Decyzja o wyborze projektu domu jest kluczowa dla powodzenia dalszych prac. Odpowiedni projekt sprawi, że proces budowy, a później urządzania, domu przebiegną sprawnie w atmosferze przyjemnego oczekiwania na możliwość zamieszkania w wymarzonym domu. Decydując się na wybór konkretnego projektu warto brać pod uwagę różne warianty domu: dom parterowy, z poddaszem użytkowym, piwnicą, za garażem czy bez niego. Każdą z opcji warto rozważyć z osobna, biorąc pod uwagę zarówno jej zalety, jak i wady. Jedynie taka analiza umożliwi nam podjęcie rozsądnej decyzji, której w przyszłości nie będziemy żałować.
Dom parterowy - komfort użytkowania dla każdego
W Polsce domy parterowe zyskują coraz większą popularność i zastępują, dotychczas częściej wybierane, projekty domów piętrowych. Taka zależność wynika najprawdopodobniej z dwóch podstawowych czynników:
- wygody korzystania dla wszystkich mieszkańców bez względu na wiek czy stopień sprawności. Brak schodów w domu parterowym sprawia, że mimo różnego rodzaju schorzeń poruszanie się po domu jest bezproblemowe, co ma coraz większe znaczenie ze względu na średnią wieku Polaków oraz ich stan zdrowia. Co ważne, brak schodów jest także po prostu wygodny dla tych, którzy cenią sobie możliwość łatwego dostępu do wszystkich pomieszczeń domu, co możemy zauważyć na przykład w projekcie Eryk (30 stopni).
- szybki i sprawny proces budowy domu - w przeciwieństwie do domu piętrowego dom parterowy nie wymaga budowania schodów, prowadzących do kolejnego piętra, dzielenia pracy na poszczególne etapy, uwzględniające budowę drugiego piętra. W domach parterowych nie występuje także problem skosów, zmniejszających ustawność pokojów - projekt Marcel G2.
Wybierając projekt domu parterowego warto zwrócić także uwagę na funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń. Użytkownicy domów cenią wyraźne oddzielenie strefy dziennej od prywatnej na przykład za pomocą gościnnej łazienki oraz przestronnego korytarza, jak w projekcie HomeKONCEPT-38, gdzie te dwie strefy zostały wyraźnie rozdzielone, zapewniając zarówno mieszkańcom domu, jak i ich gościom komfort.
Projekt domu parterowego - efektywna bryła kosztem wykorzystania większej przestrzeni na działce
Część osób rezygnuje z wyboru projektu domu parterowego ze względu na to, że posiadają małą działkę. Faktem jest, że dom parterowy wymaga dużej, szerokiej i przestronnej działki, która po prostu fizycznie zmieści dom, w którym powierzchnia zabudowy praktycznie równa się powierzchni użytkowej. Jednak mimo dodatkowego kosztu działki, jaki trzeba ponieść, decydując się na dom parterowy wiele osób wybiera to rozwiązanie ze względu na komfort i efektywny wygląd domu. Domy parterowe wyglądają ciekawie i nowocześnie ze względu na wielkość bryły, możliwość manewrowania jej kształtem oraz wielospadowy dach. Cechy te występują między innymi w projekcie UA35.
Dom parterowy - powierzchnia dodatkowa w postaci połączenia domu z ogrodem
Dzięki temu, że domy parterowe nie mają schodów znajdują się one w większości na podobnym poziomie co ogród. Poprzez zastosowanie okien balkonowych oraz zorganizowanie zadaszonego tarasu mamy możliwość optycznego powiększenia powierzchni domu o taras, który może być także przekształcony w zimowy ogród poprzez zastosowanie kilku nowoczesnych rozwiązań.
Dom parterowy sprawia wrażenie, jakby tworzył z ogrodem spójną całość, dzięki temu wygląda przytulnie i rodzinnie mimo dość dużych rozmiarów. Taką możliwość zapewnia projekt domu Eryk III Energo. Zimą zadaszony taras może służyć do przechowywania mebli ogrodowych, z kolei latem zapewniać nam miejsce do wspólnego grillowania czy spędzania wieczorów.
Dom parterowy - strych, który jednocześnie daje możliwość dostosowania go do zmieniających się potrzeb rodziny
W domu parterowym powierzchnia strychu jest właściwie równa powierzchni domu. Dzięki temu może ona stanowić powierzchnię magazynową domu w czasie, kiedy nie ma innych potrzeb względem niej. Wraz z rozrastającą się rodziną pojawia się możliwość dostosowania powierzchni strychu do zmieniających się potrzeb rodziny.
Dzięki temu wraz z upływem czasu nie ma konieczności zmiany domu na nowy. Wystarczy jedynie wprowadzić kilka zmian w domu, który już został wybudowany. Jest to o tyle ważna cecha, ze obecnie coraz więcej młodych ludzi buduje domy zamiast kupować mieszkania. Początkowo nie myśli się o tym, jak duża może być nasza rodzina i jakie mogą być jej potrzeby. Z czasem ulegają one zmianie ze względu na specyfikę oraz powierzchnię. Wybudowanie domu parterowego umożliwia swobodne dostosowywanie tych kwestii do sytuacji rodziny, zamieszkującej dom. (Więcej tutaj: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-domu-jednorodzinnego,parterowego/)