
Najpopularniejszy typ domów w Polsce
Projekty domów z poddaszem użytkowym są najczęściej wybieranymi projektami architektonicznymi w Polsce. Nawiązują do tradycyjnego budownictwa, a niektóre swoim stylem przypominają kształt dawnych szlacheckich dworków, o dwuosiowej symetrii z charakterystycznym portykiem i mansardowym dachem.
Domy z poddaszem użytkowym stwarzają wiele możliwości rozwiązań architektonicznych i dostosowania form przestrzennych do krajobrazu. Domy z poddaszem mogą być utrzymane w stylu klasycznym, rustykalnym, a także w stylu nowoczesnym. Dużą powierzchnię użytkową można uzyskać na małej powierzchni zabudowy, co sprawia, że budowa domu z poddaszem pochłania zazwyczaj mniej kosztów i wymaga mniejszej działki niż budowa domu parterowego.
Czy zawsze można wybrać projekt domu z poddaszem?
Plan zagospodarowania przestrzennego, specyfika regionu, wymagania ochrony krajobrazowej itp. uwzględnione w warunkach zabudowy mogą narzucać lub wykluczać budowę domów z poddaszem użytkowym. Mogą one określać maksymalną wysokość budynku mieszkalnego oraz kształt dachu.
Przed wybraniem projektu należy sprawdzić, czy jest on możliwy do zrealizowania na posiadanej działce. Projekty mogą być adaptowane, ale adaptacja projektu to dodatkowy koszt. Dom parterowy z poddaszem mieszkalnym doskonale nadaje się do wzniesienia na małej, w dodatku wąskiej działce. Ograniczeniem może być nośność terenu, nachylenie oraz ułożenie działki.
Dom, w którym są wewnętrzne klatki schodowe, nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które mają kłopoty z poruszaniem się. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dla osób w zaawansowanym wieku ten problem może pojawić się w każdym momencie.
Zalety domów z poddaszem użytkowym
Walorem domów z poddaszem mieszkalnym jest możliwość łatwego podziału domu na strefę aktywności dziennej i strefę nocną. Z tego względu projekty takie są polecane dla rodzin z małymi dziećmi. Dom z poddaszem użytkowym można realizować etapami, co jest istotne w przypadku ograniczonego budżetu. Mała powierzchnia ścian zewnętrznych i dachu w stosunku do kubatury budynku sprawia, że dom łatwiej ogrzać.
Ciepłe powietrze wytwarzane na parterze ogrzewa również pomieszczenia na górze. Projekty z mało skomplikowanym dwuspadowym dachem i prostokątnym planem zabudowy bez zbędnych załamań linii ścian dominują wśród projektów domów tanich oraz energooszczędnych. Niewielka powierzchnia zabudowy pozostawia więcej miejsca wokół domu na aranżację ładnego ogrodu.
Kłopotliwe skosy na poddaszu można wykorzystać, zabudowując je szafkami, garderobami, schowkami itp. Pokoje na poddaszu mają swój niezaprzeczalny urok i styl, a umieszczone tam balkony zapewniają lepszy widok.
Wady domów z poddaszem użytkowym
Problemem domu z poddaszem jest konieczność dobrej izolacji termicznej połaci dachu oraz umieszczenia na poddaszu droższych okien dachowych. W budynkach dwupoziomowych trudniej jest uzyskać równomierną temperaturę pomieszczeń, gdyż ciepłe powietrze unosi się do góry.
Dodatkowym kosztem na etapie realizacji projektu jest solidny strop oraz klatka schodowa, która w dodatku zajmuje sporą przestrzeń wewnątrz budynku. Schody są barierą komunikacyjną dla osób starszych i niepełnosprawnych. Kłopotliwa może być organizacja przestrzeni i dobór mebli w pokojach na poddaszu. Istniejące tam skosy mogą spowodować konieczność zamawiania mebli na wymiar.
Jaki projekt domu wybrać?
Poza ograniczeniami wynikającymi z warunków zabudowy bardzo ważne jest dopasowanie osi budynku do układu działki i stron świata. Południowa elewacja budynku i południowa połać dachu będą lepiej oświetlone światłem dziennym i nagrzane promieniami słonecznymi.
Budując dom energooszczędny, warto zrezygnować z okien od strony północnej. Gotowe projekty architektoniczne przewidują najkorzystniejszy układ budynku względem stron świata. Określane są w nich także wymagania dotyczące minimalnych rozmiarów działki.