🔥 PROJEKT Z BUDOWĄ 🏠 OSZCZĘDASZ 10 000 ZŁ - RABAT NA INSTALACJE 🏠 UMOWA I ZWROT KOSZTÓW PROJEKTU" ⚡️

Projekty domów jednorodzinnych i parterowych

Blog dom tani w budowie

data publikacji
10.01.2020

Dom parterowy


Budowa domu to przedsięwzięcie, na które decydujemy się z wielu powodów. Pragnienie, by mieć swój własny kąt, własne miejsce na Ziemi, to chyba jedno z najczęściej przeze mnie słyszanych. Tak to już jest, że nie lubimy tułać się po świecie, choćbyśmy byli największymi fanami wycieczek. Możliwości jest mnóstwo - dom można kupić lub zbudować, może być duży, mały, piętrowy, parterowy, wielorodzinny lub nie. W naszej ofercie znajdzie się coś dla każdego. Ja będę pisać o domu parterowym, ponieważ to właśnie moje marzenie: uroczy, niewielki, zaspokajający wszystkie potrzeby rodziny.


Czy taki dom to dobra opcja? To pytanie, na które sami musicie sobie odpowiedzieć. Czego pragniecie? A może inaczej: czego potrzebujecie? Bo chociaż wcielanie wizji idealnego domu w życie to najlepsza frajda architekta, to jednak naszym zadaniem jest przede wszystkim zaprojektować dom, w którym właścicielom będzie się żyło wygodnie przez, być może, resztę życia (a to nie zawsze jest łatwe do połączenia). A zatem - aby pomóc Wam w podjęciu tej decyzji - przedstawiam kilka podstawowych cech domu parterowego.


Niewielka przestrzeń


Przeglądając projekty domów parterowych, w oczy rzuca się ich niewielki metraż. Oczywiście nie jest to założone z góry, ale rzadko zdarza się, aby taki dom miał więcej niż 150 metrów kwadratowych. Nie jest to ani wada, ani zaleta - jak już mówiłam, to zależy od indywidualnych preferencji. Warto jednak wziąć to pod uwagę przez wzgląd na wiele czynników: rodzaj i wielkość działki, liczbę domowników, czy choćby ograniczone chęci do codziennych, wielogodzinnych porządków. Im mniejsza przestrzeń, tym więcej czasu na ciekawsze zajęcia.


Co więcej, to wcale nie oznacza, że w takim domu nie ma miejsca dla wszystkich domowników - bo i z takimi obawami się spotykałam. Weźmy na przykład dom ERIN II (https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-erin-ii-bp17/) - ma on dokładnie 86,55 metra kwadratowego powierzchni użytkowej, a mieści w sobie trzy sypialnie i salon, a więc jest idealny dla czteroosobowej rodziny. Istnieje przekonanie, że jeśli już budujemy dom, to musi on być wielki i być może w wielu przypadkach takie rozwiązanie ma sens, ale zachęcam do realistycznego przemyślenia sprawy. Duży dom to świetne rozwiązanie, kiedy ma się wieloosobową rodzinę, ale dzieci kiedyś dorosną, a dom się nie skurczy. Ale powtórzę raz jeszcze: to sprawa indywidualna.

 

Schody, czyli zmora starszych ludzi


To pewnie nie ten czas, żeby o tym myśleć. Być może ten czas nigdy nie przyjdzie, bo do samej śmierci nogi nie odmówią posłuszeństwa, czego wszystkim życzę. Jednak wiele jest przypadków, kiedy piętro staje się zakurzoną krainą "Nie Wchodzić - Niebezpieczne", ponieważ nikt nie jest w stanie zatrzymać starzenia i związanych z nim trudności. Dom powinien być bezpieczną ustronią, azylem, świątynią spokoju - z takim przekonaniem sama zdecydowałam się na dom parterowy. Jakoś nie mogłam sobie wyobrazić, że kiedyś część mojego domu stanie się dla mnie niedostępna z tak błahego powodu.


