
Biuro projektowe przedstawia w swoim katalogu wysokiej, jakości projekty budynków rolniczych do wielu różnych zastosowań: dla krów, koni, świń i drobiu itp. Oferowane rozwiązania architektoniczne są starannie zaprojektowane, aby spełnić specyficzne cechy tego typu obiektów, zapewnić zadowolenie z układu, wymiarów i wskazanych w specyfikacji materiałów. Projekty budynków rolniczych tworzą doświadczeni architekci, którzy wiedzą, że jeśli chodzi o projekty budowlane, każdy ma swój budżet, a także terminy i wymagania, dlatego zapewniają doradztwo podczas wyboru projektu a także oferują jego adaptację do wymiarów działki pod zabudowę.
Projekty budynków rolniczych
Projekty przedstawione w ofercie biura projektowego zapewniają najbardziej trwałe i ekonomiczne rozwiązanie dla potrzeb budynków gospodarstwa rolnego. Obory, kurniki, tuczarnie i stajnie idealnie nadają się do hodowli zwierząt, ponadto pomieszczenia gospodarcze posłużą do naprawy sprzętu, przechowywania upraw lub siana oraz do wykorzystania, jako warsztaty rolnicze. Unikalna, konstrukcja oznacza, że można sprawnie zbudować budynek rolniczy do różnego przeznaczenia.
W konstrukcji budynków jednym z najważniejszych punktów jest projekt. Sektor rolny nie jest wyjątkiem. Zbudowanie nawet obiektu o najprostszej konstrukcji bez projektu jest trudnym zadaniem. Rośnie czas pracy, rosną koszty budowy. Dlatego, aby budować szybko i niedrogo, konieczne jest zaprojektowanie budynków rolniczych.
Podczas opracowywania projektu obiektu jego zapisy zawierają technologię budowy, materiały i wiele innych ważnych punktów. Prowadzenie budowy w pełni zgodnie z opracowanym projektem pomaga zoptymalizować ten proces. Jeśli potrzebny jest projekt budynku rolniczego, można skorzystać z gotowych rozwiązań, które można kupić w biurze projektowym. Architekci opracowali kompetentne projekty, wystarczy wybrać najbardziej optymalny, jeżeli jest taka potrzeba można skorzystać z dodatkowej usługi to znaczy adaptacji projektu do działki.
Projekty budynków rolniczych – obory dla krów
Konstrukcja obór z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w dziedzinie budynków rolniczych jest stosowana od dawna. Jako podstawa mogą służyć produkty murowane, przykładem obory dla 22 krów jest projekt Bi1 (GW74) ze ścianami zewnętrznymi o grubości 25 cm i wewnętrznymi wykonanymi z pustaków ceramicznych, dach zrobiony z płyt warstwowych (6cm).
Jest to projekt zapewniający wygodną obsługę krów i wywóz gnojownika, który można usuwać mechanicznie i ręcznie. Do tego celu zaplanowane jest dodatkowe wejście. Kupując ten gotowy projekt inwestor otrzymuje oświadczenie projektantów potwierdzające jego wykonanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dostępne są również inne projekty na obory dla krów:
- Projekt obory dla 21 krów O04 (FB22) - 197,78 m2
- Projekt obory dla 28 sztuk bydła mięsnego BO03 (FC27) - 246,30 m2
- Projekt obory dla 36 sztuk bydła opasowego BO01 (FB63) - 152,29 m2
- Projekt obory dla 38 krów mlecznych OC02 (FB62) - 541,27 m2
- Projekt obory dla 66 krów OC04 (FB61) - 962,45 m2
- Projekt obory dla 48 krów mlecznych O05 (FB78) - 869,02 m2.
Projekty budynków rolniczych - tuczarnie
Budowa tuczarni do chowu trzody chlewnej ma szczególną specyfikę. Niektórzy rolnicy, próbujący obniżyć koszty produkcji, przystosowują inne pomieszczenia techniczne do hodowli trzody chlewnej powodują, że w rezultacie budynek nie spełnia technologicznych i sanitarno-higienicznych wymagań współczesnej hodowli świń. Przy zakupie sprzętu jego instalację komplikuje nieodpowiednia siedziba, co prowadzi do zakłócenia łańcucha technologicznego i wzrostu kosztów produktów końcowych.
Rentowność takiego biznesu jest dość niska, jego zwrot jest opóźniony o wiele lat. Tymczasem istnieje metoda budowania tuczarni dla świń oparta na fundamentach żelbetowych, ścianach zewnętrznych z bloczków betonowych, wewnętrznych z pustaków i tynku. Dzięki gotowemu projektowi tuczarni dla 160 świń T01 na głębokiej ściółce (FB34), o powierzchni użytkowej 191,92 m2, powstaje rozsądny koszt budżetowy komponentów. Drewniane wrota dwuskrzydłowe z doświetleniem w skrzydłach oraz pozostałe materiały wykończeniowe do tuczarni zapewniają najkrótszy możliwy czas budowy i optymalizację wszystkich procesów budowlanych.
