❤️ ADAPTACJA PROJEKTU I PEŁNA OBSŁUGA DO POZWOLENIA NA BUDOWĘ - 30 LAT DOŚWIADCZENIA 🏠 PROJEKT "SZYTY NA MIARĘ" I PROJEKTY GOTOWE DO 20% TANIEJ ⚡

Projekty domów bliźniaków

Blog dom tani w budowie

data publikacji
03.10.2020


Dom bliźniak, czyli żyj w zgodzie z sąsiadem


Marzenie o własnym domu można zrealizować na różne sposoby. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się projekty domów w zabudowie szeregowej oraz projekty domów bliźniaków. Nie wymagają dużej działki ani wielkich wydatków na realizację. Czy tylko ograniczenia przestrzenne i finansowe są argumentami przemawiającymi za inwestycją w bliźniaka?

Pomiędzy domem jednorodzinnym a blokiem

Projekty domów bliźniaków są rozwiązaniem pośrednim pomiędzy domem jednorodzinnym a budynkiem wielorodzinnym. Mamy własny dom, który jest połączony wspólną ścianą z sąsiednim domem. I za tą ścianą mamy sąsiada, na szczęście tylko jednego. Przed domem lub na jego tyłach jest niewielki ogródek, który symetrycznie przylega do identycznego ogródka sąsiada.

Bliźniacze domy przeważnie wyglądają jak swoje lustrzane odbicia, ale nowoczesne projekty domów bliźniaczych przewidują możliwość zastosowania innych rozwiązań. Bliźniaki mogą być osobnymi domami, które stykają się garażami lub wewnętrznym dziedzińcem.

Zalety domów bliźniaków

Bliźniaki można postawić na bardzo wąskich działkach, których cena bywa niższa ze względu na mniejszy popyt. Złączenie domów wspólną ścianą sprawia, że budynek z jednej strony przylega do granicy działki. Jedynie ze strony przeciwnej konieczne jest zachowanie wymaganej przepisami odległości. Wspólna ściana obniża koszty inwestycji oraz wydatki na ogrzewanie.

Wspólnej ściany nie trzeba ocieplać ani tynkować. Dom bliźniak jest nie tylko ekonomiczny, ale także energooszczędny. Obecność sąsiada za ścianą zwiększa poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza ryzyko włamania i daje okazję do zacieśniania sąsiedzkich relacji i wspólnych spotkań. Nowoczesne projekty domów bliźniaków potrafią rozwiązać problemy z funkcjonalnością i odpowiednim oświetleniem pomieszczeń. Nawet niewielka przestrzeń wokół domu może być wygodnym miejscem dla wypoczynku, a właściwie zaprojektowany ogródek uprzyjemni pobyt i zapewni poczucie prywatności.

Wady domów bliźniaków

To, co dla jednych może być zaletą, dla innych jest wadą. Dwa domy złączone wspólną ścianą oznaczają konieczność podejmowania wspólnych decyzji dotyczących utrzymania budynku w dobrym stanie technicznym. Sąsiedztwo może być uciążliwe, gdy trzeba znosić hałas przenikający przez wspólną ścianę, odgłosy dochodzące z sąsiedniego ogródka i wścibskie spojrzenia śledzące każdy nasz ruch.

Zamiast poczucia bezpieczeństwa można sobie zafundować nieustanną wojnę z sąsiadami, którą można porównać do wojny o mur graniczny w "Zemście" Fredry lub do rywalizacji Kargula i Pawlaka w filmie "Sami swoi". Wspólna ściana oznacza brak okien z jednej strony budynku i problem z doświetleniem wnętrza. Przy małej powierzchni zabudowy budynek musi piąć się w górę i znaczna część jego kubatury jest wypełniona schodami.

Dla kogo dom bliźniak?

Przed podjęciem decyzji o zakupie projektu domu bliźniaka można znaleźć sobie sąsiada, z którym wspólnie zrealizujemy inwestycję i zamieszkamy. Z pewnością jest to lepsze wyjście niż loteria w przypadku zakupu takiego domu od dewelopera. Dom bliźniak może być alternatywą wobec dużego domu dwurodzinnego dla rodziny wielopokoleniowej.

Nawet niewielką przestrzeń wokół domu bliźniaka można tak ukształtować, by zapewnić poczucie intymności i nie być narażonym na nadmierną ciekawość sąsiadów. Nowe technologie i materiały pozwalają skutecznie wyciszyć wspólną ścianę. Odpowiednie ułożenie budynku i rozmieszczenie okien zapewni dostateczną ilość światła zarówno tym, którzy dzień spędzają w domu, jak i tych, którzy wracają do niego po pracy i pragną zrelaksować się w promieniach zachodzącego słońca.

Nowoczesne podejście do projektów domów bliźniaków umożliwia ich wzajemne oddzielenie na większej przestrzeni, zapewniając funkcjonalność i komfort da mieszkańców. Domy bliźniaki o niewielkiej powierzchni użytkowej mogą być atrakcyjne dla inwestorów, którzy są zainteresowani zakupem domów z przeznaczeniem na wynajem.

Skontaktuj się z nami

Magdalena Zahuta

Magdalena Zahuta,
CEO wybieramprojekt.pl

Dane kontaktowe

Telefon:
Doradztwo i sprzedaż: 791 258 345
Biznes i Marketing: 600 160 765

Adres email:
kontakt@wybieramprojekt.pl
adaptacja@wybieramprojekt.pl

Godziny pracy:
pn.-sb.: 9:00 - 18:00

Wizyty stacjonarne umawiamy indywidualnie na konkretny termin, ul Traugutta

Dane firmy

Pełna nazwa:
MD PROJEKT & KONSULTING SP. ZO.O.

Siedziba firmy
Klasztorna 35, 52-234 Wrocław

Numery rejestrowe:
KRS: 0000878772,
REGON: 387947490,
NIP: 8992891755

Konta bankowe:
Santander: 
11 1090 2226 0000 0001 4747 8663