Mniejsze koszta utrzymania


Być może jest to oczywiste, ale brak piętra równa się mniej ciepła koniecznego do ogrzania budynku, a co za tym idzie - zużycie dużo mniejszej ilości materiału grzewczego, który wcale nie jest taki tani. Podobnie będzie z oświetleniem, które wykorzystuje około 35% energii elektrycznej zużywanej w gospodarstwie domowym, a które będzie o wiele niższe, jeśli nasz dom będzie o połowę (bo o całe piętro) mniejszy. Nie będę wspominać o pozostałych licznikach, bo większość działa analogicznie, ale możemy sobie wyobrazić, o jak dużych kwotach mówimy.


Są to tysiące złotych zaoszczędzonych rocznie! Warte przemyślenia? Pisałam wcześniej o mniejszej ilości czasu zmarnowanego na sprzątanie ogromnych przestrzeni. Cóż, dom parterowy, który zazwyczaj jest mniejszy, wymaga nie tylko mniej czasu, ale też mniej środków czystości. W ciągu roku do naszych śmietników trafiają dziesiątki opakowań po detergentach, których ceny są wyższe, niż byśmy chcieli. Zakładam, że to wszystko jest Wam znane, chcę jednak zaznaczyć, że warto tego typu rzeczy brać pod uwagę przy wyborze projektu domu. Przecież nie chodzi tylko o to, żeby go zbudować, ale też o to, by w nim potem żyć.


Szybsza i tańsza budowa


Pewnie od tego powinnam zacząć, ale uważam, że to, o czym pisałam wyżej, ma dużo większe znaczenie ze względu na perspektywę czasową. Budowa domu sama w sobie zajmuje kilka lat, natomiast żyje się w nim potem przez dziesięciolecia, często przejmują go kolejne pokolenia i z tego właśnie powodu postanowiłam podkreślić wagę tych najbardziej- zdawałoby się - trywialnych argumentów. Ale przejdźmy do tego, co przyszłych budowniczych interesuje najbardziej, czyli właśnie kosztów budowy.


Tutaj dom parterowy (bez względu na preferencje przyszłych właścicieli) wychodzi na plus. Nie będę rozpisywać się na temat rodzajów i cen materiałów, bo nie taki jest cel tego artykułu, ale pewne jest jedno: dom parterowy plasuje się w czołówce najtańszych w wykonaniu domów całorocznych. Oczywiście zależy to od wielu decyzji, które będzie trzeba podjąć podczas budowy, od czynników często niezależnych od właściciela (np. podłoża, na którym stawiany będzie budynek), od wybranych materiałów itp. Trudno jest więc jednoznacznie ocenić, które rozwiązanie jest tańsze, ale zakładając, że przy obu projektach (parterowym i piętrowym), przyszły właściciel podjąłby te same decyzje, a budynek stawiałby na tym samym podłożu, w tych samych warunkach i (o ile to możliwe) z tych samych materiałów, to dom parterowy po rozliczeniu okazałby się o wiele tańszy.  


Weźmy za przykład chociażby ilość pustaków, okien, drzwi, cenę schodów, wypłaty pracowników, którzy musieliby pracować dłużej przy budynku piętrowym. To wszystko to tylko niewielki ułamek kosztów, które trzeba by pokryć, a i tak pochłonęłoby to dziesiątki tysięcy złotych.


Ale - powtórzę raz jeszcze - idealny dom to taki dom, który połączy w sobie marzenia przyszłych domowników z funkcjonalnością i wygodą jego użytkowania. I chociaż wybieramprojekt.pl pomaga zrealizować to drugie, to nie ma sposobu, aby przewidział wszystkie marzenia swoich klientów. Dlatego też nasza oferta jest tak różnorodna i wciąż się powiększa, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Mamy nadzieję, że i Tobie się uda!

 

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663