
Dlaczego dom parterowy z poddaszem?
Szukając projektu domu idealnego dla siebie wiele osób waha się między domem parterowym, a domem parterowym z poddaszem. Często jednak decydują się na drugi wariant, ze względu na możliwość aranżacji poddasza w przyszłości, a także na lepszy wygląd domów parterowych z poddaszem, szczególnie, gdy jego dach jest wielopołaciowy co znacznie poprawia proporcje bryły domu.
Można dokonać wyboru pomiędzy domami parterowymi z poddaszem użytkowym i domami parterowymi z poddaszem nieużytkowym. W domach z poddaszem użytkowym, znacznie łatwiej jest wprowadzić podział funkcjonalny, wydzielając część dzienną na parterze i lokując sypialnie na poddaszu. Są także idealnym wyborem, gdy będziemy potrzebować dodatkowego miejsca na sypialnie, gabinet czy domową siłownię. Z kolei domy z poddaszem nieużytkowym sprawdzają się znakomicie, gdy nie chcemy często przemieszczać się schodami, a zależy nam jedynie na dodatkowym miejscu do składowania. Dodatkowo dzięki poddaszu nieużytkowemu ponosimy mniejsze koszta ogrzewania domu-poddasza są idealny buforem ciepła, sprawiają, że zimą na parterze jest dużo cieplej, natomiast latem znacznie chłodniej.
Zalety domu parterowego
Dom parterowy z poddaszem jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują wielkich przestrzeni do życia, jednak dom parterowy nie do końca spełnia ich oczekiwania. Jest także dobry dla inwestorów nieposiadających ogromnego budżetu na wybudowanie domu lub czują się lepiej w domach nieprzytłaczających swoją wielkością i niedominujących nad otoczeniem okolicy w której planują mieszkać.
Bardzo często poddasze jest wykorzystywane jako część nocna dla mieszkańców lub jako strefa dla dzieci i/lub gości. Można dzięki temu okresowo wyłączać ogrzewanie na wyższej kondygnacji, gdy nie ma lokatorów w tej strefie domu i dzięki temu zaoszczędzić na opłatach za ogrzewanie domu. Dodatkowo wnętrza znajdujące się na poddaszu zawsze wydają się bardziej stylowe i przytulne, niż te znajdujące się na poziomie parteru.
Domy parterowe z poddaszem posiadają mniejszą powierzchnię zabudowy, niż na przykład domy parterowe w związku z czym domy z poddaszem użytkowym znacznie łatwiej jest usytuować na niezbyt przestronnej działce lub terenie o nieproporcjonalnych wymiarach. To także dużo bardziej ekonomiczne rozwiązanie w stosunku do domu parterowego, zyskujemy dużo większą przestrzeń w porównywalnej cenie.
Dom parterowy z poddaszem- dach dwuspadowy
Domy parterowe z dachem dwuspadowym można podzielić na te o charakterze bardziej tradycyjnym (z większymi okapami) takimi jak projekt Otwarty (https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-otwarty-ah84/) oraz bardziej nowoczesne domy okapowe np. domo 07B (https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-domo-07-b-cl74/) czy Z232 Modern (https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-z232-modern-dg58/).
Dom parterowy z dachem dwuspadowym o charakterze tradycyjnym wpisze się wyjątkowo dobrze w krajobraz terenów wiejskich oraz obszarów znajdujących się na łonie natury. Natomiast dom parterowy z dachem bez okapów będzie idealnym wyborem na terenach miejskich, czy w miejscowościach podmiejskich. Dach dwuspadowy zachowując sielskość, jednocześnie sprawia wrażenie nowoczesnego i podążającego za najnowszymi trendami w budownictwie.
Ogromną zaletą domów parterowych z dachem dwuspadowym jest wyjątkowa szybkość wykonania na placu budowy, wynikająca z prostoty konstrukcji więźby dachowej, małej powierzchni dachu oraz łatwości montażu pokrycia dachowego- unikając dodatkowych obróbek dachu.
Oczywiście poddasze użytkowe należy doświetlić. W związku z tym w domu parterowym z poddaszem o dachu dwuspadowym możemy zainstalować okna połaciowe tak jak w projekcie DANIEL IV G2 ENERGO (https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-daniel-iv-g2-energo-it93/) lub lukarny- nadbudówki na dachu z pionowo osadzonym, typowym oknem tak jak w projekcie IZADORA II (https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-izadora-ii-dv45/). Przy wyborze lukarn mamy do wyboru lukarny z dachem dwuspadowym, jeżeli zależy nam na bardziej klasycznym charakterze domu jak GRACJAN II (https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-gracjan-2-dj49/) lub lukarny z dachem płaskim, jeżeli zależy nam na bardziej nowoczesnym wyglądzie bryły domu jak HOME KONCEPT 13 (https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-homekoncept-13-ct72/).
Dodatkowo domy z dachem dwuspadowym idealnie się wpisują w charakter okolicznej zabudowy, zarówno w pobliżu budynków z dachem dwuspadowym, ale postawionym szczytowo lub kalenicowo wzdłuż ulicy, jak i z dachami czterospadowymi i wielospadowymi. Jest pewnego rodzaju uniwersalnych kształtem dla różnych typów zabudowań.
Atutem poddasza z dachem dwuspadowym jest fakt, że dużo łatwiej jest rozplanować poszczególne pomieszczenia, ponieważ skosy znajdują się jedynie po dwóch stronach pomieszczeń. Jednak dachy dwuspadowe sprawdzają się najlepiej w domach parterowych z poddaszem o małej powierzchni.
Dom parterowy z poddaszem- dach wielospadowy
Gdy planujemy budowę większego domu parterowego z poddaszem dużo lepszym pod względem przekrycia dachu będzie dach wielospadowy np. kopertowy jak w projekcie ASTRID II G2 ENERGO (https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-astrid-ii-g2-energo-hl83/). Kształt takiego dachu jest również dużo bardziej estetyczny dla wielu osób, sprawia wrażenie bardziej przytulnego, przyjaznego i rodzinnego. Występuje w nich brak ścian szczytowych, dzięki czemu unikamy obróbek szczytów, które zazwyczaj są trudne, bądź kosztowne w wykonaniu.
Dachy wielospadowe sprawdzają się na terenach gdzie występują silne wiatry, ich konstrukcja jest znacznie masywniejsza i sztywniejsza, niż dach dwuspadowy czy płaski, dzięki czemu prawie nigdy nie dochodzi do zerwania takich dachów.Dachy wielopołaciowe pozwalają także na ogromną fantazję w projektowaniu zadaszenie stwarzając nieskończenie wiele wariantów ułożenia połaci, dzięki czemu dużo łatwiej o posiadanie oryginalnego, wyróżniającego się domu.