Zakup projektu domu to bardzo ważna decyzja, często ta najważniejsza, ponieważ w dużym stopniu kształtuje ona dalsze życie. Przed wyborem projektu stają najczęściej osoby miedzy dwudziestym piątym a trzydziestym piątym rokiem życia, i w zdecydowanej większości mowa tutaj o młodych małżeństwach. Proces wyboru projektu, predestynowany jest warunkami zabudowy jakie oferuje działka, oraz możliwościami finansowymi inwestorów. Ci zaś, potrzeby i oczekiwania mają różne. Niektórzy szukają projektów niewielkich domów parterowych, inni wprost przeciwnie, zależy im na czymś o dużej powierzchni użytkowej. Odrębną grupą są developery, których interesują Projekty domów szeregowych.
Działka poza miastem
Deweloperzy oferujący domy w zabudowie szeregowej, doskonale zdają sobie sprawę z kilku czynników. Aby uatrakcyjnić swoja ofertę, proponują świetną lokalizację poza obszarem mocno zurbanizowanym, w bliskości natury, jednak z dogodnym dojazdem do miasta, w którym najpewniej przyjdzie pracować większości ich potencjalnym klientom. Istotny dla atrakcyjności inwestycji jest także obszar, gdzie w bliskim rejonie znajdują się przedszkola, szkoły i kościół. Podsumowując zatem:
- lokalizacja poza obszarem ściśle miejskim
- działka z dogodnym połączeniem drogowym
- bliskość obszarów leśnych
- bliskość szkół.
Jak widać, już sam wybór działki pod inwestycję może nie być łatwy a to kluczowy element. Często potrzeba na to dłuższego czasu, ponieważ w zabudowie szeregowej niezwykle istotne jest usytuowanie budynku na działce. Dotyczy to zwłaszcza wąskich działek. Jeśli jednak inwestor upora się z tym, ciąg dalszy nie musi być aż tak czasochłonny.
Niższe koszty inwestycji
Z punktu widzenia inwestora, wybór zabudowy szeregowej to wiele korzyści finansowych. Porównując zabudowę wolnostojącą z szeregową, jasnym staje się przede wszystkim jeden fakt - niższy koszt działki. Działka jest tańsza, ponieważ jest mniejsza - a raczej, nie musi być na tyle duża jak w przypadku zabudowy wolnostojącej. Zatem inwestor na wstępie już może zaoszczędzić. Na tym jednak nie koniec, bo projekty domów szeregowych nie mają zbyt wielu skomplikowanych elementów architektonicznych, co również obniża koszty budowy.
Tego typu projekty - pomijając już zupełnie kwestię wspólnych ścian - charakteryzują się zazwyczaj prostym, dwuspadowym dachem, mniejszą liczbą okien i jednolitą formą. Czynniki te wpływają bezpośrednio na koszty materiałów budowlanych, szybkość prac i ich nadzór. W przypadku domu wolnostojącego, sam dach i elewacje boczne, pochłaniają średnio o 50% więcej finansów. Domy szeregowe (wewnętrzne) mają elewację frontową i ogrodową, zaś koszt prac dekarskich jest niższy głównie za sprawą dwuspadowej konstrukcji.
Większe poczucie bezpieczeństwa
Inwestorzy wybierający projekty domów szeregowych, mają zazwyczaj w zamyśle stworzenie tzw. "zamkniętych osiedli". Doceniają je zwłaszcza te osoby, dla których poza wygodą i dogodnym połączeniem z miastem, istotne jest bezpieczeństwo. Mogą oni wydać więcej na swój dom, w zamian jednak oczekują lokalizacji w której będą częścią małej społeczności, która dobrze się zna i stanowi zamkniętą enklawę.
Cały obszar jest więc ogrodzony a o bezpieczeństwo dba firma ochroniarska i portier. W małych grupach mieszkańcy szybko się integrują, żyją bliżej siebie, znają swoje zwyczaje i profesje. Dzieci korzystają z wspólnego terenu zielonego, mają "własny" plac zabaw. Ich rodzice mają większa kontrolę nad ich bezpieczeństwem.
Alternatywa dla zabudowy wysokiej
Mieszkanie w bloku czy własny dom? Wybierając projekty domów szeregowych, można połączyć zalety mieszkania w domu z mieszkaniem w bloku. Tak zwana zabudowa wysoka, to znaczne ograniczenie przestrzeni życiowej, ale duża wygoda mieszkania w skończonej i dobrze skomunikowanej przestrzeni miejskiej, w której dostęp do każdego przedszkola, urzędu czy marketu, jest znacznie prostszy. Zalety tego rozwiązania doceniają szczególnie młode matki i seniorzy.
Argumentem za wyborem projektu domu wolnostojącego, jest z koli posiadanie własnego domu właśnie. Domu z ogródkiem, z garażem i z większa przestrzenią. Sęk w tym że przestrzeń kosztuje, a w mieście o nią trudno. Domy zatem, to domena obszarów wiejskich skąd dotarcie do szkoły czy pracy, bywa utrudnieniem. Domy szeregowe jako zamknięte osiedla, to coraz częściej tereny podmiejskie lub miejskie, jest to więc dobra alternatywa do obu powyższych (zabudowa wysoka i wolnostojąca). Teren osiedla domów szeregowych może być oddalony o kilka minut jazdy samochodem od centrum miasta, a możliwość korzystania z komunikacji miejskiej jest tylko dodatkową korzyścią.
Ponadto zabudowa szeregowa nie wyklucza możliwości posiadania ani garażu, ani przydomowego ogródka. Większość developerów dba o to, aby ich inwestycje pyły dostosowane do potrzeb mieszkańców, także w tym zakresie. Skrawek ziemi dla większości mieszkańców bloków jest nieosiągalny. Własna działka też kosztuje, a posiadanie swojego ogródka i oddawanie się pasji ogrodnictwa, to skryte marzenie możliwe do spełnienia w pakiecie z nowym domem szeregowym.