Planując budowę tuczarni na etapie projektowania, należy wziąć pod uwagę niektóre cechy biologiczne zwierząt. Świnie są zwierzętami szybko rosnącym, ich masa ciała w krótkim cyklu (10-12 miesięcy) wzrasta 10 razy. Podczas opracowywania projektu budynku rolniczego dla chowu świń należy wyróżnić dwie opcje:
- Tuczarnia trzody chlewnej (obejmuje budynki do umieszczania i tuczu młodych zwierząt do masy handlowej). Projekt chlewni na 50 lub 100 sztuk różni się tylko zmianą ogólnych wymiarów, obecnością lub brakiem miejsc do chodzenia.
- Tuczarnia wymaga dodatkowych pomieszczeń do utrzymania ciężarnych macior z przedziałem porodowym, pomieszczeń do oddzielnego utrzymywania knurów, młodych zwierząt.
Gotowe projekty budynków rolniczych takich jak tuczarnie do zakupu w biurze projektowym:
- Projekt tuczarni dla 480 świń T07 (FB43) – 757,94 m2
- Projekt tuczarni dla 960 świń 13 (FB51) - 1226,47 m2
- Projekt tuczarni dla 1260 świń T14 (FB53) - 1170,00 m2.
Projekty budynków rolniczych – kurniki dla drobiu
Konstrukcja kurników do hodowli drobiu na etapie projektowania powinna uwzględniać specjalne wymagania technologiczne dla tych budynków rolniczych:
- Potrzeba zwiększenia izolacji termicznej (obniżenie temperatury powietrza poniżej optymalnego 14–18 ° C prowadzi do spadku produkcji jaj u ptaków o 30% przy wzroście spożycia paszy)
- Wysoka zdolność materiałów użytych do wytrzymania agresywnego składu gazu w powietrzu (wysokie stężenie par amoniaku i siarkowodoru powstaje, jako nieunikniony produkt uboczny ptaka)
- Możliwość głębokiego sanitarno-higienicznego czyszczenia ścian za pomocą silnych środków dezynfekujących.
Oprócz niuansów technologicznych budowany obiekt powinien być wyjątkowo ekonomiczny, w przeciwnym razie opłacalność wytwarzanych produktów jest minimalna, co znacznie zmniejsza atrakcyjność inwestycyjną projektu. Projekty kurników do chowu klatkowego zawierają ławy i stopy fundamentowe - żelbetowe, ściany fundamentowe z bloczków, konstrukcja ścian zewnętrznych ze słupów stalowych. Przykładem projektu kurnika jest - KC01St dla 26400 niosek, w systemie klatkowym (FC19) o powierzchni użytkowej 705,31 m2.
Bardzo ważne jest, aby budowa budynków rolniczych przebiegała szybko przy minimalnych kosztach ponoszonych przez klienta. Ten ostatni w większości przypadków odgrywa kluczową rolę w wyborze projektu. Żywotność budynku i jego niezawodność w dużej mierze zależą, od jakości użytych materiałów i poprawności jego montażu.
Przykładowe projekty kurników
- Projekt KC02St dla 50400 kur niosek, w systemie klatkowym (FC21) - 1231,99 m2.
- Projekt KC03St dla 100800 kur niosek, w systemie klatkowym (FC22) - 2529,56 m2
- Projekt KC05 dla 15047 sztuk brojlerów kurzych (FC28) - 1035,92 m2.
Projekty budynków rolniczych – stajnie
Konie spędzają prawie cały czas w stajni i uważają to za swój dom. I tylko dzięki ludzkiej pracy życie w stajni dla konia może być wygodne, bezpieczne dla jego zdrowia. Stajnie standardowe to pomieszczenia z oddzielnymi boksami. Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem budowy stajni pomyśleć o bezpośrednim celu koni. Jeśli są to konie hodowlane, w stajni znajdują się osobne boksy dla każdego konia, standardowe boksy są odpowiednie dla ras pracujących.
Potrzebne jest miejsce do umieszczenia kobył i rosnących źrebaków. Stajnie muszą być suche i czyste, z racjonalnym oświetleniem i wentylacją wyciągową. Aby znaleźć najbardziej odpowiednią opcję budowy stajni zgodnie z celami, można zapoznać się z najpopularniejszymi gotowymi projektami. Mogą to być zarówno małe stajnie dla dwóch koni jak i duże dla 37 koni.
Przykładowe projekty stajni dla koni
- Projekt stajni dla 2 koni S08 z częścią mieszkalną (FB39) - 77,68 m2
- Projekt stajni dla 17 koni S10 z częścią mieszkalną i poddaszem gospodarczym (FB75) - 565,34 m2
- Projekt stajni dla 37 koni S39 (GV75) - 1 275,84 m2.