
Kiedy myślimy o budowie własnego domu rzadko przychodzi nam do głowy pomysł, by wybrać projekt domu dwurodzinnego. Faktycznie, taka inwestycja wydaje się droższa i bardziej pracochłonna, a budynek rzeczywiście pochłonie więcej kosztów, biorąc pod uwagę roczną eksploatację. Mimo wszystko wiele osób decyduje się właśnie na tę opcję i jest z tego bardzo zadowolonych. Przeanalizujmy więc dla kogo projekt większego domu będzie najlepszym wyborem i jakie są zalety takiego rozwiązania.
Dla kogo dom dwurodzinny
Zdecydowanie będzie to świetne rozwiązanie dla dużych, związanych ze sobą rodzin. Zdarza się wciąż i to wcale nie tak rzadko, że młode małżeństwa chcą mieszkać blisko rodziców. Łatwiej wtedy zapewnić opiekę dzieciom, podrzucając je dziadkom, łatwiej dbać o budynek i jego otoczenie, a więc zmniejszają się koszty użytkowania. Miło jest też mieć w zasięgu ręki swoich najbliższych, jeśli łączą nas ciepłe, przyjacielskie relacje. Projekty domów dwurodzinnych często zakładają też, że ich mieszkańcy powinni cieszyć się jak największą prywatnością, osobnym wejściem i innymi udogodnieniami, dzięki którym domownicy nie wchodzą sobie w drogę i wciąż mogą prowadzić odrębne życie.
Dom dwurodzinny to także praktyczna opcja dla kogoś, kto chce opiekować się starzejącymi rodzicami lub dziadkami. Większy budynek zapewni odpowiednią przestrzeń dla wszystkich, a jednocześnie pozwoli na bieżącą opiekę i kontrolę. Starsze osoby z kolei nadal będą miały poczucie "bycia na swoim", co często jest dla nich bardzo istotne dla dobrego samopoczucia. Dobrze tę funkcję spełni projekt BS-12 wariant1 dwurodzinny (JA31), w którym jedna część jest znacznie większa od drugiej i może służyć na mieszkanie dla rodziny z dziećmi, a mniejsza część - dla dziadków. Podobny podział znajdziemy w projekcie Z184 (AC72).
Przylegające do siebie mieszkania można również wykorzystać jako lokum na dobry start dla dorastających dzieci. Mogą wtedy zacząć samodzielne życie i zmierzyć się z nowymi obowiązkami, mając jednocześnie dostępną w każdej chwili pomoc rodziców.
To nie jedyne powody decyzji o budowie domu dwurodzinnego. Takie projekty wybierają również osoby biorące pod uwagę różne formy wynajmu części domu lub chcące prowadzić tam jakiś rodzaj działalności gospodarczej. Wtedy dom to pewnego rodzaju inwestycja - sam pomaga się spłacić albo zwyczajnie uzyskać dodatkowy dochód.

Zalety domów dwurodzinnych
Jakie są główne korzyści wynikające z wyboru takiego projektu? Wśród najczęściej wymienianych usłyszymy o kosztach - zakup działki i sama budowa będą mniej obciążające niż wybudowanie dwóch domów czy zakup dwóch mieszkań. Jeśli nasza decyzja wynika z chęci opieki nad dziadkami, unikniemy kosztów prywatnej opieki dla nich czy wydatków związanych z domem spokojnej starości. Jednocześnie same comiesięczne opłaty, takie jak wywóz śmieci i ścieków dzielone na pół będą znośniejsze dla naszych portfeli.
A co można wymienić wśród korzyści niematerialnych? Będzie to na pewno poczucie bezpieczeństwa i wzajemna pomoc w różnych sytuacjach. Nieoceniona jest również możliwość wybrania sobie sąsiadów. Mamy szansę mieszkać blisko swojej rodziny lub przyjaciół i w każdej chwili cieszyć się ich towarzystwem. Oczywiście każdy z nas ma również silną potrzebę prywatności i to również możemy sobie zapewnić przez budowę domu dwurodzinnego. Jak wspomnieliśmy powyżej, są to często zupełnie oddzielne mieszkania, zapewniające komfort i odrębność wszystkim użytkownikom lokalu.
Jak wybrać projekt domu dwurodzinnego?
W zależności od naszych potrzeb i możliwości będziemy dokonywać różnych wyborów, nie ma więc sensu sugerować się innymi. W każdym przypadku funkcjonalność i komfort przejawia się przecież w czymś innym.
Na samym początku postarajmy się przewidzieć, ile potrzebujemy przestrzeni. Zastanówmy się, ile osób będzie korzystać z pomieszczeń i co zrobić, by każda miała swój kąt. Oba mieszkania powinny mieć tzw. podstawowy program funkcjonalny, który obejmuje kuchnię, salon, komunikację, łazienkę i sypialnię. Jeśli często przyjmujemy gości lub planujemy stałą lub tylko tymczasową pracę z domu, warto pomyśleć o dodatkowym pomieszczeniu przeznaczonym na gabinet czy pokój gościnny. Trafiony będzie wtedy projekt Amelia z garażem 1-st.(A) (HJ39) lub trochę bardziej rozbudowany Solaris III B NF40 (FZ34).
Jeśli wybieramy projekt większego domu z myślą o powiększającej się rodzinie, dobrze jest zdecydować się na taki, którego budowę możemy podzielić na etapy. Dom będzie rósł wtedy razem z naszymi potrzebami. Nie potrzeba w takim wypadku dużego nakładu finansowego w krótkim czasie. Możemy spokojnie rozplanować pracę i wydatki na wiele lat. Przykładem takiego budownictwa jest projekt Bernikla z garażem 1-st.(A) na paliwo stałe lub Libretto (FN45).
Tak jak w przypadku innych projektów mamy sporą dowolność stylu i jeszcze większą rozpiętość wymiarów. Osobom lubiącym styl nowoczesny być może spodoba się ZX 108 2M (HQ52) czy bardzo wyróżniający się projekt Maja (IL85). Dla fanów wiejskiej sielanki polecamy Locum (CF48) lub projekt Mateusz Czworak (DO97).
Wśród naszych propozycji znajdziecie Państwo z pewnością coś wyjątkowego, a zarazem funkcjonalnego, w sam raz dla swojej rodziny!