Twoje projekty domów Skontaktuj się z nami Zadzwoń wybieramprojekt.pl 791 258 345 Zadzwoń wybieramprojekt.pl 71 712 72 22 pn.-sb. 9:00 - 20:00 zaloguj się

Dom tani w budowie

blog budowlany

Projekty domów nowoczesnych

architekt 2020-03-22


Odpowiedni projekt domu, to taki, które spełnia nasze oczekiwania w trzech głównych aspektach. Chodzi tutaj o:


  • powierzchnię mieszkalną, 

  • rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, 

  • styl i estetykę danego projektu. Aby wybrać projekt wymarzonego domu dla siebie i swojej rodziny należy wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty i wspólnie przedyskutować zasadność poszczególnych oczekiwań, aby osiągnąć kompromis, pozwalający na zaspokojenie potrzeb każdego z mieszkańców przyszłego Domu.


Nowoczesny projekt domu - dlaczego warto się na niego zdecydować?


Nowoczesne domy charakteryzują się funkcjonalnym rozmieszczeniem pomieszczeń, ergonomicznymi bryłami oraz, bardzo często, efektywnym rozmieszczeniem okien czy rodzajem dachu. Dzięki temu nowoczesne domy są przede wszystkim pełne naturalnego światła, co sprawia, że przebywając w nich rzadziej trzeba korzystać ze sztucznego oświetlenia, co jest korzystne zarówno dla naszych portfeli ze względu na oczywistą oszczędność, jak i dla naszych oczu.


Przykładem domu, pełnego naturalnego światła jest projekt HOMEKONCEPT-03.  Właściwie w większości pomieszczeń znajdują się okna balkonowe, które doprowadzają do pomieszczeń ogrom dziennego światła. W nowoczesnych domach coraz częściej rezygnuje się także z balkonów, co jednak nie jest przeszkodą w zastosowaniu okien balkonowych w postaci tak zwanych okien francuskich, czyli portfonetrów. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystania okna balkonowego bez konieczności ponoszenia kosztów, związanych z konstrukcją samego balkonu.


Salon - serce nowoczesnego domu


W polskiej tradycji przywykliśmy do tego, że sercem domu jest kuchnia. Nowoczesne projekty domów nieco zmieniają tę koncepcję przy okazji nie rezygnując z niej całkowicie. Owszem - salon staje się sercem domu, jednak kuchnia również stanowi jego nieodłączny element, ponieważ w większości nowoczesnych domów salon, kuchnia oraz jadalnia stanowią jednolitą, otwartą przestrzeń.


Przykładem nowoczesnego projektu w domu, w którym zastosowano rozwiązanie otwartej strefy dziennej jest projekt BW-36 WARIANT 10. Parter domu w większości stanowi właśnie połączenie salonu, kuchni oraz jadalni, które umożliwia rodzinne spędzanie czasu zarówno dla osób, które przygotowują posiłek, jak i tych, które go spożywają czy wypoczywają na kanapie. W dobie coraz większego pędu za karierą, kiedy część społeczeństwa 14 godzin na dobę spędza w pracy coraz ważniejsze staje się wykorzystanie wszystkich wspólnych chwil, jakie mamy.


Nowoczesny dom - maksymalne wykorzystanie przestrzeni w przemyślany i funkcjonalny sposób

 

W nowoczesnym domu rezygnuje się z przestronnych korytarzy, które tak naprawdę są niewykorzystaną przestrzenią. Nie pozostawia się także przestrzeni nad garażem, jako jedynie zadaszonej części nieużytkowej domu. Minimalną wielkość korytarza, kosztem powiększonych sypialni mamy na przykład w projekcie KA80. Zarówno dolny, jak i górny korytarz mają przestrzeń niespełna 7 metrów kwadratowych - dzięki temu wnętrze nie jest przytłoczone ścianami działowymi, a jednocześnie możliwe jest powieszenie na ścianach wspólnych rodzinnych zdjęć, lustra czy konsoli na podręczne gadżety.


Doskonałym wykorzystaniem przestrzeni nowoczesnego domu jest także przekształcenie powierzchni nad dachem na taras bądź dodatkowy pokój/stryszek. Skoro inwestor tak czy inaczej musi ponieść koszty zadaszenia garażu, to warto wykorzystać przestrzeń nad garażem. Częstym rozwiązaniem jest właśnie taras, na którym nie będzie brakowało pięknych widoków i intymnej atmosfery - cechom tym odpowiada projekt DOPASOWANY D34. Dodatkowy pokój bądź przestrzeń magazynowa, to z kolei doskonałe rozwiązanie dla dużych rodzin w tej sytuacji warto rozważyć projekt KA16.


Nowoczesny dom - dowolny rodzaj dachu, swoboda zastosowania okien o różnych kształtach


Dla osób, dla których ważna jest estetyka domu ogromne znaczenie ma rodzaj dachu. Ze względu na zmieniający się klimat nie ma już konieczności stosowania dwuspadowego dachu. Co ciekawe, komfortowym i efektywnym rozwiązaniem jest także zastosowanie w nowoczesnym domu płaskiego dachu.


Takie rozwiązanie sprawi, że budynek będzie się wyróżniał na tle pozostałych, tradycyjnych budowli i będzie komfortowy w użytkowaniu ze względu na brak jakichkolwiek skosów. Przykładem takiego projektu jest HomeKONCEPT-34. Nowoczesne domy często wyróżniają się także zastosowaniem okien w kształcie półokręgu czy trójkąta.


Okna w kształcie figur geometrycznych, zastosowane w projekcie Rozwojowy nadają bryle funkcjonalności, ponieważ wprowadzają do niej naturalne światło mimo niewielkiej powierzchni, które nie zmieściłaby standardowego okna w dużym rozmiarze.

Komentarze