Gwarancja najniższej ceny - 🧡 wiosenne rabaty na projekt domu! Tylko do 17.04 ☀️

Projekty domów parterowych z garażem

Blog dom tani w budowie

data publikacji
06.08.2020


Domek marzeń to trudny wybór


Wybór optymalnego projektu domu jednorodzinnego nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej że dostępne katalogi pokazują wiele możliwości prezentowanych przez architektów.


Konieczna jest selekcja. Trzeba odrzucić wszystkie projekty nieodpowiadające wielkości działki, którą dysponujemy oraz ograniczeniom w warunkach zabudowy ustalonych na podstawie lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego. W kolejnym kroku trzeba wziąć pod uwagę koszt realizacji projektu, koszty eksploatacji budynku, przewidywany system ogrzewania budynku, estetykę, a przede wszystkim funkcjonalność. Weźmy pod uwagę dom parterowy z garażem jednostanowiskowym.


Dla kogo dom parterowy?


Domy parterowe mają swoich zwolenników. Życie jego mieszkańców toczy się na jednym poziomie bez konieczności przemieszczania się po schodach. Jest to szczególnie istotne dla osób starszych oraz mających problemy z samodzielnym poruszaniem, czego każdy może doświadczyć wraz z upływem lat.


Dom pozbawiony klatki schodowej to także mniejsze ryzyko dla małych dzieci, które nie potrafią jeszcze sprawnie się poruszać. Dom parterowy umożliwia łatwy dostęp do otaczającego dom ogrodu niemal z każdego pomieszczenia. Duże przeszklone powierzchnie pozwalają wtedy na bliski kontakt z przyrodą o każdej porze dnia. Wśród projektów domów parterowych przeważają budynki o powierzchni użytkowej od 90 do 130 m². Może to być za mało na potrzeby licznej lub trzypokoleniowej rodziny, ale takie rodziny spotyka się coraz rzadziej.


Garaż w bryle budynku


Niemal każde gospodarstwo domowe w Polsce dysponuje samochodem. Garaż stanowiący integralną częścią budynku jest koniecznością, gdy budynek ma być zlokalizowany na małej działce.


Wewnętrzne drzwi pomiędzy garażem i przedpokojem lub pomieszczeniem gospodarczym budynku zapewnia komfort korzystania z własnego auta niezależnie od pogody. Przy realizacji takiego projektu należy zapewnić izolację termiczną pomiędzy pomieszczeniami mieszkalnymi a garażem. Powietrze zgromadzone w garażu będzie dodatkowo chronić budynek przed utratą ciepła.


Garaż może być schowany pod tą samą połacią dachu, co część mieszkalna budynku, a może stanowić rodzaj przybudówki. Garaż stanowiący część budynku nie dezorganizuje zagospodarowania działki i nie wymaga specjalnego pozwolenia na budowę.


Zalety domu parterowego


Dom parterowy bez poddasza użytkowego nie musi mieć masywnego i wytrzymałego żelbetonowego stropu ani klatki schodowej, która potrzebuje sporej przestrzeni w bryle budynku. Odpadają kosztowne zbrojenia. Dom parterowy można wznieść szybciej, zwłaszcza gdy projekt nie przewiduje podpiwniczenia.


Przestrzeń użytkowa na jednej kondygnacji umożliwia lepszy kontakt pomiędzy mieszkańcami domu i integrację rodziny. Każde pomieszczenie w domu parterowym ma ściany zewnętrzne o pełnej wysokości, dzięki czemu można lepiej doświetlić wnętrze budynku. Bryłę domu można łatwo wkomponować w otaczający go ogród, tworząc zaciszną oazę spokoju i wytchnienia.


Wady domu parterowego


Dom parterowy ma nieco mniej korzystną relację powierzchni zewnętrznej budynku i jego kubatury w stosunku do domu parterowego z poddaszem mieszkalnym. Oznacza to, że może być bardziej narażony na utratę ciepła. Można tego uniknąć poprzez staranną izolację termiczną stropu. Wysokie koszty może generować duża powierzchnia dachu.


Parterowy dom o skomplikowanej bryle wymaga wielospadowego dachu, który jest efektowny, ale droższy i trudniejszy w wykonaniu. W stosunku do budynków piętrowych lub z poddaszem mieszkalnym dom parterowy ma największą powierzchnię zabudowy. Oznacza to więcej prac ziemnych i większy zarys ław fundamentowych, co zwiększa koszty inwestycji.


Czy to jest dom dla Ciebie?


Każdy projekt budynku ma swoje plusy i minusy. Znając je wszystkie, możesz łatwiej określić, które z nich będą dla Ciebie istotne, a które nie. Być może właśnie taki dom jest dla Ciebie optymalny.


Decydując się na dom parterowy, znajdziesz projekty domów nowoczesnych, w stylu industrialnym, projekty minimalistyczne o skandynawskiej prostocie, domy w stylu rustykalnym albo projekty nawiązujące do klasycznej architektury lub małych szlacheckich dworków. Wybierz coś dla siebie. (Więcej tutaj:

https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-parterowego,z-garazem-jednostanowiskowym/)

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663