Własny dom jest jednym z najważniejszych miejsc w życiu człowieka. Projekt powinien zatem odpowiadać indywidualnym potrzebom każdego domownika, zapewniać wygodne warunki życia oraz cechować się funkcjonalnością. Decyzja o posiadaniu obiektu wolnostojącego ma szczególne znaczenie, bowiem z dużym prawdopodobieństwem będzie służył użytkownikom przez wiele lat a nawet wiele pokoleń. Warto wziąć pod uwagę wiek mieszkańców oraz związane z nim ograniczenia - niewątpliwie mniej kłopotliwe dla osoby starszej okaże się posiadanie własnego pokoju na parterze.
Rozwiązanie takie zminimalizuje konieczność codziennego poruszania się po schodach, co jest zdecydowanie łatwiejsze dla młodych ludzi. Ścieżki komunikacji powinny wyróżniać się czytelnością i wygodą a jednocześnie nie zajmować zbyt wiele miejsca. Zdecydowanie lepiej wykorzystać przestrzeń użytkową budynku na pokoje niż zbędne metry korytarzy. Początkowo wybór odpowiedniego domu może wydawać się skomplikowany, jednak z pewnością ułatwi go dokładne przejrzenie dostępnych projektów.

Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?
Jedną z pierwszych decyzji jest wybór liczby kondygnacji użytkowych domu. W przypadku obiektów z pochyłym dachem najczęściej do dyspozycji pozostaje sam parter lub parter z poddaszem. Na ogół domy parterowe zajmują na działce więcej miejsca ze względu na konieczność lokalizacji wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. Domy z poddaszem użytkowym jak Projekt domu jednorodzinnego Jaskółka 5 pozwalają na oszczędność zabudowanego terenu, a we wnętrzu zaprojektowane są schody prowadzące na wyższą kondygnację. Na parterze zaprojektowano jednostanowiskowy garaż z wygodnym przejściem z dużego wiatrołapu. Naprzeciwko głównych drzwi wejściowych do domu usytuowano przestronny, ustawny salon połączony z jadalnią i kuchnią. Dzięki zagospodarowaniu poddasza staje się ono osobną, prywatną strefą domowników - umieszczono tam trzy komfortowe pokoje oraz dużą łazienkę.

Balkon - ciekawy i praktyczny detal
Warto zastanowić się nad sposobem spędzania wolnego czasu przez domowników. Czy lubią opalać się na słońcu lub pasjonują się pielęgnacją kwiatów? W takiej sytuacji interesującym rozwiązaniem może okazać się balkon z bezpośrednim dostępem z sypialni, wprowadzony w projekcie projekt domu jednorodzinnego Jaskółka 2. Układ pomieszczeń pozostaje tak samo komfortowy jak w poprzedniej propozycji, a interesujący detal balkonu dodatkowo urozmaica elewację. Uwagę przykuwa również wprowadzenie dwóch par przeszklonych, rozsuwanych drzwi przy salonie, dzięki którym do wnętrza strefy dziennej dostaje się więcej naturalnego światła.

Liczba stanowisk w garażu
Na ogół przy wyborze projektu domu od początku wiadomo, z ilu samochodów zamierza korzystać rodzina. Oprócz garaży jednostanowiskowych dostępne są również domy z zadaszonym miejscem na dwa pojazdy. Dom Jaskółka 6 z garażem dwustanowiskowym wychodzi naprzeciw oczekiwaniom bardziej zmotoryzowanej rodziny lub osób planujących posiadanie większej liczby aut w przyszłości. Ponadto w projekcie tym wprowadzono dwa balkony, co umożliwia swobodne wyjście na świeże powietrze ze wszystkich sypialni zlokalizowanych na poddaszu.
Strefa wejściowa
Szczególną uwagę warto zwrócić na projekt strefy wejściowej oraz jego dostosowanie do potrzeb mieszkańców. W domu Jaskółka 7 z garażem dwustanowiskowym zaproponowano dwie przestronne łazienki, z których jedną umieszczono tuż przy wejściu na parterze. Dzięki temu użytkownicy obu kondygnacji mają zapewniony dostęp do w pełni funkcjonalnej łazienki. Jednocześnie zmniejsza się powierzchnia wiatrołapu, co przez wiele osób może zostać uznane za pozytywny aspekt. Zmianie ulega także strefa garażu, gdzie umożliwiono wstawienie dwóch rowerów tuż przy wygodnym wyjściu na zewnątrz budynku.
Taras - miejsce spotkań
Określenie własnego trybu życia z pewnością ułatwi decyzję o wyborze odpowiedniego projektu. Osoby bardzo towarzyskie, często zapraszające swoich znajomych zwykle zwracają uwagę na wielkość tarasu sąsiadującego z ogrodem. To na nim latem można ustawić stoliki i leżaki, a podczas dużego przyjęcia nawet tańczyć. Rodziny, które preferują spokój zainteresuje za to projekt domu Jaskółka 1 z garażem, z zaprojektowanym kameralnym tarasem na tyłach domu. To tam w zaciszu własnego ogrodu będzie można poczytać książkę, jesienią wypić herbatę lub zapatrzeć się w gwiazdy z ukochaną osobą. Na taras prowadzą przeszklone, przesuwne drzwi z salonu połączonego z jadalnią.
Przechowywanie wielu rzeczy
Częstym problemem zbyt małych mieszkań jest brak powierzchni do składowania wielkogabarytowych rodzinnych pamiątek, sprzętów używanych "od święta" lub najzwyklejszej lokalizacji domowej suszarni. Aby zapobiec takim sytuacjom, we wszystkich wspomnianych domach zaprojektowano duży strych z wejściem zlokalizowanym przy spoczniku wewnętrznych schodów. W pomieszczeniu zapewniono wygodny dostęp do okna, co ułatwi suszenie prania oraz rozjaśni pojemną przestrzeń.
Patrząc realnie na zagadnienie wyboru domu, należy rozważyć wiele zmiennych oraz solidnie przemyśleć różne opcje. Pomocną cechą internetowych katalogów okazuje się zgromadzenie w jednym miejscu wielu projektów wraz z rzutami kondygnacji, metrażem pomieszczeń oraz opisem technicznym. Dzięki temu bez problemu można porównać kilka propozycji, by pod koniec procesu budowlanego cieszyć się wymarzonym budynkiem.