
Każdemu, kto rozpoczyna przygodę z budowaniem wymarzonego domu w pierwszej kolejności przychodzi zmierzyć się z wyborem projektu. Łatwo zniechęcić się podczas poszukiwań tego idealnego gdyż na rynku dostępnych jest o wiele więcej ofert niż można by się spodziewać. W dzisiejszym tekście podpowiemy, na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy wyborze projektu domu taniego w budowie.
METRAŻ
Pierwszym, co przychodzi nam do głowy podczas szukania odpowiedniego projektu jest metraż. Tu moja rada jest prosta - nie przesadzajmy! Jeśli dom ma być tani w budowie nie szukajmy projektu z 30-metrowymi sypialniami. Spróbujmy określić nasze potrzeby, przyzwyczajenia i oczekiwania i wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny wyciągnąć racjonalne wnioski.
Zastanówmy się czy potrzebujemy dużej kuchni na wspólne gotowanie, czy też przy naszym trybie życia bardziej sprawdzi się nieduży aneks kuchenny, czy dzieci większość czasu spędzają w swoich sypialniach, czy może bawią się najczęściej w salonie. Dopasujmy nasz dom do nas!
BRYŁA
Kryterium, które niewątpliwie pomoże przefiltrować nieco dostępne na rynku projekty jest bryła budynku - im prostsza, tym dom będzie tańszy w budowie, ale i późniejszym wykończeniu. Prosta bryła to krótszy czas realizacji, co już na wstępie procentuje niższymi wycenami od potencjalnych wykonawców. Bryła na planie kwadratu czy prostokąta jest też łatwiejsza do ocieplenia - tu również skraca się czas wykonania oraz minimalizuje ewentualny odpad materiału.
Starajmy się też unikać balkonów, wykuszy czy jaskółek dachowych, które niestety podnoszą koszty budowy. Dodatkowo, na korzyść prostej bryły budynku przemawia łatwość wykonania, jeżeli decydujemy się na wykonanie pewnych prac samodzielnie - mamy podstawową wiedzę i chęć do pracy warto to przemyśleć biorąc pod uwagę ceny usług.
DACH
Warto przy wyborze projektu przyjrzeć się konstrukcji dachu - podobnie jak przy wyborze bryły, im prostszy tym lepszy. Dach jednospadowy lub nieco częściej dwuspadowy to najtańsze rozwiązania na rynku zarówno pod kątem materiału jak i wykonania.
Prosta konstrukcja więźby dachowej nie generuje wysokich kosztów, nie narażamy się także na dużą ilość odpadu pokrycia dachowego. Warto dodać, że im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym mniejsza powierzchnia dachu - tu jednak radzę w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na walory estetyczne budynku, dopiero później na potencjalne oszczędności.
OKNA
W kwestii okien sprawa jest dość prosta. Aby nie rezygnować z komfortu, ale nie przepłacać - szukajmy projektów z oknami fasadowymi zamiast dachowych lub z niewielką ilością okien dachowych. Okna dachowe są droższe, bywają także trudniejsze w eksploatacji (mocniejsze nagrzewanie pomieszczeń, trudniejszy dostęp, ryzyko zalania, gdy zapomni się o ich zamknięciu, zaciemnianie pomieszczeń przez śnieg).
DZIAŁKA
Jeżeli decyzja o budowie zapada jeszcze przed zakupieniem działki, warto przemyśleć budowę domu z poddaszem użytkowym lub pełnym piętrem - taki dom zabiera mniej miejsca na działce niż dom parterowy i możemy zaoszczędzić sporą sumę na jej zakupie. Warto jednak podkreślić, że ceny działek zależą również od lokalizacji, dostępu mediów, a nawet sąsiedztwa. Pamiętajmy też, że im bliżej drogi postawimy nasz dom, tym niższe będą koszta doprowadzenia mediów jak woda, prąd czy gaz - ich "podciągnięcie" jest liczone z metra.
INSTALACJE
Na etapie wyboru projektu, ważne jest określenie źródła ogrzewania domu. Większość projektów przewiduje niedużą kotłownię przystosowaną do ogrzewania gazowego, tymczasem jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie na przykład peletem będziemy potrzebować znacznie więcej miejsca na piec z podajnikiem, a także składowanie opału. Warto więc przemyśleć dokładnie na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydujemy i szukać projektu z odpowiednio dużą kotłownią, aby na etapie budowy nie wnosić stresujących i kosztownych poprawek.
Podobny wpływ na ogólny koszt budowy ma rozkład instalacji. Dobrze przemyślana instalacja wodno-kanalizacyjna zmniejsza koszty jej ułożenia i usprawnia funkcjonowanie. Na ile to możliwe warto zwrócić uwagę na bliskość pomieszczeń mokrych aby zoptymalizować rozłożenie instalacji zamiast chaotycznie rozciągać ją po całym domu.
PLANOWANIE
Już na etapie wyboru projektu warto przemyśleć układ pomieszczeń oraz ich umeblowanie. Brzmi to abstrakcyjnie, lecz pomoże nam skorzystać z gotowych rozwiązań zamiast tych na zamówienie. Choćby przemyślenie układu kuchni czy garderoby pozwoli w późniejszym etapie na zakup mebli w standardowych rozmiarach, zamiast robieniu ich na zamówienie - ceny mebli robionych przez stolarza są znacznie wyższe. Przemyślenie na wstępie na przykład rozmieszczenia oświetlenia w domu pozwoli zaoszczędzić na późniejszych kosztownych przeróbkach. Dodatkowo wizualizowanie celu może być świetną zabawą i motywacją!