe koszty robocizny. Wybierając projekt małego domu, oszczędza się na ilości materiałów budowlanych potrzebnych do jego wzniesienia. Mniej ścian, mniejsza połać dachu czy mniejsza długość instalacji powodują zmniejszenie kosztów materiałowych.


Mniejsze koszty eksploatacji


Duży dom to duży kłopot. Większa kubatura domu generuje większe wydatki na jego ogrzanie. Nowoczesne technologie, takie jak ogniwa fotowoltaiczne czy rekuperatory pomagają zredukować wydatki, ale z pewnością mniejszy dom jest bardziej ekonomiczny w utrzymaniu.


Najwięcej ciepła ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi, fundamenty i piwnice. Niepodpiwniczony dom z poddaszem mieszkalnym ma bardzo dobre proporcje powierzchni użytkowej do powierzchni ścian i dachu, czyli znacznie mniejsze szanse na utratę ciepła. Prosty dwuspadowy dach bez żadnych załamań traci mniej ciepła. Warto również zrezygnować z okien tam, gdzie nie są konieczne np. w kotłowni, spiżarni lub w toalecie.


Trzeba też pamiętać o właściwym ułożeniu względem stron świata. Ściana południowa dostaje dużo ciepła, a ściana północna jest chłodna, więc najlepiej byłoby zrezygnować z okien od strony północnej.


Funkcjonalny dom


Mały dom parterowy lub parterowy z poddaszem mieszkalnym może być funkcjonalny poprzez wydzielenie w nim stref aktywności. Podział na część dzienną i nocną ułatwia codzienne życie. W strefie nocnej domu dla rodziny z 2-3 dzieci powinna się znaleźć duża łazienka, sypialnia małżeńska z garderobą oraz mniejsze pokoiki dla dzieci, z miejscem do nauki i zabawy.


Gdy dzieci opuszczą dom rodzinny, pokoje mogą zostać wyłączone z użytkowania i czekać gotowe na przyjazd gości. Strefę aktywności dziennej może tworzyć salon połączony z jadalnią i aneksem kuchennym z szerokim wyjściem na wypoczynkowy taras i ogród. Przy kuchni warto mieć spiżarnię. Na parterze powinien znaleźć się gabinet lub inne miejsce do pracy, mała łazienka, przestronny przedpokój i kotłownia.


Projekt domu, którego integralną częścią jest garaż, pozwala lepiej wykorzystać powierzchnię działki. Drzwi z garażu mogą prowadzić do domu poprzez przedpokój lub kotłownię, co jest szczególnie istotne w czasie niepogody. Przestrzeń nad garażem można wykorzystać na taras lub pomieszczenie gospodarcze.


Każdy projekt powinien być dostosowany do stylu życia mieszkańców i przewidzieć ich zmieniające się w czasie potrzeby. Dla wielu osób jest to największy wydatek w życiu, dlatego warto skonsultować z projektantem wszystkie możliwości i ograniczenia danego projektu w celu wprowadzenia ewentualnych modyfikacji.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663