Gwarancja najniższej ceny 🧡 Uzyskaj min. 10% rabatu na dom jednorodzinny do 22.05

Projekty domów drewnianych

Blog dom tani w budowie

data publikacji
02.07.2020Dom drewniany, czyli powrót do przeszłości


Od niepamiętnych czasów drewno było podstawowym budulcem używanym przez człowieka. Przekonanie o większej trwałości technologii murowanej, strach przed niszczącym żywiołem ognia i pęd do nowoczesności spowodowały, że drewniane budynki zostały wyparte przez domy wznoszone z cegły i betonu.


Współcześnie, zwłaszcza w Ameryce, obserwuje się powrót do budowy domów z drewna. Domy drewniane, z pewnymi oporami, znajdują zwolenników w Polsce. Budowa domu jednorodzinnego traktowana jest nadal przez większość Polaków jako inwestycja na lata, dla następnych pokoleń, a dom drewniany do takiej koncepcji im nie pasuje. Czy słusznie?


Podstawowe technologie budowy domów drewnianych


Technologia drewniana stosowana jest w Polsce na kilka sposobów. Najstarsza tradycyjną metodą, która w niektórych regionach np. na Podhalu, przechodzi z pokolenia na pokolenie, jest budowa domów o konstrukcji zrębowej, z drewnianych bali lub półbali rozdzielonych warstwą izolacji termicznej.


Tradycyjnym uszczelnieniem szpar pomiędzy belkami były mech, pakuły i słoma. Kolejną metodą, importowaną do Polski z zachodu dopiero pod koniec XX wieku, jest budowa domów o lekkiej konstrukcji szkieletowej, czyli tzw. domów kanadyjskich, które w USA i Kanadzie stanowią ponad 90% domów jednorodzinnych. Najnowsza technologia polega na budowie domów z prefabrykatów.


Są to również domy o konstrukcji szkieletowej, tylko że całe ściany wraz ze stolarką okienną i drzwiową są tworzone w fabryce, przewożone na plac budowy i tam szybko montowane. Istnieją również projekty domów, które harmonijnie łączą elementy domu wykonane w technologii murowanej i szkieletowej.


Zalety domów drewnianych


Drewno jest ekologicznym surowcem odnawialnym. Produkcja materiałów budowlanych potrzebnych do wzniesienia domu murowanego powoduje dużą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Wzrost zapotrzebowania na drewno do budowy domów spowoduje zwiększenie powierzchni lasów, które ten dwutlenek węgla pochłaniają. Dom drewniany można szybko wybudować, mając gotowy fundament.


Dom z bali drewnianych można wznieść w 2-3 miesiące, dom o konstrukcji szkieletowej w 2-3 tygodnie, a dom z prefabrykatów nawet w 2-3 dni. Nieistotna jest przy tym pora roku. Dom drewniany z bali i dom o konstrukcji szkieletowej zdecydowanie się różnią pod względem innych cech. Koszt budowy domu z bali drewnianych jest porównywalny z kosztem budowy domu murowanego, a dom o konstrukcji szkieletowej jest znacznie tańszy.


Drewno ma doskonałe własności izolacji termicznej. Wiele domów pasywnych lub energooszczędnych projektowanych jest w technologii szkieletowej. Konstrukcja szkieletowa bardzo szybko pochłania ciepło, ale tez bardzo szybko je oddaje. Dom z bali drewnianych zapewnia lepszy komfort termiczny i wilgotnościowy w pomieszczeniach, nie nagrzewa się tak bardzo latem i nie wychładza zimą.


Drewno jest bardzo zdrowym, antyalergicznym materiałem, który korzystnie jonizuje powietrze, a zawarte w drewnie substancje żywiczne wypełniają wnętrze domu aerozolami ułatwiającymi oddychanie. Zaletą domów drewnianych jest stosunkowo łatwe ich rozbudowanie w miarę rosnących potrzeb.


Wady domów drewnianych


Podstawową trudnością jest znalezienie drewna o odpowiednich parametrach, ale przede wszystkim ekipy budowlanej, która ma doświadczenie w tego rodzaju budowach. Źle dobrane drewno o zbyt duże wilgotności oraz błędy popełnione podczas montażu przez niewprawną ekipę ciesielską mogą spowodować wypaczanie się elementów konstrukcyjnych, zawilgocenie drewna, szarzenie, rozwój pleśni i bakterii chorobotwórczych.


Drewno wymaga okresowej, regularnej i dokładnej konserwacji i impregnacji. Mankamentem budowy domu drewnianego jest też to, że musi zostać wzniesiony w jednym cyklu, co może się okazać trudne ze względów finansowych. Pięknie wyglądający dom z bali drewnianych ma konstrukcję, która jest wyeksponowana na zewnątrz i wewnątrz. Użytkownicy przyzwyczajeni do jednolitych ścian pokrytych gładziami mogą odczuwać ich brak.


Czy warto wybrać dom drewniany?


Budowa ekologicznych domów drewnianych jest propagowana przez polskie władze, a dodatkowo można uzyskać dofinansowanie technologii energooszczędnych. Mieszkańcy domów drewnianych nie powinni się obawiać zagrożenia pożarowego.


Grube, drewniane bale nie są wcale podatne na pastwę płomieni, a impregnaty stosowane w technologiach szkieletowych zabezpieczają drewno przed wilgocią i przed ogniem. Najbardziej podatnym na ogień elementem każdego domu nie jest jego konstrukcja, lecz wyposażenia, a zwłaszcza meble tapicerowane i tkaniny. Warto pozbyć się obaw i powrócić do zdrowych technologii drewnianych.

Więcej znajdziesz tutaj: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-w-technologii-drewnianej/

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663